Wenezuela

Wenezuela

Uciekła z kraju, ma "wiele dowodów" na korupcję władzy

Była prokurator generalna Wenezueli Luisa Ortega Diaz, która uciekła z kraju i w środę w Brazylii wzięła udział w konferencji oskarżycieli publicznych z krajów Mercosur, powiedziała, że w jej kraju umiera praworządność. Jak dodała, ma dowody na korupcję władzy.

Oskarżała reżim, reżim oskarżył ją o rasizm. Prokurator uciekła do Kolumbii

Luisa Ortega, która została pozbawiona stanowiska prokurator generalnej Wenezueli, uciekła do Kolumbii. Jak poinformował kolumbijski urząd imigracyjny, Ortega i jej mąż German Ferrer przylecieli w piątek do Bogoty na pokładzie prywatnego samolotu. Wcześniej przewodnicząca Konstytuanty oskarżyła Ortegę o "szerzenie na stanowisku prokuratora ideologii wyższości białej rasy".

Szturm na zbuntowane więzienie. 37 zabitych

Władze stanu Amazonas w Wenezueli poinformowały w środę, że podczas tłumienia buntu w więzieniu zlokalizowanym w stolicy tego słabo zaludnionego stanu, Puerto Aycucho, zginęło 37 więźniów. Jest też wielu rannych, wśród nich 14 strażników.

Nie rzuca kamieniami, gra na skrzypcach. "Nie uda im się mnie uciszyć"

Ma dopiero 23 lata, a już stał się symbolem walki z dyktaturą. Willy Artega na demonstracjach nie rzuca koktajlami Mołotowa, jego bronią są skrzypce i muzyka. Nie raz je połamano, on sam został aresztowany. Teraz znów jest na wolności i nie poddaje się, a wspiera go opozycja i latynoskie gwiazdy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Wenezuela i Ameryka Łacińska zjednoczone przeciw imperium!"

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro usiłuje zbić kapitał na groźbie USA ws. "opcji militarnej" wobec Caracas. w poniedziałek odbyła się demonstracja zwolenników Maduro "przeciw imperializmowi" Ameryki. Według Reutera ma to podnieść notowania niepopularnego Maduro.

Kolejny opozycyjny burmistrz skazany

Wenezuelski rząd obciąża nieprzychylnych sobie burmistrzów odpowiedzialnością za antyrządowe demonstracje w ich miastach. W nocy ze środy na czwartek został skazany na 15 miesięcy więzienia piąty z kolei - burmistrz El Hatillo, dzielnicy Caracas.

Kolejne amerykańskie sankcje dla ludzi Maduro

USA nałożyły sankcje na kolejnych ośmiu wenezuelskich urzędników, w tym Adana Chaveza, brata Hugo Chaveza, byłego prezydenta Wenezueli - ogłosiło w środę ministerstwo finansów USA. Waszyngton zarzuca im podważanie demokracji.

Europejscy liderzy niegdyś chwalili rządy Maduro. Zdania nie zmienili

Stany Zjednoczone, a także Unia Europejska i jej kraje członkowskie oświadczyły, że nie mogą uznać wybranego w niedzielę w Wenezueli Zgromadzenia Konstytucyjnego. Nie wszyscy politycy podzielają jednak tę opinię. Przywódca brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział w poniedziałek, że nie potępia władz Wenezueli, tylko przemoc, do jakiej tam doszło. Lider partii Francja Nieujarzmiona Jean-Luc Melenchon również nie krytykuje rządów prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

Krytykowała reżim, wszczęła śledztwo w sprawie wyborów. Została odwołana

Wenezuelska Konstytuanta jednogłośnie opowiedziała się w sobotę za usunięciem ze stanowiska prokurator generalnej tego kraju. Luisa Ortega Diaz krytykowała reżim Nicolasa Maduro i kwestionowała legalność przeprowadzonych w ubiegłą niedzielę wyborów do Konstytuanty. W sobotę rano Ortega zaalarmowała na Twitterze, że siedziba jej urzędu została otoczona przez kilkudziesięciu żandarmów.