Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Bez procesu prawie dwa lata w więzieniu. Amerykanin uwolniony

Po niemal dwóch latach został wypuszczony z wenezuelskiego więzienia obywatel Stanów Zjednoczonych Joshua Holt - poinformowały władze w Caracas i Waszyngtonie. Biały Dom podziękował władzom Wenezueli za uwolnienie więźnia, podkreślił jednak, że jego polityka wobec wenezuelskiego reżimu nie zmieni się.

Pierwsza reakcja Pjongjangu po decyzji Trumpa

Wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej Kim Kye Gwan oświadczył, że jego kraj jest gotów do rozwiązywania problemów z USA "kiedykolwiek i jakkolwiek" - poinformowała w piątek północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Jest to pierwsza reakcja Pjongjangu na odwołanie przez prezydenta USA spotkania z Kim Dzong Unem.

Pompeo zapowiada "stosowne środki zaradcze" wobec Rosji

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, że USA nie będą tolerować ewentualnej ingerencji Rosjan w listopadowe wybory do Kongresu. Zrezygnują też z porozumienia z Koreą Północną, jeśli nie będzie ono korzystne.

"Atak akustyczny" na Amerykanina w Chinach. Ma uszkodzenia mózgu

Amerykański obywatel pracujący w konsulacie Stanów Zjednoczonych w chińskim mieście Guangzhou odczuwał "nienormalne" dźwięki i uderzenia ciśnienia, które doprowadziły do uszkodzenia mózgu - oświadczyła ambasada USA w Chinach. W tej sytuacji wydano zalecenie wszystkim amerykańskim obywatelom w tym kraju, aby uważali na nietypowe dźwięki.

Japoński dziennik: USA zażądały od Korei Północnej oddania kilku głowic nuklearnych

Korea Południowa chce aktywniej odgrywać "rolę mediatora" między USA a Koreą Północną po tym, jak Pjongjang zagroził, że wycofa się z zaplanowanego na 12 czerwca w Singapurze bezprecedensowego szczytu amerykańsko-północnokoreańskiego. Tymczasem według japońskiego dziennika "Asahi Shimbun", reżim mógł zostać usunięty z listy sponsorów terroryzmu, spełniając kilka warunków.

Trump: zobaczymy, czy dojdzie do spotkania z Kimem

Rzeczniczka Białego Domu zapewniała we wtorek, że amerykańska administracja wciąż ma nadzieję, iż dojdzie do spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Niewiele później o losy szczytu zapytany został przez dziennikarzy sam prezydent USA. - Zobaczymy - odpowiedział.

Waszyngton i Seul stawiają warunek Kimowi

Zapoczątkowany przez Pjongjang proces denuklearyzacji Korei Północnej "będzie musiał być gruntownie sprawdzony" - oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Deklarację tę złożył na wspólnej konferencji prasowej z szefową południowowokoreańskiej dyplomacji Kang Kiung Wha.

Apel Białego Domu. "Pora wywrzeć większą presję na Iran"

"Lekkomyślne działania Iranu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego" - wskazano w oświadczeniu Białego Domu opublikowanym w piątek. Zaapelowano w nim do "narodów, które cechuje odpowiedzialność", aby wywarły większą presję na Teheran.

Dlaczego wybrano Singapur? Trump i Kim na neutralnym gruncie

Premier Singapuru Lee Hsien Loong oświadczył w piątek, że oczekuje, iż zaplanowany na 12 czerwca szczyt z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una będzie krokiem naprzód dla osiągnięcia pokoju na Półwyspie Koreańskim.