Ukraina

Ukraina

Były doradca Putina: Rosja szykuje ofensywę. Możliwy marsz na Kijów

Były doradca Władimira Putina, Andriej Iłłarionow uważa, że w najbliższym czasie możliwa jest aktywizacja wojennych działań na Ukrainie. Mieszkający od kilku lat w USA Iłłarionow powiedział w wywiadzie dla Hromadske TV, że w ostatnich dniach "pojawiło się wiele oznak" tego, że trwają przygotowania do "przejścia działań bojowych w nową fazę". Dlatego nie wyklucza on, że "gotuje się marsz na Kijów".

Kerry: USA rozpatrują możliwość przekazania broni Ukrainie

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jego kraj rozpatruje przekazanie Ukrainie broni, i ujawnił, że plan pokojowy kanclerz Niemiec i prezydenta Francji to odpowiedź na propozycje uregulowania konfliktu na Ukrainie nadesłane im przez przywódcę Rosji.

Szpica NATO w sile 5 tys. żołnierzy. 48 godzin na reakcję

Nowo powołane przez NATO siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości, czyli tzw. szpica, będą liczyć około pięciu tysięcy żołnierzy i będą wspierane przez siły morskie, lotnictwo i siły specjalne - poinformował w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Już nie banderowcy? Zacharczenko nazwał władze Ukrainy "żałosnymi Żydami"

„Premier” samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko nazwał obecne władze w Kijowie „żałosnymi przedstawicielami narodu żydowskiego". „To nędzna tradycja oskarżania oponentów politycznych przypisując im ‘nieodpowiednie’ pochodzenie” – odpowiedział przywódcy rebeliantów Eurazjatycki Kongres Żydowski.

Moskwa: broń USA dla Ukrainy uznamy za "zagrożenie dla bezpieczeństwa" Rosji

Przekazanie przez USA śmiercionośnej broni Ukrainie Rosja potraktuje jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa - zapowiedział w czwartek rzecznik MSZ Rosji, Aleksander Łukaszewicz odnosząc się do pojawiających się coraz częściej za oceanem opinii o tym, że bez takiej broni Ukraińcy nie są w stanie pokonać separatystów wspomaganych rosyjskim sprzętem. Tymczasem kilku ministrów obrony państw NATO przed przed rozpoczęciem obrad w Brukseli stwierdziło, że wysłanie broni przez Waszyngton doprowadziłoby do „rozłamu” w Sojuszu.

NATO zdecyduje o wielkości szpicy. Brytyjczycy już obiecali 1 tys. żołnierzy

Liczebność oddziałów szybkiego reagowania NATO zwanych szpicą i jej kształt, a więc zaangażowanie poszczególnych krajów w stworzenie najważniejszej jednostki Paktu Północnoatlantyckiego - to zadanie szefów obrony państw NATO na piątkowe popołudnie. Obrady mają się zakończyć konkretnym postanowieniami i wygląda na to, że tak rzeczywiście będzie, bo Brytyjczycy uchylili już co nieco ujawnili.

Najpierw Kijów, potem Moskwa. Będą ustępstwa wobec Rosji?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w piątek polecą do Moskwy. Mają tam przedstawić własne propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W czwartek zapoznali z nimi w Kijowie prezydenta Petra Poroszenkę. Nie ujawniono, co Merkel i Hollande zaproponują Rosji.

Walki w kotle debalcewskim, ostrzał Mariupola. "Rosyjskie ciężarówki i pociągi dowożą amunicję"

W ciągu ostatnich kilknastu godzin prorosyjscy separatyści ponownie szturmowali pozycje Ukraińców w rejonie Debalcewa. Ostrzeliwali także Mariupol. W sumie w walkach zginęło pięciu żołnierzy sił rządowych. - Jestem gotowy do wprowadzenia stanu wyjątkowego w całym kraju, jeśli konflikt w Donbasie będzie przybierał na sile - powiedział tymczasem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais".

Ostre słowa Kerry'ego w Kijowie. Tych warunków Rosja nigdy nie spełni

Rosja może uniknąć izolacji na arenie międzynarodowej, jeśli pokaże konkretne kroki na rzecz rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie i zacznie realizować porozumienia pokojowe z Mińska – oświadczył w czwartek w Kijowie sekretarz stanu USA John Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji wymienił kolejny raz warunki, od których spełnienia zależy rozwiązanie konfliktu. Na część z nich Rosja nie zgadza się od miesięcy i trudno oczekiwać, że się zgodzi teraz.

Biały Dom sceptycznie o zbrojeniu Ukraińców. "To nierealne"

Biały Dom zdystansował się od słów nominowanego na szefa Pentagonu Ashtona Cartera ws. zbrojenia Ukrainy przez USA. - To nierealne, by dostarczyć Ukrainie tyle broni, by dorównała militarnie Rosji. Rozwiązaniem może być tylko stół negocjacyjny - mówił rzecznik.

Biden: konflikt na Ukrainie jest wynikiem rosyjskiej agresji

Wiceprezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" wypowiedział się przeciwko dostawom broni na Ukrainę, ostro skrytykował Rosję i zagroził jej kolejnymi sankcjami. Poparła go niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.