Unia Europejska

Unia Europejska

Sankcje wobec Rosji. Zapadła decyzja na szczycie UE

Przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli potwierdzili, że sankcje gospodarcze wobec Rosji zostaną przedłużone o pół roku. Według unijnych źródeł UE chce jednak już w październiku wrócić do dyskusji o przyszłości restrykcji.

Schulz uspokaja brytyjskich europosłów

Formalny wniosek Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej może wpłynąć także na pozycję brytyjskich europosłów, ale na razie ich status pozostaje bez zmian - ocenił szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Szkoci lecą do Brukseli, chcą by Londyn działał szybciej

Premier rządu szkockiego Nicola Sturgeon zapowiedziała, że uda się w środę do Brukseli na rozmowy o przyszłości Szkocji w Unii Europejskiej. Spotka się tam z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Według telewizji Sky News spotkania ze Sturgeon odmówił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tusk zapowiada kolejny nieformalny szczyt. Już bez Wielkiej Brytanii

- Musimy szanować traktaty europejskie. Zgodnie z nimi to rząd Wielkiej Brytanii musi zainicjować procedurę wyjścia - powiedział Donald Tusk niedługo przed rozpoczęciem szczytu przywódców UE w Brukseli. Zadeklarował, że Wspólnota jest gotowa do podjęcia działań choćby dzisiaj, ale "musimy być cierpliwi". Zapowiedział przy tym, że zaproponuje kolejne spotkanie przywódców UE.

Niemcy wykluczają nowy traktat. "Brytyjczycy teraz płaczą"

Mówienie o nowym unijnym traktacie w reakcji na referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej, jest stratą czasu - powiedział w poniedziałek minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Merkel: to nie czas na głębszą integrację

Nie będzie nieformalnych, wstępnych rozmów na temat sposobu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dopóki Londyn nie złoży formalnego wniosku o to wystąpienie - poinformował rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Seibert. Kanclerz Angela Merkel podkreśliła zarazem, że najważniejsze jest obecnie, by zapobiec wystąpieniu ze wspólnoty kolejnych państw.

"Europa jutra będzie działać na różnych prędkościach"

- Europa powinna być "wymyślona na nowo", a plan prowadzący do tego mógłby być w przyszłości przedmiotem ogólnoeuropejskiego referendum - oświadczył w poniedziałek uchodzący za jednego z głównych kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta Francji Alain Juppe.

Franciszek: coś jest nie tak z tą ogromną Unią

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że "coś jest nie tak z Unią Europejską". Taką opinię wyraził pytany przez dziennikarzy o to, czy obawia się, że Brexit może doprowadzić do rozpadu UE bądź wojny.

Wniosek, dwa lata rozmów i gilotyna. Na Brexit trzeba trochę poczekać

Unia Europejska do końca wierzyła, że Wielka Brytania pozostanie we wspólnocie, ale Brytyjczycy zadecydowali inaczej. Proces wychodzenia z UE może jednak trochę potrwać, ponieważ Londyn nie musi się spieszyć ze składaniem oficjalnego wniosku w tej sprawie. Niewykluczone, że przez najbliższe lata będzie dopiero przygotowywać sobie do tego dogodne warunki. Materiał programu "Polska i Świat".

Erdogan po Brexicie mówi o islamofobii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarzucił Unii Europejskiej, że nie chce ona wstąpienia tego kraju do UE, ponieważ panuje w niej islamofobia i stosuje się podwójne standardy. Przestrzegł, że jeśli UE nie pokona sprzeczności, opuszczą ją kolejne kraje.

"To nie są trywialne pytania" o UE

Były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Charles Crawford ocenił, że brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej daje impuls do ponownego postawienia pytań o przyszłości UE. - To nie są trywialne pytania - podkreślił.

UE rozszerza operację Sophia

Unia Europejska postanowiła rozszerzyć operację Sophia, wymierzoną w przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym. Jej zadaniem ma być teraz także szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej i zwalczanie przemytu broni do Libii.