Wizy, rygorystyczne kontrole granic, kolejki, miliardowe straty. Co, jeśli Strefa Schengen upadnie?

Schengen to jedna z największych zdobyczy wolnej EuropyShutterstock

- Strefa Schengen, to jeden z odczuwalnych przez nas wszystkich przykładów integracji. To wielki symbol - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Po serii zamachów w Paryżu i napływającej fali uchodźców powraca jednak pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem nie byłoby przywrócenie wewnętrznych granic Europy. Ale to oznaczałoby ogromne koszty finansowe.

Obecnie ponad 400 milionów mieszkańców, wielu obywateli krajów spoza UE, turystów może swobodnie przemieszczać się wewnątrz większości terytorium Europy. To może jednak już wkrótce ulec zmianie.

Jak pisze bowiem CNN Money, wobec napływających lawinowo setek tysięcy uchodźców uciekających przed wojną w Syrii, a także po serii zamachów w Paryżu powraca pytanie o bezpieczeństwo Europejczyków.

Coraz częściej podkreśla się, że mogłoby to zapewnić przywrócenie wewnętrznych granic Europy, które zostały usunięte układem z Schengen w 1985 roku.

Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezeski Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego "lepszym rozwiązaniem byłaby mocna ochrona granic w ramach Schengen. Większa integracja i jedność sił w przeciwdziałaniu atakom terrorystycznym".

- Strefa Schengen, to wielki dorobek. Trwało kilka lat za nim doszła do tego Unia Europejska, więc gdyby strefa Schengen została zlikwidowana, oznaczałoby to zmarnowanie ogromnego zasobu pracy. Nie byłoby to dobre rozwiązanie, ponieważ wzrosłyby koszty pojedynczych krajów w ochronie granic - tłumaczy.

Świadomość tego ma również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Ratowanie strefy Schengen to wyścig z czasem, który chcemy wygrać - zapewnił po zakończeniu ubiegłotygodniowe szczytu UE-Afryka na Malcie.

Dodał, że jednocześnie konieczne jest także wzmocnienie współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu uchodźców i imigrantów, a także relokacja uchodźców oraz lepsza ich integracja w społeczeństwach krajów unijnych.

Koniec Unii?

Likwidacja strefy Schengen oznaczałby także konieczność pokazywania paszportu podczas przekraczana granica. A w konsekwencji długie kolejki, spore uciążliwości dla turystów i firm transportowych. Może to także oznaczać koniec wiz Schengen, co zmusi turystów do ubiegania się o pozwolenie na pobyt w każdym kraju indywidualnie.

- Koszty byłyby wysokie i rozłożone w czasie. Największe byłyby w momencie dostosowania się do nowych uwarunkowań - twierdzi prof. Mączyńska. - Do tego doszłyby wyższe koszty transakcyjne spowodowane stratą czasu na granicy - dodaje.

Zdaniem prezeski PTE oznaczałoby to także problemy dla całej Unii Europejskiej. - To mógłby być początek końca albo przynajmniej osłabienia integracji europejskiej - tłumaczy.

Strefa Schengen bowiem, "to jeden z odczuwalnych przez nas wszystkich przykładów integracji". - To wielki symbol - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Mączyńska.

Koszty dla biznesu

Spekulacje pojawiają się także w czasie, gdy europejska gospodarka nie jest w najlepszej kondycji, a przywrócenie kontroli granicznych tylko zwiększy koszty dla biznesu, zniechęci turystów i utrudni ludziom pracę za granicą rodzimego kraju. Z samej Polski w 2014 r. żyło poza ojczyzną 2,2 mln rodaków. I ciągle ta liczba rośnie - ja wynika z danych GUS. Trudno przewiedzieć, jak miałby wyglądać proces przemieszczania się pracowników pomiędzy krajami. A przecież dziś wielu z nich codziennie pokonuje granice z Holandii do Belgii czy z Polski do Niemiec.

Zdaniem prof. Mączyńskiej, "najmocniej mogłyby ucierpieć wszystkie branże przewozowe, transportowe i turystyczne".

Holenderskie stowarzyszenie przewoźników szacuje, że godzina dodatkowego czekania na każdej z granic kosztowałaby branżę dodatkowe 640 mln euro (684 mln rocznie dol.).

Ucierpi także handel. W dokumencie opublikowanym w zeszłym roku, Dane Davis z CRU i Thomas Gift z Duke University szacują, że dla krajów członkowskich Schengen, wprowadzenie barier na granicach spowodowałoby wzrost kosztów transakcyjnych 0,1 proc. w roku, co np. w przypadku Włoch i Hiszpanii oznacza równowartość prawie 47 mln euro (50 mln dol.) rocznie.

Strefa Schengentvn24.pl

Nadzwyczajne posiedzenie

Po tragicznych wydarzeniach w Paryżu prezydencja luksemburska we współpracy z władzami Francji na 20 listopada zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Jak czytamy na stronie Rady Europejskiej, od godz. 10:00 ministrowie sprawiedliwości i ministrowie spraw wewnętrznych będą rozmawiać o realizacji obowiązujących środków i o sposobach zaostrzania reakcji UE.

Podczas posiedzenia najważniejszymi tematami będą: europejski system danych o przelocie pasażera, handel bronią, wzmocnienie kontroli na granicach zewnętrznych, finansowanie terroryzmu i działania sądowe. Rada ma przyjąć stosowne konkluzje.

Zawieszenie umowy

Układ z Schengen pozwala krajom na przywrócenie kontroli paszportowych w szczególnych okolicznościach jednak na okres, który nie powinien trwać dłużej niż 30 dni.

Przez piątkowe zamachy, w których zginęło 129 ludzi, Francja już zapowiedziała zawieszenie umowy z Schengen na czas szczytu klimatycznego, który odbędzie się w Paryżu pod koniec tego miesiąca.

Na podobny ruch zdecydowała się także Polska na czas Mistrzostw Europy w 2012 roku.

Ponadto, w tym roku, Niemcy, Austria, Szwecja, Węgry i inne kraje wprowadziły tymczasowe kontrole graniczne w celu ograniczenia napływu fali uchodźców. Krok dalej poszły Węgry, które zbudowały mur na części granicy z Chorwacją.

Są wyjątki

Członkami układu z Schengen jest 26 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska (od 21 grudnia 2007 roku), Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy.

Państwami stowarzyszonymi stosującymi reżim Schengen są Norwegia oraz Islandia.

Są jednak także państwa członkowskie Unii Europejskiej, które pozostają poza obszarem Schengen. Należą do nich: Wielka Brytania i Irlandia, a także Cypr, Bułgaria, Rumunia.

Wielka Brytania i Irlandia podjęły decyzję o zachowaniu kontroli granicznych na granicach z innymi państwami członkowskimi UE, jednakże mogą one stosować niektóre postanowienia dotyczące współpracy policyjnej i sądowej w sprawach kryminalnych.

Zdaniem Jana Rokity "czeka nas pełzająca śmierć strefy Schengen":

Autor: mb//km / Źródło: CNN Money, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl