Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Reuters: USA nie wykluczają, że Rosja manipulowała w miejscu ataku w Syrii

Możliwe, że Rosja dokonywała manipulacji na miejscu domniemanego ataku chemicznego w syryjskim mieście Duma - powiedział w poniedziałek ambasador USA przy Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Kenneth Ward. Wezwał jednocześnie organizację do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko stosowaniu broni chemicznej przez reżim Baszara al-Asada - pisze Reuters.

Macron przekonuje, że przekonał Trumpa. Biały Dom stwierdza co innego

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w niedzielę, że przekonał przywódcę USA Donalda Trumpa do utrzymania w Syrii sił amerykańskich. Kilka godzin później w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom amerykański prezydent jednak stwierdził, że nadal chce, aby wojska wróciły do domu tak szybko, jak to możliwe.

"USA i partnerzy będą kontynuować naciski na Rosję"

Nie można pozwolić Rosji na kontynuację destabilizacji na Ukrainie - oświadczył asystent sekretarza obrony USA do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego Robert Karem, występując w piątek na XI Kijowskim Forum Bezpieczeństwa. Zapewnił jednocześnie, że Stany Zjednoczone będą nadal wywierać "naciski na Rosję".

Pentagon szykuje scenariusze. Tak może wyglądać wojna w Syrii

Amerykanie grożą atakiem na Syrię. Donald Trump deklaruje, że "rakiety nadlecą", choć nie mówi, kiedy to się stanie. Pojawiają się doniesienia o ruchach floty i lotnictwa. Jedno jest pewne: Pentagon ma przygotowane różne scenariusze ataku na Syrię. Problem w tym, że możliwości ma ograniczone. To, co mogłoby się wydarzyć, można już teraz ogólnie przewidzieć.

"Staniemy u boku rządu Syrii przeciw jakiejkolwiek zagranicznej agresji"

Główny doradca przywódcy Iranu Ali Akbar Welajati oświadczył, że w razie "zagranicznej agresji" na Syrię Teheran stanie u boku Damaszku. Wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu ostrzegł zaś, że Rosja użyje swych okrętów na Morzu Śródziemnym, by chronić "zasoby rosyjskie" w Syrii. Szef Pentagonu tymczasem oznajmił, że USA oraz ich sojusznicy "nadal oceniają dane wywiadu" dotyczące ataku chemicznego we Wschodniej Gucie.

"Społeczność międzynarodowa musi zareagować"

Prezydent USA Donald Trump oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May zgodzili się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej, że nie wolno pozwalać na dalsze używanie broni chemicznej - podał w oświadczeniu Biały Dom.

"Stany Zjednoczone odpowiedzą na śmiercionośny atak chemiczny w Syrii"

USA odpowiedzą rozwiązaniem siłowym na atak chemiczny w Syrii - zapowiedział w poniedziałek prezydent Donald USA Trump. Po raz drugi w ciągu dwóch dni rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. O konsekwencjach kolejnego ataku chemicznego w Syrii rozmawiano również na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szef Pentagonu po ataku w Syrii: nie wykluczamy niczego

Sekretarz obrony USA James Mattis oznajmił, że nie wyklucza żadnej amerykańskiej akcji po domniemanym ataku chemicznym w Syrii. Postawił pod znakiem zapytania wiarygodność Rosji jako gwaranta porozumienia o wycofaniu broni chemicznej z Syrii.