Dostęp do broni w USA

Dostęp do broni w USA

19-letni student, podejrzewany o zabicie w piątek rodziców w kampusie uniwersytetu w Mount Pleasant w stanie Michigan, został zatrzymany. Doszło do tego w sobotę we wczesnych godzinach rannych, po wielogodzinnych poszukiwaniach mężczyzny przez ponad 100 policjantów.

Dwie osoby zginęły w piątek w wyniku strzałów na kampusie uczelni Central Michigan University w Mount Pleasant w stanie Michigan - poinformowała policja. Sprawca znajduje się na wolności.

Setki par z karabinami Ar-15 w rękach wzięły udział w specjalnej uroczystości odłamu Kościoła Zjednoczeniowego w Pensylwanii. Podczas niej błogosławiono ich małżeństwa i celebrowano przyniesioną broń. Wyznawcy uważają ją za biblijne "żelazne rózgi", które mogłyby ocalić życie w ostatniej strzelaninie w liceum na Florydzie.

Podczas strzelaniny w szkole na Florydzie na miejscu znajdował się zastępca szeryfa, ale nie podjął żadnej akcji - wynika z informacji przekazanych przez szeryfa oraz z nagrań z pobliskich kamer. Jak podał szeryf hrabstwa Broward, funkcjonariusz miał stać na zewnątrz i czekać, podczas gdy wewnątrz budynku nastolatek strzelał z broni maszynowej do uczniów i nauczycieli.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w środę, że rozważy uzbrojenie w broń palną niektórych nauczycieli. Miałoby to pomóc chronić uczniów przed atakami podobnymi do tego, który 14 lutego pociągnął za sobą śmierć 17 uczniów w liceum na Florydzie.

Po masakrze w szkole na Florydzie coraz głośniej słychać głosy zwolenników ograniczenia dostępu do broni palnej. Jednak do zmian w prawie daleka droga. Coraz więcej wiadomo za to o samym sprawcy masakry. Młody Nikolas został adoptowany przez Lyndę i Rogera Cruzów, gdy był niemowlęciem. Przybrany ojciec chłopaka zmarł kilka lat temu, a matka w październiku zeszłego roku. Po jej śmierci przyszły sprawca masakry został przygarnięty przez rodzinę kolegi. Teraz małżeństwo mówi o tym, że jest w szoku, bo okazał się kimś innym niż ten nastolatek, którego znali.

Prezydent Donald Trump jest gotowy rozważyć zaostrzenie kontroli sprzedaży broni palnej - wynika z wydanego w poniedziałek komunikatu Białego Domu. Wśród analizowanych kroków wymienia się wprowadzenie badań psychologicznych dla potencjalnych nabywców broni.

Prezydent USA Donald Trump odwiedził w piątek wieczorem czasu lokalnego szpital w Fort Lauderdale na Florydzie, w którym przebywają osoby ranne w strzelaninie w szkole w Parkland. Trump spotkał się także z personelem medycznym szpitala.

Najbliżsi uczniów z liceum na Florydzie domagają się zaostrzenia kontroli i warunków sprzedaży broni - Karabiny powinni mieć żołnierze, policja i nikt po za nimi - mówi dziadek jednej z ofiar tragedii. Jedna z kobiet, która straciła córkę w strzelaninie, na antenie CNN krzyczała, sugerując prezydentowi Trumpowi, co może w tej sprawie zrobić.

Siedemnaście zarzutów umyślnego morderstwa dla Nikolasa Cruza - 19-latka z Florydy, który w środę zastrzelił 17 osób i ranił kilkanaście w szkole średniej w Parkland. Cruz - wyrzucony niedawno ze szkoły m.in. za grożenie uczniom - przez dziesięć minut strzelał w zatłoczonym budynku. Potem wmieszał się w tłum uciekających uczniów. Policja aresztowała go blisko dwie godziny później w fast foodzie. Cruzowi grozi nawet kara śmierci. Dostał obrońcę z urzędu. Adwokat nie był w stanie rozmawiać przed kamerą o zbrodni 19-latka.

Z opublikowanego w środę raportu FBI wynika, że w 2017 roku sprzedano w Stanach Zjednoczonych rekordową ilość broni palnej, aż 25 milionów sztuk. - Broń stała się teraz bardziej społecznie akceptowalna - stwierdził Justin Anderson, przedstawiciel firmy sprzedającej broń.

Co najmniej pięć osób zginęło, a kilka - w tym dzieci - zostało rannych we wtorek w wyniku strzelaniny w szkole podstawowej w Rancho Tehama w pobliżu miejscowości Corning w północnej Kalifornii - podało biuro szeryfa hrabstwa Tehama. Wśród ofiar śmiertelnych jest napastnik.

Najbardziej boli widok tych najmłodszych - przyznał w poniedziałek szeryf Joe Tackitt, który jako jeden z pierwszych wszedł do kościoła baptystów w Sutherland Springs po niedzielnej strzelaninie. Rozmiar masakry przytłacza. W świątyni ginęły matki z dziećmi, kobiety w ciąży, wieloosobowe rodziny. Najmłodsza z ofiar ma zaledwie 18 miesięcy.