Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Zegar znowu tyka. Co wiemy, co się może nie udać?

W Wiedniu rusza ostateczna runda rozmów ws. programu atomowego Iranu. Teoretycznie trwające już 20 miesięcy negocjacje powinny skończyć się 30 czerwca. Ale wiele wskazuje na to, że będziemy mieli powtórkę z Lozanny i być może nawet kilkudniowy poślizg. Terminy to jednak najmniejszy problem.

Waszyngton ostrzega: Rosja igra z ogniem

Stany Zjednoczone są zdeterminowane, by Moskwa nie osiągnęła znaczącej przewagi militarnej poprzez naruszanie traktatu INF (Intermediate Nuclear Forces), a Rosja "igra z ogniem" swoimi zapowiedziami dotyczącymi zbrojeń atomowych. Tak oznajmił przed członkami Izby Reprezentantów zastępca sekretarza obrony USA Robert Work.

USA coraz bardziej lubiane na świecie, Barack Obama nawet bardziej niż w kraju

Ankieta przeprowadzona w 40 krajach przez ośrodek Pew Research wykazała, że badani w większości pozytywnie oceniają Stany Zjednoczone, ich gospodarkę czy kampanię przeciwko Państwu Islamskiemu. Średnio 69 proc. ludzi na świecie postrzega USA przychylnie. W 2013 i 2014 roku było to 65 procent - podał ośrodek Pew. Z kolei prezydent Barack Obama jest lepiej postrzegany za granicą, niż w kraju.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Obrony. Francuzi potępiają USA

Francja potępiła szpiegostwo jako "niedopuszczalne między sojusznikami", po ujawnieniu przez portal Wikileaks, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała trzech ostatnich prezydentów Francji, w tym Francois Hollande'a.

"Decyzje Amerykanów są przemyślane. Putin w tej chwili ma problem"

Putin zamiast oddalić granice NATO od siebie, o co walczy, załatwił sobie to, że one się realnie zbliżyły - powiedział we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 były szef misji dyplomatycznej ambasady RP w Rosji Wiktor Ross, który skomentował decyzję Amerykanów o rozmieszczeniu sprzętu wojskowego m.in. w Polsce. Gen. Waldemar Skrzypczak dodał, że decyzje Amerykanów są przemyślane i to Putin ma problem.

"Nasze sojusze wymagają odbudowania". Jeb Bush o polityce zagranicznej

- W tym świecie zachowuje się wiarygodnych przyjaciół poprzez bycie wiarygodnym samemu. Odbuduję nasze najważniejsze przyjaźnie. Sojusze pod przywództwem USA również wymagają odbudowania - m.in. tymi słowami swoją wizję polityki zagranicznej USA przedstawiał Jeb Bush. Były republikański gubernator Florydy ogłosił w poniedziałek wieczorem czasu polskiego swój start w wyścigu o fotel w Białym Domu.

Jak Izrael połączył Rosję i USA. Pamiętniki dyplomaty i broń chemiczna

Gdyby nie pomysł jednego z izraelskich ministrów, dyktator Syrii Baszar el-Asad mógłby używać w nalotach wobec opozycji broni chemicznej na masową skalę - wynika z fragmentów wychodzących w przyszłym tygodniu na amerykański rynek wspomnień byłego ambasadora Izraela w Waszyngtonie. Napisał on, że to właśnie Izrael podsunął Rosji i USA pomysł zniszczenia arsenału Asada.

Niemiecka lewica boi się Rosji. Zieloni nie chcą Amerykanów

Niemieccy Zieloni są przeciwni wysłaniu przez USA ciężkiego sprzętu wojskowego i tysięcy żołnierzy do Europy Wschodniej, gdyż zaostrzy to konflikt z Rosją - powiedział polityk tej partii Juergen Trittin w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post".

Supermyśliwce USA w Europie. Pentagon chce odstraszać Rosję najlepszym sprzętem

Amerykanie deklarują, że przyślą do Europy swoje najnowocześniejsze samoloty, które obecnie głównie trzymają w USA. Odpowiadająca za lotnictwo w Pentagonie Deborah Lee James potwierdziła, że od 2020 roku w Wielkiej Brytanii zjawi się jednostka uzbrojona w nowe myśliwce F-35. Zasugerowała też, że wcześniej zjawią się F-22, czyli jak na razie jedyne maszyny piątej generacji.

B-52 zrzuciły miny do Bałtyku. Niecodzienny lot na zdjęciach

Podczas ćwiczeń NATO Baltops dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-52 po raz pierwszy w historii zrzuciły miny do Bałtyku. Samoloty przyleciały z bazy w Wielkiej Brytanii, gdzie Amerykanie załadowali na ich pokład specjalnie przygotowane uzbrojenie. Co ciekawe, maszyny eskortowali Szwedzi, którzy do NATO formalnie nie należą.