Unia Europejska

Unia Europejska

"Królowa popiera Brexit". Pałac wnosi skargę na bulwarówkę

Na pierwszej stronie gazety "The Sun" umieszczono zdjęcie królowej Elżbiety II i tytuł "Królowa popiera Brexit". Pałac Buckingham w odpowiedzi podkreślił, że królowa pozostaje "politycznie neutralna". Na Wyspach Brytyjskich zaostrza się jednak spór na temat członkostwa kraju w Unii Europejskiej.

Nadzwyczajny szczyt UE-Turcja ws. migrantów. "Jesteśmy w krytycznym momencie"

Przywódcy UE po raz kolejny spróbują w poniedziałek przekonać Turcję do zahamowania napływu migrantów do UE oraz skutecznej walki z przemytnikami ludzi. - Szczyt z Turcją będzie decydujący. Trzeba podjąć konkretne kroki, aby zahamować napływ imigrantów - mówił w ubiegły piątek komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos. - Jesteśmy w krytycznym momencie - dodał. Polskę na szczycie będzie reprezentowała premier Beata Szydło.

Chiny ubiegają się o specjalny status. Są trzy wyjścia

Chiny nie są gospodarką rynkową, ale UE stoi jednak przed wyzwaniem, jak rozwiązać problem możliwej konieczności uznania tego kraju za spełniający standardy WTO - zgodzili się uczestnicy środowego wysłuchania publicznego w tej sprawie w Parlamencie Europejskim.

Tusk: nie ma alternatywy dla Schengen

- Zdaję sobie sprawę, że dotrzymywanie Schengen nie może rozwiązać kryzysu migracyjnego, ale bez Schengen nie mamy żadnych szans - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas wizyty w Chorwacji.

Fala uchodźców u granic Unii Europejskiej. Kryzys narasta

Gaz łzawiący, granaty hukowe i ranni na grecko-macedońskiej granicy. Imigranci, którzy próbują przedostać się w głąb Europy rozpoczęli szturm na przejście, po tym jak te zostały uszczelnione i zamknięte. Tego samego dnia także zgodnie z decyzją sądu rozpoczęto likwidację południowej części miasteczka migrantów pod Calais, zwanego "dżunglą". O obecnej sytuacji w Europie w "Otwarciu dnia" mówili Agata Szczęśniak z "Krytyki Politycznej" oraz Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy".

Spór o ochronę unijnych granic narasta. Grecja nie przyjmie austriackiej ambasador

Grecki rząd odmówił przyjęcia wizyty szefowej austriackiego MSW Johanny Mikl-Leitner z powodu nieporozumienia między obu krajami związanego z zamknięciem dla uchodźców granic na szlaku bałkańskim - podały źródła dyplomatyczne. Ateny odwiedzi za to w przyszłym tygodniu Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej uda się do głównych państw leżących na bałkańskim szlaku.

UE zaostrzy kontrole na granicach

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej zgodzili się na zaostrzenie kontroli osób, przekraczających unijną granicę zewnętrzną. To reakcja na zwiększone zagrożenie terrorystyczne po ubiegłorocznych zamachach w Paryżu.

Rolnicy za wolnym handlem z USA. Bo Amerykanów stać ich na unijne produkty

Dla europejskiego zrzeszenia organizacji i związków rolniczych COPA-COGECA negocjowane między UE a USA porozumienie o wolnym handlu (TTIP) stwarza dużą szansę dla unijnego sektora rolnego. USA są jednym z niewielu rynków, które stać na unijne produkty. W Brukseli od poniedziałku trwa 12. runda negocjacji dotyczących transatlantyckiego porozumienia.

Renzi znów krytykuje wschód UE

Solidarność w Unii Europejskiej nie może być jednokierunkowa - powiedział premier Włoch Matteo Renzi, krytykując kraje niechętne przyjmowaniu uchodźców. Podkreślił, że niektóre rządy upadały, walcząc o rozszerzenie UE na wschód.

"Nie ma planu B", jeśli Brytyjczycy powiedzą "nie"

Unia Europejska nie ma planu B na wypadek, gdyby Brytyjczycy zagłosowali w referendum za wyjściem z Unii - oznajmił komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici, dodając, że nie pomogłoby to w opracowaniu scenariusza na wypadek katastrofy.