Ukraina

Ukraina

Linia Merkel - Hollande - Putin. Tematem Ukraina

Przywódcy Francji i Niemiec - Francois Hollande i Angela Merkel - którzy w poniedziałek rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, uważają postęp na Ukrainie za "niewystarczający" - poinformowały źródła z otoczenia Hollande'a.

Nowy wysłannik OBWE w Donbasie. Rebelianci wrócą do rozmów

Austriacki dyplomata Martin Sajdik został specjalnym wysłannikiem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę - podała w komunikacie OBWE. Sajdik zastąpi na tym stanowisku Szwajcarkę Heidi Tagliavini. Rebelianci w Donbasie zapowiadali, że "wrócą do rozmów pokojowych po zapoznaniu się z nowym przedstawicielem OBWE".

"Mogło dojść do wycieku radioaktywnych substancji". Ukraińcy proszą o pomoc

Ukraińcy proszą misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by skontrolowała poziom napromieniowania w Doniecku. Twierdzą, że w wyniku walk o lotnisko zostało uszkodzone składowisko z odpadami radioaktywnymi. - Jest to bardzo niepokojąca sytuacja. Istnieje możliwość wycieku radioaktywnych substancji - powiedział generał Andrij Taran, przedstawiciel wspólnego ukraińsko-rosyjskiego z udziałem OBWE tzw. Centrum Kontroli i Koordynacji.

Ukraińscy wojskowi będą podglądać Rosję z powietrza. Legalnie

Grupa ukraińskich wojskowych przeleci nad wybranymi rosyjskimi bazami wojskowymi i obiektami strategicznymi. Będą mogli wykonywać zdjęcia i dokładnie wszystkiemu się przyglądać. Wszystko w ramach traktatu Otwarte Przestworza, który przetrwał pomimo załamania się relacji Zachodu z Rosją.

Żyd i banderowcy, czyli "Kołomojska Republika Ludowa"

Jeden z najbogatszych Ukraińców, agresywny biznesmen, ale też skuteczny urzędnik. Ihor Kołomojski to zapewne najbarwniejszy oligarcha i jeden z głównych bohaterów ukraińskiego życia publicznego po upadku Wiktora Janukowycza. Po starciu z prezydentem oficjalnie wycofał się z polityki, ale z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Niemiecki detektyw: Znalazł się informator. Wie, kto zestrzelił boeinga

Brytyjskie, holenderskie, a także malezyjskie media od piątkowego popołudnia przekazują jedną, elektryzującą informację. Niemiecki prywatny detektyw Josef Resch prowadzący - jak twierdzi - na zlecenie „anonimowego klienta” własne śledztwo ws. katastrofy lotu MH17 linii Malaysia Airlines nad Ukrainą, poinformował, że znalazł informatora, którego zeznania zakończą śledztwo.

Ukraińskie MSW: czystki w szeregach milicji będą trwały

- Konflikt z batalionem Tornado został wyczerpany. Decyduje się sprawa przeformowania jednostki – powiedział zastępca szefa ukraińskiego MSW Serhij Jarowoj. Wcześniej specnaz MSW miał przypuścić szturm na bazę rozwiązanego batalionu milicyjnego. Dochodzenie dotyczy ciężkich przestępstw, jakich dopuścić mieli się milicjanci. Aresztowano ich dowódcę i kilka innych osób. Sprawa nie jest jednak jednoznaczna. Tornado mogło się narazić zwierzchnikom robiącym nielegalne interesy z rebeliantami.

Rebelianci: USA finansują konflikt w Donbasie. Rozmowy w Mińsku wstrzymane

Wysłannik donieckich rebeliantów na rozmowy pokojowe w Mińsku Denis Puszylin oświadczył, że negocjacje w stolicy białoruskiej zostaną wstrzymane do lipca. - Musimy najpierw zapoznać się z nowym przedstawicielem OBWE, obecnym podczas negocjacji - wyjaśnił Puszylin. W oczekiwaniu na rozmowy pokojowe, wspierani przez Rosję rebelianci atakują pozycje ukraińskie w Donbasie, a samozwańcze władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oskarżyły USA "o finansowanie konfliktu".

