Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Biały Dom potwierdził wcześniejsze doniesienia amerykańskich mediów o tym, że doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon ustępuje, a na jego miejsce przyjdzie Susan Rice, dotychczasowa ambasador USA przy ONZ.

Waszyngton jest gotowy do realizacji w Polsce do 2018 roku trzeciej fazy projektu obrony przeciwrakietowej - ogłosił sekretarz stanu USA John Kerry. Jak dodał, ogłoszone w marcu zmiany w systemie nie były ustępstwem wobec Rosji. Zapewnił, że środki na budowę tarczy antyrakietowej są już zapewnione w budżecie.

- To znakomita wiadomość - tak przyjęcie przez senacką komisję ustawy imigracyjnej ocenił ambasador RP w USA Ryszard Schnepf. Ustawa obejmuje m.in. zapisy o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków. - Teraz jest najważniejsze, by żadnych zmian w tej sprawie nie wprowadziła już Izba Reprezentantów - uważa Schnepf.

USA zidentyfikowały pięciu mężczyzn podejrzanych o ubiegłoroczny atak na amerykański konsulat w libijskim Bengazi - podały władze w Waszyngtonie. Jednak zdobyte dotychczas dowody mogą usprawiedliwić jedynie przewiezienie podejrzanych do USA i ich przesłuchanie. Na aresztowanie czy atak za pomocą drona to wciąż za mało.

Jego schwytanie w Rosji wprawiło Amerykanów w nie lada zakłopotanie. Teraz domniemany amerykański szpieg będzie musiał się tłumaczyć z zamieszania już w domu. W niedzielę odleciał za ocean.

USA i Wielka Brytania chcą utrzymać presję wywieraną na reżim syryjski i wspierać tamtejszą umiarkowaną opozycję - powiedział w poniedziałek Barack Obama podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Davidem Cameronem.

Władze Korei Południowej wynajęły cztery firmy lobbingowe za w sumie 1,7 mln dolarów, które mają pomóc wpłynąć na zmianę ustawy imigracyjnej w USA. Rząd Irlandii apelował do prezydenta Obamy o specjalne traktowanie swoich obywateli w kwestii wiz. Jak informuje "New York Times", także rząd Polski "naciska" na wiceprezydenta Joe Bidena i polityków pracujących nad ustawą. W zeszłym tygodniu polska ambasada zorganizowała bankiet, na którym serwowano nasze tradycyjne przysmaki.

Po raz drugi na dwutygodniowe ćwiczenia do Polski przybywa pododdział Sił Powietrznych USA. Tym razem prawie 150 lotników i 6 samolotów F-16 będzie przebywać w Łasku - poinformował rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski. - Zamierzamy zgrywać załogi oraz personel naziemny w działaniach koalicyjnych - powiedział dowódca sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski.