USA

USA

Macron: słowa o "śmierci mózgowej" NATO były potrzebne

Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że jego słowa o "śmierci mózgowej" NATO, okazały się być potrzebną pobudką dla członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Francji powiedział to w czasie spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

"NYT": Trump wiedział o skardze sygnalisty przed odblokowaniem pomocy Ukrainie

"New York Times" przekazał w środę, że Donald Trump wiedział o skardze pracownika wywiadu oddelegowanego do pracy w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa przed odblokowaniem pomocy militarnej USA dla Kijowa. Według sygnalisty Trump wcześniej uzależniał pomoc finansową dla Ukrainy od wszczęcia w tym kraju śledztwa przeciw Hunterowi Bidenowi - synowi głównego kontrkandydata w wyścigu o fotel prezydencki.

"Właściwie ślizgaliśmy się po drodze". Śnieżyce w USA

Gwałtowna pogoda pokrzyżowała plany świąteczne milionom Amerykanów, którzy wracają do domów na Święto Dziękczynienia. Utrudnienia występują w ruchu samochodów, pociągów oraz samolotów. Miejscami spadło ponad 120 centymetrów śniegu.

Seria eksplozji w rafinerii w Teksasie

Trzech pracowników rafinerii ropy naftowej w Port Neches (stan Teksas w USA) zostało rannych w wyniku serii eksplozji, które wstrząsnęły w środę kompleksem. Zarządzono ewakuację mieszkańców czterech pobliskich miejscowości.

Trump wsparł demonstrantów z Hongkongu. Chiny zapowiadają "kontrposunięcia"

Prezydent Donald Trump podpisał w środę ustawę Kongresu wspierającą prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu. W odpowiedzi na ten ruch chińskie MSZ zapowiedziało "zdecydowane kontrposunięcia", jeśli USA będą nadal "działać arbitralnie" w sprawie Hongkongu. Wezwało również amerykańskiego ambasadora w Pekinie.

Płoną banki, na ulicach giną ludzie. Teheran: zatrzymano osoby powiązane z CIA

Irański resort bezpieczeństwa wewnętrznego przekazał w środę, że co najmniej osiem osób powiązanych z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA) zostało zatrzymanych w czasie niedawnych zamieszek w Iranie. Jak podała Amnesty International, w wyniku trwających od połowy listopada antyrządowych protestów w tym kraju zginęły co najmniej 143 osoby.

Niesłusznie skazani za morderstwo, po 36 latach są wolni. "Jeszcze o nas usłyszycie"

Trzech Amerykanów, skazanych 36 lat temu na dożywocie za morderstwo, w poniedziałek wyszło na wolność. Proces został wznowiony, ponieważ główni świadkowie w sprawie wycofali swoje wcześniejsze zeznania. - Przeszliśmy przez piekło. Teraz się uśmiechamy, jesteśmy wolni, ale mamy wiele do naprawienia. To nigdy nie powinno się zdarzyć - powiedział jeden z uniewinnionych. - Jeszcze o nas usłyszycie - dodaje.

Dwa indyki "bezwarunkowo ułaskawione"

Na dwa dni przed obchodzonym w USA w czwartek Świętem Dziękczynienia prezydent Donald Trump zgodnie z tradycją ułaskawił dwa indyki: wielbiciela frytek Buttera i miłośnika rozgrywek uczelnianej koszykówki Breada - przekazał Biały Dom.

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie Trumpa. Demokraci mogą na czas nie dostać dokumentów

Sąd Najwyższy USA orzekł w poniedziałek, że prezydent Donald Trump nie musi ma razie przedstawiać swoich zeznań finansowych Izbie Reprezentantów. Trump odwoływał się od wyroku sądu niższej instancji, który nakazał mu przekazanie tych dokumentów. Taka decyzja SN oznacza, że demokraci prawdopodobnie nie otrzymają dokumentów przed planowanym na koniec roku głosowaniem w Izbie Reprezentantów w sprawie impeachmentu.

Był "katalizatorem w walce ze zmianami klimatu". Odszedł z ONZ, by pokonać Trumpa

Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych Stephane Dujarric przekazał w poniedziałek, że Michael Bloomberg zrezygnował ze stanowiska specjalnego przedstawiciela ONZ do spraw miast i zmian klimatu. O swojej rezygnacji Bloomberg poinformował listownie sekretarza generalnego Antonio Guterresa. W niedzielę miliarder ogłosił swój start w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Prorządowy wiec w Teheranie. MSZ: pokaże, kim są prawdziwi Irańczycy

Resort dyplomacji w Teheranie podkreślił w poniedziałek, że odbywające się w tym dniu prorządowe wiece pokazują światu, "kim są prawdziwi Irańczycy i co mówią". Irańskie ministerstwo wyraziło zdziwienie z powodu zagranicznych deklaracji poparcia dla demonstrantów, protestujących przeciwko podwyżce cen benzyny.

"Oburzenie naszego narodu osiągnęło punkt kulminacyjny"

"Obecna niezrównoważona sytuacja w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi nie może trwać dłużej" - oświadczyła misja Korei Północnej przy ONZ. Uznała, że Pjongjang z dotychczasowych relacji z Waszyngtonem wyniósł jedynie "poczucie zdrady". "Oburzenie naszego narodu osiągnęło punkt kulminacyjny" - czytamy w komunikacie dyplomatów.

Afera o dostęp do Twittera. John Bolton oskarża Biały Dom

John Bolton, były doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, oskarżył Biały Dom, że przez dwa miesiące blokował mu dostęp do jego konta na Twitterze. Były urzędnik utrzymuje, że to serwis społecznościowy umożliwił mu ponowne korzystanie z jego usług.