Latający szpieg Rosji przyłapany na granicy. Tajemnica włączonego transpondera

Internauci wyśledzili, że w czwartek rosyjski samolot zwiadowczy Tu-214R przeleciał wzdłuż wschodnich i południowych granic Ukrainy. Maszyna miała włączony transponder i można ją było śledzić w sieci. Rosjanie mają dwa Tu-214R, które nie zostały jeszcze formalnie przyjęte do służby. Być może jeden z nich przechodził realistyczne testy, szpiegując Ukraińców.

"Psy wojny" z Donbasu. Groźni, zbędni, martwi

Rok temu byli na ustach wszystkich. Bohaterstwo Striełkowa, "Biesa" i Mozgowoja sławiły media w Rosji. Heroizm ochotników z batalionów Azow, Ajdar i z Prawego Sektora napawał dumą Ukraińców. Dziś większości z nich już nie ma w Donbasie. Zostali odwołani, zdegradowani czy aresztowani. Jedni zajęli się polityką, drudzy spoczywają w grobie. Moskwa i Kijów nie potrzebują już w Donbasie "psów wojny", bo i wojna przybrała tu inne oblicze.

Tornado wzywa na pomoc Prawy Sektor. Zaminowali teren, czekają na szturm

Ukraińskie władze zatrzymały dowódcę i siedmiu członków walczącego w Donbasie specjalnego batalionu milicji Tornado. Zatrzymanym zarzuca się stworzenie grupy przestępczej, która miała dopuszczać się zabójstw, wymuszeń, porwań, gwałtów i tortur. Szef MSW wydał rozkaz o likwidacji batalionu. Jego członkowie nie chcą się poddać. Zabarykadowali się w bazie w Siewierodoniecku, zaminowali teren i przygotowują sie do szturmu. Grożą otwarciem ognia, jeśli dojdzie do prób ich rozbrojenia.

Szef specsłużb odwołany. Poroszenko dopiął swego

Prezydent Petro Poroszenko wniósł do parlamentu wniosek o zwolnienie ze stanowiska szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyna Naływajczenki, a Rada Najwyższa się na nią zgodziła. Za odwołaniem Naływajczenki głosowało 248 deputowanych.

Atak o zmierzchu. "Rebelianci próbują wykonać zadanie, z którego nie wywiązali się 3 czerwca"

"Rebelianci trzykrotnie próbowali przerwać obronę Marjinki pod Donieckiem. Ataki zostały odparte" – poinformował w komunikacie sztab ukraiński. Dowódcy operacji antyterrorystycznej relacjonują, że w ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje ukraińskie w Donbasie 79 razy. Atakowali wzdłuż całej linii frontu. W strefie walk zginęło trzech żołnierzy ukraińskich, a 14 zostało rannych.

Ukraina więzi 19 rosyjskich żołnierzy. "To nie jeńcy wojenni, to terroryści"

W ukraińskich aresztach i więzieniach znajduje się 19 obywateli Rosji, czynnych wojskowych różnych formacji swojego kraju, którzy zostali ujęci w związku z działalnością terrorystyczną w szeregach prorosyjskich separatystów w Donbasie. Nie są to jeńcy wojenni, lecz terroryści – oświadczył szef głównego zarządu śledczego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Wowk.

Szeremietiew: Putin "przewiózł się" na Niemcach

Rosjanie "przewieźli się" na Niemcach, a Władimir Putin przeliczył się sądząc, że Europa nie będzie umiała się zjednoczyć i utrzymać wspólnego stanowiska wobec Rosji - stwierdził w programie "Świat" Romuald Szeremietiew z Akademii Obrony Narodowej. Gość TVN24 Biznes i Świat dodał, że Putina w ostatnim roku zaskoczyło bardzo wiele rzeczy i dzięki jedności Zachodu Polska "ma czas, by przygotować swój system obrony".

"Instrukcje z Kremla" i człowiek Putina. Szef SBU: jest na mnie zlecenie

- Władze Kremla wydały instrukcję, że powinienem zostać usunięty - powiedział szef ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Wałentyn Naływajczenko. Po sporach wokół jego osoby i żądaniach prezydenta Petra Poroszenki, by podał się do dymisji, ukraińscy eksperci typują jego następców. Zdaniem doradcy byłego prezydenta Leonida Kuczmy Ołeha Soskina, Poroszenko przygotowuje ten urząd dla Wiktora Medwedczuka, który negocjował z rebeliantami w Donbasie sprawę uwolnienia jeńców. Problem w tym, że to polityk uważany za lobbystę Kremla na Ukrainie.