Dostęp do broni w USA

Dostęp do broni w USA

W środę w magazynach i centrum obsługi klientów firmy UPS (United Parcel Service) w San Francisco doszło do strzelaniny - podała policja. Lokalne media informują o czterech ofiarach śmiertelnych i wielu rannych.

Dwie osoby zginęły w środę w incydencie z użyciem broni palnej na terenie kampusu uczelni położonego na przedmieściach Dallas w amerykańskim stanie Teksas - poinformowały miejscowe władze. Jak przekazała policja, wśród ofiar śmiertelnych jest sprawca zajścia.

Ława przysięgłych federalnego sądu okręgowego w Charleston (Karolina Płd.) skazała 22-letniego białego Dylanna Roofa na karę śmierci za zamordowanie na tle nienawiści rasowej. Roof zabił dziewięciu czarnoskórych parafian w czerwcu 2015 r. Nie wykazał skruchy za swój czyn.

Liczba zabójstw w USA zwiększyła się w 2015 roku w porównaniu z rokiem poprzednim o 10,8 proc., co jest największym takim rocznym wzrostem od co najmniej 20 lat - poinformował dziennik "New York Times", powołując się na dane FBI.

Rodzina zastrzelonego w Charlotte ujawnia nagranie z akcji policyjnej, w której zginął 43-letni Keith Lamont Scott. Na filmie słychać, jak żona mężczyzny, Rakija Scott, krzyczy to policjantów, żeby nie strzelali, bo jej mąż jest nieuzbrojony i cierpi na uraz mózgu. To pierwsze ujawnione w całości wideo z tego zdarzenia.

- Ignorował polecenia i próbował sięgnąć przez okno do swojego samochodu - tak zabicie nieuzbrojonego mężczyzny tłumaczy adwokat policjantki, która oddała strzały. Jego klientka miała "obawiać się o swoje życie". Tragiczne zdarzenie jest jednym z szeregu, podczas którego biały policjant zabił Afroamerykanina. Wywołuje więc kontrowersje i zainteresowanie opinii publicznej.

Policjant, który w Columbus w amerykańskim stanie Ohio zastrzelił uzbrojonego 13-latka, został wysłany na urlop do czasu wyjaśnienia sprawy. To, co na widok policji wyciągnął zza paska chłopak podejrzewany o udział w napadzie, okazało się potem wiatrówką z celownikiem laserowym. - Nasi funkcjonariusze są uzbrojeni w praktycznie identyczne jednostki - tłumaczył szef miejscowej policji, pokazując dziennikarzom zdjęcie broni, jaką miał przy sobie nastolatek. Sprawa nabrała rozgłosu, gdy okazało się, że policjant jest biały, a zastrzelony był czarny.