Dostęp do broni w USA

Dostęp do broni w USA

Administracja prezydenta Obamy zaproponowała nowe przepisy, które zaostrzają kontrolę nad bronią palną. Dotyczą one ograniczeń w posiadaniu broni przez osoby chore psychicznie oraz uściślenia bazy danych nabywających taką broń.

Nie więcej niż dziesięć sekund upłynęło od momentu, gdy kalifornijscy policjanci zauważyli chłopaka z przedmiotem przypominającym AK-47, do otworzenia przez nich ognia. 13-latek zginął na miejscu trafiony siedmioma pociskami. Policjanci po chwili zorientowali się, że rzekomy karabinek Kałasznikowa był plastikową repliką.

Amerykańscy policjanci w Kalifornii zastrzelili 13-letniego chłopca, który miał przy sobie repliką karabinku Kałasznikowa. Funkcjonariusze byli przekonani, że chłopiec trzyma w rękach prawdziwą broń.

Ponad 500 zabójstw popełnionych w ubiegłym roku w Chicago, więcej niż w jakimkolwiek innym amerykańskim mieście, sprawiło, że obwołano je nową stolicą morderstw w USA. Chicago wyprzedziło Nowy Jork, w którym - jak wynika ze statystyk FBI za 2012 r. - zamordowano 419 osób.

Niezidentyfikowany mężczyzna porwał siedem osób i zabarykadował się w apartamencie w amerykańskiej miejscowości Hialeah na północ od Miami. Nim do akcji wkroczyli policjanci, napastnik zastrzelił pięciu zakładników. Podczas szturmu antyterrorystów mężczyzna również został zastrzelony. Uratowano dwie osoby.

Szkoła podstawowa Sandy Hook w Newtown powinna zostać zburzona i odbudowana w nowej formie - taką rekomendację jednogłośnie wydał specjalny zespół, zajmujący się usuwaniem skutków po masakrze z grudnia 2012 roku. Zginęło w niej 26 osób, w tym 20 małych dzieci.

"Swatting" to coraz powszechniejsze przestępstwo w Stanach Zjednoczonych. "Żartowniś" dzwoni na policję i informuje o fałszywym zdarzeniu, na przykład o strzelaninie. Na miejsce wysyłana jest jednostka specjalna SWAT i dopiero wtedy kłamstwo wychodzi na jaw. Antyterroryści znaleźli się już pod drzwiami takich gwiazd jak Ashton Kutcher, Rihanna, Tom Cruise, Justin Bieber i Justin Timberlake.

Dżochar Carnajew został aresztowany przez policję w miasteczku Watertown po trwającej prawie dobę obławie w czasie której wcześniej został zastrzelony jego starszy brat - Tamerlan. Policja podejrzewa, że są oni odpowiedzialni za zamach w Bostonie podczas maratonu, kiedy zginęły trzy osoby, a 176 zostało rannych.

Matka sześciolatka, który zginął w masakrze w Newtown, odczyta w radiu orędzie, wygłaszane co tydzień przez Baracka Obamę. Poprosił ją o to sam prezydent, który chce wywrzeć nacisk na Kongres w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących broni.

Zwolennikom forsowanej przez prezydenta Baracka Obamę reformy prawa o broni palnej udało się uzyskać w Senacie wystarczającą większość, by rozpocząć formalną debatę w tej sprawie. Tyle, że to dopiero początek walki w Kongresie z przeciwnymi reformie konserwatystami.