Dostęp do broni w USA

Dostęp do broni w USA

11-letni Chris Gaither w stanie Alabama był sam w domu, gdy usłyszał włamywacza. Chłopiec nie przestraszył się, wyszedł naprzeciw intruzowi, na dodatek uzbrojony. Efekt? - Płakał jak małe dziecko, mam nadzieję, że wyciągnie z tego naukę - tak o włamywaczu mówił później Chris.

Firma Uber poinformowała, że nie zamierza zmieniać sposobu weryfikacji przyjmowanych w USA do pracy kierowców po tragicznych wydarzeniach z weekendu. W nocy z soboty na niedzielę jeden z jej pracowników pomiędzy kolejnymi zleceniami strzelał do przypadkowych przechodniów, zabijając sześć osób i poważnie raniąc dwie inne.

Napastnik z Kalamazoo był kierowcą Ubera (nielicencjonowany taksówkarz) i pomiędzy kolejnymi strzelaninami przyjmował zlecenia oraz podwoził ludzi - podaje CNN, powołując się na źródło bliskie śledztwu. 45-latek w nocy z soboty na niedzielę w Kalamazoo (Michigan, USA) w kilku miejscach ostrzelał przypadkowych przechodniów, zabijając sześć osób i poważnie raniąc dwie inne.

19-letni mieszkaniec osady McAllen, w stanie Teksas, zastrzelił swoją matkę, dwóch braci, którzy mieszkali w sąsiedztwie, po czym popełnił samobójstwo - poinformował Charlie Mendeke, szeryf okręgu Uvalde, w którym położona jest osada.

Prezydent Barack Obama chce ograniczyć Amerykanom dostęp do broni i tłumaczy swoje starania w bardzo emocjonalnym przemówieniu. Jak poinformował, jego ekipa przygotowuje projekt rozwiązań zwiększających kontrolę nad sprzedażą broni palnej. - Potencjalnie uratuje to niektórym życie i oszczędzi bólu ich rodzinom - ocenił.

Zamachowiec z San Bernardino miał obsesję na punkcie Izraela i popierał ideologię tzw. Państwa Islamskiego - powiedział jego ojciec w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Stampa". Mężczyzna twierdzi, że ma wyrzuty sumienia i nie może sobie darować, że nie powstrzymał syna przed atakiem terrorystycznym, choć nadal nie wierzy w jego winę.

W orędziu wygłoszonym w niedzielę prezydent USA Barack Obama przyznał, że zagrożenie terroryzmem jest realne, ale zapewnił, że USA je pokonają i zniszczą tzw. Państwo Islamskie (IS). Wykluczył jednak operację lądową Stanów Zjednoczonych w Iraku i Syrii. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Zamachowcy, którzy zastrzelili w środę w San Bernardino w Kalifornii 14 osób, pozostawili na miejscu zbrodni trzy bomby, które jednak nie wybuchły - podała w czwartek policja. W ich mieszkaniu znaleziono też duży arsenał broni, amunicji i 12 bomb rurowych. Prezydent USA Barack Obama przyznał, że motywy działania sprawców wciąż pozostają nieznane.