Unia Europejska

Unia Europejska

Turcja: Unia Europejska nie jest naszą jedyną opcją

- Relacje Turcji z Unią Europejską są bardzo ważne, ale nie są "jedyną opcją" dla Ankary - oświadczył w środę nowy turecki minister ds. UE Omer Celik. Jak powiedział dziennikarzom, Turcja oczekuje także od Unii odejścia od "podwójnych standardów" w kwestii walki z terroryzmem.

Timmermans jutro w Polsce? "Rozmowy będą trwały, nie jest pewne, na jakim szczeblu"

- Wszystkie strony są na to przygotowane, ale żadna nie chce tego oficjalnie potwierdzić - mówił w "Faktach z Zagranicy" korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski o potencjalnej wizycie wiceszefa KE Fransa Timmermansa w Polsce. Może do niej dojść we wtorek, jednak zarówno Bruksela, jak i Warszawa mają się wstrzymywać z oficjalną informacją do ostatniej chwili.

Turcy poczekają na zniesienie wiz. Merkel studzi nadzieje

Niektóre warunki niezbędne do zniesienia wiz dla obywateli Turcji podróżujących do UE nie zostaną spełnione do pierwszego lipca - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wyraziła przy tym zaniepokojenie pozbawieniem immunitetu niektórych tureckich deputowanych.

UE oskarżana o "podwójne standardy". Porozumienie z Turcją pod znakiem zapytania

Władze Niemiec przestały liczyć na to, że liberalizacja unijnych przepisów wizowych dla obywateli tureckich nastąpi planowo 1 lipca; jako prawdopodobny termin wskazują przyszły rok - pisze dziennik "Bild", powołując się na źródła w rządzie. Z kolei doradca prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana oświadczył w poniedziałek, że Turcja może zawiesić wszystkie porozumienia zawarte z Unią Europejską, w tym o unii celnej, jeśli - jak powiedział - UE będzie nadal stosowała "podwójne standardy" w rozmowach z Ankarą.

Pół miliarda euro popłynie do sieci. Komisarz zdradza

Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger podkreślił w piątek w Katowicach, że celem działań Unii powinno być wzmacnianie konkurencyjności gospodarki cyfrowej. Dodał, że Komisja Europejska zainwestuje 500 mln euro w innowacje cyfrowe.

Ważne zmiany dla palaczy. Branża tytoniowa naciska na Polskę

Dwa lata po przyjęciu restrykcyjnej dyrektywy tytoniowej w piątek mija termin wdrożenia jej przepisów przez państwa UE. Do tej pory zrobiło to jedynie 13 krajów. Wśród spóźnialskich jest też Polska. Branża apeluje, by przyjąć nowe regulacje jak najszybciej.

Rekordowe zarobki Polaków za granicą. Perspektywy są obiecujące

Rok 2015 był rekordowy pod względem zarobków Polaków pracujących w krajach Unii Europejskiej. Tylko w sześciu krajach członkowskich (Austria, Belgia, Holandia, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania), Polacy zarobili łącznie 70 mld złotych, podczas gdy w całej Europie ich dochody wyniosły ponad 119,6 mld złotych.

Brytyjski raport: unijna misja przegrywa z przemytnikami ludzi

Komisja ds. europejskich brytyjskiej Izby Lordów skrytykowała w opublikowanym w piątek w raporcie unijną misję wojskową Sophia na Morzu Śródziemnym, wymierzoną w przemytników migrantów z Afryki, twierdząc, że nie osiągnęła ona zaplanowanych wyników.

Bruksela musi znaleźć "nową formułę" ws. Turcji

Rozmowy z UE o zniesieniu wiz dla obywateli Turcji w zamian za umowę o odsyłaniu migrantów są w impasie i Komisja Europejska musi znaleźć "nową formułę", żeby doprowadzić do porozumienia - oświadczył turecki minister ds. europejskich Volkan Bozkir.

Co zrobić z Turcją i propozycją KE? Europarlament zabrał głos

Europosłowie z głównych frakcji politycznych w PE potwierdzili w środę, że poprą zniesienie wiz dla obywateli Turcji tylko wówczas, gdy kraj ten spełni wszystkie warunki liberalizacji wizowej. Przestrzegli też Ankarę przed szantażowaniem UE. Również w środę eurodeputowani z większości frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim opowiedzieli się za reformą unijnej polityki azylowej. Zdaniem socjalistów, liberałów i Zielonych najnowsze propozycje KE w tej dziedzinie nie są jednak wystarczające.

Tusk składa raport i stawia zadania

Donald Tusk przedstawił raport dotyczący pracy Rady Europejskiej jako najważniejszej instytucji UE. "Polityka powróciła do Europy, historia wraca i w tych czasach potrzeba silnego przywództwa i politycznej jedności" - pisze polityk w raporcie.

"Mapa Drogowa Nowego Renesansu Europejskiego"

Grupa polityków, intelektualistów i twórców z różnych krajów Unii Europejskiej wystosowała apel z propozycjami strategicznych reform Unii. To tak zwana "Mapa Drogowa Nowego Renesansu Europejskiego". Wśród sygnatariusz jest między innymi polska była unijna komisarz Danuta Huebner. Według autorów cel jest jasny: powstrzymanie ekonomicznej, politycznej, ale także moralnej i kulturowej marginalizacji Europy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.