Unia Europejska

Unia Europejska

Tusk w ONZ: strach staje się zaraźliwy

Poprzedniczka ONZ, Liga Narodów, nie potrafiła zachować pokoju na świecie z powodu swego tchórzostwa. Świat nie może znowu na to pozwolić - ostrzegał w swoim przemówieniu w czasie 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

UE nie uznała wyborów na Krymie. Komunikat MSZ Polski

Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską, dlatego nie uznała też rosyjskich wyborów parlamentarnych na terytorium Półwyspu Krymskiego, które odbyły się w niedzielę - podano w oświadczeniu opublikowanym przez Brukselę. Polskie MSZ w swoim komunikacie stwierdziło, że ich przeprowadzenie na Krymie było niezgodne z prawem.

Szydło: wyjeżdżam ze szczytu z satysfakcją

Reforma UE powinna być głęboka. Trzeba mieć odwagę rozmawiać o wszystkim. Nie może być tematem tabu rozmowa na temat traktatu europejskiego - powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu w piątek nieformalnego szczytu UE w Bratysławie. Szczyt 27 państw UE bez Wielkiej Brytanii dotyczył przyszłości Unii po Brexicie.

"To był najtrudniejszy ze szczytów, jakie prowadziłem". Jest plan dla UE

Przywódcy 27 państw UE uzgodnili na nieformalnym szczycie w Bratysławie "mapę drogową" działań na najbliższe miesiące, aby wyciągnąć wnioski z Brexitu i odbudować zaufanie do Unii. Mowy o głębokich reformach np. ws. zmiany sposobu podejmowania decyzji nie ma. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał, że był to najtrudniejszy szczyt, jaki przyszło mu prowadzić.

Wzmocnić Radę, ograniczyć rolę Komisji. Polskie pomysły na Unię

Komisja Europejska powinna być organem ściśle wykonawczym, nie powinna realizować samodzielnej polityki - przedstawiał polskie stanowisko rzecznik rządu Rafał Bochenek. W piątek w Bratysławie trwa szczyt 27 państw UE bez Wielkiej Brytanii, który ma inicjować debatę o przyszłości bloku po decyzji mieszkańców Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii.

Rosja i Chiny "przerażają". Bieńkowska proponuje emisję unijnych obligacji obronnych

Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska chce, by 27 państw UE (bez Wielkiej Brytanii) wyemitowało wspólne obligacje obronne, by ożywić rynek europejskiego przemysłu obronnego, co jest częścią strategii zwierania szeregów w obliczu Brexitu. - Zastanawiamy się nad połączenoe budżetów narodowych, by finansować wspólne projekty obronne - powiedziała w rozmowie z agencją Reutera Bieńkowska.

Juncker: zbudować wspólne siły wojskowe UE. Będzie za co?

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej mówił o potrzebie wspólnych sił wojskowych UE. Bez Wielkiej Brytanii, która sprzeciwiała się pomysłowi europejskiej armii, staje się to bardziej realne. Są jednak wątpliwości dotyczące m.in. finansowania. Materiał "Faktów z zagranicy".

Bogactwa Janukowycza częściowo odmrożone

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu częściowo unieważnił w czwartek sankcje finansowe nałożone przez UE w 2014 roku na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, a także jednego z jego synów i byłego szefa administracji prezydenta Andrija Klujewa.

"Podły atak przeciwko Węgrom"

Ataki na Węgry bardzo pogłębiają kryzys w Europie – oświadczył szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, odnosząc się do słów szefa dyplomacji Luksemburga Jeana Asselborna oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

"Wspólny sztab generalny". Juncker ma wielki plan, kontrowersje gwarantowane

- Integracja europejska nie może się uginać pod żądaniami państwa narodowego - grzmiał w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wygłoszone orędzie o stanie Unii Europejskiej świadczy, że zdaniem Luksemburczyka odpowiedzią na kryzys powinna być pogłębiona integracja. Wolny rynek, inwestycje, dyplomacja, wojskowość, kryzys migracyjny, obrona granic - w środę w Strasburgu Juncker jak z rękawa sypał propozycjami mającymi przywrócić Europejczykom wiarę w Unię. Można się spodziewać, że część z nich nie spotka się z aprobatą w niektórych europejskich stolicach. Więcej w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 BiS o godz. 19.55.