Unia Europejska

Unia Europejska

Była komisarz: Bruksela musi podjąć stanowcze decyzje. Polscy europosłowie podzieleni

KE postanowiła w środę rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Decyzję Komisji komentują europosłowie w Brukseli. Zdaniem byłej unijnej komisarz Viviane Reding Bruksela powinna podjąć wobec Polski zdecydowane działania. To właśnie Reding, jako komisarz ds. sprawiedliwości, wprowadzała w 2014 roku mechanizm, który teraz zostanie wykorzystany w sprawie Polski.

Tusk do eurodeputowanych o Polsce: przesadzone opinie mogą mieć odwrotny skutek

Mam nadzieję, że wasze słowa i wasze działania pomogą złagodzić zachowanie partii Kaczyńskiego. Jednocześnie w żaden sposób nie powinno to wpłynąć negatywnie na mój kraj oraz polskich obywateli - zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas spotkania z eurodeputowanymi w Parlamencie Europejskim. Dodał, że przesadzone opinie w sprawie Polski są niepotrzebne.

KE uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce

Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu procedury ochrony praworządności wobec Polski. - Chcemy upewnić się, że rządy prawa zostaną zachowane - stwierdził wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który poinformował o decyzji Komisji. - Nie mamy zamiaru w żaden sposób oskarżać czy wchodzić w polemikę - zaznaczył przy tym, podkreślając otwartość KE na dialog z Polską.

Berlin: nie rozważamy nałożenia sankcji na Polskę

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował, że Berlin nie rozważa nałożenia sankcji na Polskę. Sankcje te miałyby być reakcją na ostatnie zmiany wprowadzone przez polski rząd w mediach publicznych oraz Trybunale Konstytucyjnym.

Orban: Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji UE przeciwko Polsce

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątkowym wywiadzie dla publicznego radia, że jego rząd nigdy nie poprze ewentualnej decyzji o nałożeniu unijnych sankcji na Polskę. Część zachodnioeuropejskich polityków mocno krytykuje w ostatnich tygodniach rząd Beaty Szydło, a Komisja Europejska ma 13 stycznia omówić sytuację w Polsce.

Schetyna: debata o Polsce jest nie do zatrzymania

- List komisarza Timmermansa był grzeczny, było tam dużo opisywania wątpliwości. Ja bym odpowiedział - tak skomentował w "Faktach po Faktach" były szef MSZ Grzegorz Schetyna brak odpowiedzi ministrów Waszczykowskiego i Ziobry na list unijnego komisarza z wątpliwościami dotyczącymi ustawy medialnej.

Tusk, Stoltenberg, gen. Breedlove. Prezydent Duda leci do Brukseli

Prezydent Andrzej Duda 18 stycznia w Brukseli spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlove’em - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

"FT": Polska zbacza z drogi sukcesu, PiS przypomina Fidesz

Ćwierć wieku od upadku komunizmu Polska wyrosła na odnoszącą największe sukcesy gospodarkę Europy Środkowej. Oznacza to, że demokracja i rządy prawa mogą zakorzenić się w dawnych krajach satelickich ZSRR; teraz postęp jest zagrożony - pisze "Financial Times".

"Dzieci kontra bazy?" "To jest propozycja uczciwa"

Prawo i Sprawiedliwość "handluje kwotami", a wciąż nie przedstawiło swojej wizji bezpieczeństwa Polski - mówiła w "Faktach po Faktach" Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej, komentując wywiad udzielony przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego agencji Reutera. Zbigniew Kuźmiuk stwierdził natomiast, że propozycja szefa polskiej dyplomacji pod adresem Londynu jest "uczciwa".