Unia Europejska

Unia Europejska

List z Komisji Europejskiej do Warszawy: oczekuję, że ustawa nie zostanie przyjęta

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował w środę list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z wezwaniem do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. List kończy się prośbą o przesłanie informacji "o sytuacji konstytucyjnej w Polsce". Ziobro uważa, że Timmermans został wprowadzony w błąd przez polską opozycję.

Prezydencja UE: Warszawa na kursie reżimów dyktatorskich

Po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym szef dyplomacji sprawującego prezydencję w UE Luksemburga Jean Asselborn przestrzegł w środę w wywiadzie dla Reutersa polski rząd przed "drogą ku dyktaturze". - Komisja Europejska, Parlament Europejski, a jeśli trzeba Rada UE muszą działać - stwierdził.

Ukraińcy coraz bliżej ruchu bezwizowego z UE

Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała raport w sprawie wypełnienia przez Ukrainę planu działań na rzecz liberalizacji ruchu wizowego z Unią Europejską - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Doniesienia te potwierdził jej przewodniczący Jean-Claude Juncker.

Bośnia chce do Unii. Niedługo wystąpi o członkostwo

Bośnia i Hercegowina oficjalnie wystąpi w styczniu o członkostwo w Unii Europejskiej, zachęcona pozytywną oceną przez UE postępu w podejmowanych przez kraj reformach - poinformował przewodniczący prezydium BiH, Dragan Czović.

Zaczął się szczyt UE, Grupa Wyszehradzka protestuje

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE, który kolejny raz ma się zajmować kryzysem migracyjnym, w tym propozycją utworzenia nowej unijnej straży granicznej. Toczyć się też będą negocjacje w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. Choć żadne decyzje w tej ostatniej kwestii nie są przewidziane, to spotkanie szefów rządów rozpoczęło się od wspólnej deklaracji sprzeciwu krajów Grupy Wyszehradzkiej. Zapowiedziały one, że nie zgodzą się na żadne brytyjskie żądania godzące w podstawowe zasady funkcjonowania Wspólnoty.

Nagrodę w Parlamencie Europejskim odebrała żona. Jego czeka jeszcze 950 batów

Parlament Europejski przekazał w Strasburgu Nagrodę Sacharowa na ręce żony liberalnego blogera z Arabii Saudyjskiej. Sam wyróżniony Raif Badawi nie mógł odebrać nagrody, ponieważ przebywa w więzieniu, do którego trafił za "obrazę islamu". Ma otrzymać jeszcze 950 batów, choć ledwo przeżył pierwsze 50. Władze w Rijadzie zdecydowanie odrzucają apele o jego zwolnienie.