Unia Europejska

Unia Europejska

"Miał trudny początek i problemy językowe". Rok Tuska w Brukseli

Donald Tusk nie miał łatwego początku na stanowisku szefa Rady Europejskiej i wciąż się uczy - oceniają brukselscy korespondenci. Wskazują, że problemem może być styl Tuska, który wyraża własne zdanie, co często nie podoba się przywódcom państw UE. Tusk na czele Rady Europejskiej stanął dokładnie rok temu. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"FAS": grupa państw forsuje porozumienie o kontyngentach

Grupa państw UE, w której są Niemcy, gotowa jest do przejęcia od Turcji kontyngentu uchodźców w zamian za zobowiązanie się Ankary do zahamowania napływu imigrantów do Europy - podał w niedzielę dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS)".

Szczyt UE - Turcja. Zatrzymanie uchodźców za zbliżenie?

Niedzielny szczyt przywódców 28 krajów UE i Turcji ma przypieczętować porozumienie, które da szanse na zahamowanie napływu uchodźców do Unii. W zamian za pomoc Ankara chce przyśpieszenia negocjacji akcesyjnych, liberalizacji wizowej oraz pieniędzy.

Waszczykowski: UE ma strzec swobód, a nie być federacją

Unia Europejska powinna pozostać instytucją, która strzeże traktatowych swobód, a nie jednolicie zarządzaną strukturą czy federacją - powiedział w wywiadzie z PAP szef MSZ Witold Waszczykowski. Alternatywą wobec federalizacji jest - dodaje - "diada, triada instytucji', które, wspólnie z USA, gwarantowałyby rozwój polityczny, gospodarczy i militarny.

Na granice UE wracają kontrole. "Czekają nas kolejki i straty"

- Jesteśmy na rozdrożu i w głębokim kryzysie strefy Schengen - mówi prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej. Kontrole na europejskich granicach uderzają w podstawowe założenia wspólnoty. Zdaniem byłego wiceministra spraw zagranicznych, strefa Schengen "nie może jednak odejść w zapomnienie, bo daje poważne korzyści gospodarcze". - Jeżeli powrócimy do sytuacji sprzed układu, czekają nas kolejki i straty - zaznacza gość "Otwarcia dnia".

Wizy, rygorystyczne kontrole granic, kolejki, miliardowe straty. Co, jeśli Strefa Schengen upadnie?

- Strefa Schengen, to jeden z odczuwalnych przez nas wszystkich przykładów integracji. To wielki symbol - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Po serii zamachów w Paryżu i napływającej fali uchodźców powraca jednak pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem nie byłoby przywrócenie wewnętrznych granic Europy. Ale to oznaczałoby ogromne koszty finansowe.

Szymański: Nord Stream 2 zniszczy rynek gazu w Europie

Walkę o powstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 zapowiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat przyszły minister ds. europejskich Konrad Szymański. Ocenił, że powstanie gazociągu będzie oznaczało, że "wspólna polityka energetyczna UE istnieje na papierze". - To zniszczy rynek gazu w Europie - mówił Szymański.

Szczyt na Malcie. Tusk: ratować Schengen. Juncker: przyspieszyć relokację

Ratowanie strefy Schengen to wyścig z czasem, który chcemy wygrać - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk po zakończeniu szczytu UE-Afryka na Malcie. W czwartek po południu odbyło się tam nieformalne spotkanie przywódców UE ws. kryzysu migracyjnego. Po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania Tusk zapowiedział także, że pod koniec miesiąca może dojść do spotkania UE-Turcja. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.