Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Kandydat Donalda Trumpa na szefa amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson oświadczył w środę podczas przesłuchania w komisji spraw zagranicznych Senatu USA, że Chinom powinno się zabronić dostępu do wysp, które kraj ten wybudował na Morzu Południowochińskim. Chiński MSZ odpowiedział, że chińskie prawa do aktywności w tym rejonie są "bezdyskusyjne".

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto wyraził w środę gotowość do podjęcia rozmów z administracją Donalda Trumpa m.in. na temat handlu, bezpieczeństwa i migracji. Zaznaczył jednak, że jego kraj nie pokryje kosztów związanych z budową muru na granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Donald Trump oświadczył w środę, na pierwszej konferencji prasowej od prawie sześciu miesięcy, że niezweryfikowane informacje o zbieraniu przez Rosję kompromitujących go materiałów, to "fałszywe doniesienia" sfabrykowane przez jego przeciwników - "chorych ludzi, którzy stworzyli to g****".

Stany Zjednoczone uważają Polskę za wiarygodnego sojusznika i wywiążą się z sojuszniczych zobowiązań wobec naszego kraju – powiedział na zakończenie wizyty w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef MSZ rozmawiał wcześniej z Henrym Kissingerem i gen. Michaelem Flynnem.

Ok. 300 amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonowali w Polsce, wylądowało w nocy z wtorku na środę na lotnisku Ławica w Poznaniu. Centralne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady odbędą się w sobotę w Żaganiu (woj. lubuskie).

Władze Chin po raz kolejny wyraziły swój sprzeciw wobec wszelkich kontaktów przedstawicieli władz USA z rządem Tajwanu. W niedzielę senator z Teksasu Ted Cruz oraz gubernator tego stanu Greg Abbott spotkali się z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

Amerykańskie wojsko opublikowało zdjęcie, które przedstawia rozładunek pierwszego czołgu M1 Abrams na polskiej ziemi. Nie jest to pierwsza w ogóle taka maszyna w Polsce, ale pierwsza należąca do brygady pancernej, która właśnie jest przerzucana na wschód NATO. Jej uzbrojenie i żołnierze już od kilku dni docierają do Europy.

Eksperci nie są zgodni, kiedy reżim w Pjongjangu wyprodukuje pocisk balistyczny zdolny uderzyć w USA, jednak buńczuczna reakcja Donalda Trumpa na wypowiedź przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w niczym nie pomoże - pisze "Washington Post".

Pierwsze statki z amerykańską brygadą pancerną dopływają do Europy. Jak wynika z najnowszych informacji, jeszcze w styczniu liczący kilka tysięcy ludzi oddział z niemal setką czołgów skoncentruje się w Drawsku Pomorskim i Żaganiu. Później w Polsce zostanie między innymi jeden szwadron kawalerii uzbrojony w czołgi M1 Abrams.

Czterech więźniów osadzonych w bazie wojskowej USA w Zatoce Guantanamo na Kubie zostanie w ciągu kolejnych 24 godzin odesłanych do Arabii Saudyjskiej - poinformowało w środę źródło w amerykańskich władzach, na które powołuje się Reuters.

Prominentny senator Partii Republikańskiej USA John McCain, który przybył w niedzielę do Gruzji, opowiedział się za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji. Wezwał również swój kraj do przeciwstawienia się rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Samolot z 35 rosyjskimi dyplomatami wydalonymi z USA wraz z ich rodzinami wylądował w nocy z niedzieli na poniedziałek na lotnisku w Moskwie – poinformowała agencja ITAR TASS. Dyplomatów wydalono w ramach sankcji za ingerencję Rosji w amerykańskie wybory.