Ukraina

Ukraina

Sencow nie chce powrotu Rosji do Rady Europy

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który we wrześniu w ramach wymiany więźniów został wypuszczony z rosyjskiej kolonii karnej, wyraził sprzeciw wobec niedawnego powrotu Rosji do Rady Europy. Skrytykował Moskwę za "nieprzestrzeganie podstawowych praw".

"Nie dla kapitulacji". Protest przeciw decyzjom w sprawie Donbasu

Kilka tysięcy ludzi przyszło w środę wieczorem przed siedzibę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie, by zaprotestować przeciwko decyzjom w sprawie rozwiązania konfliktu w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie. "Nie dla kapitulacji!" - wznosili okrzyki.

Pompeo: przysłuchiwałem się rozmowie Trumpa z Zełenskim

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził, że przysłuchiwał się lipcowej rozmowie Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego. To w tej rozmowie z prezydentem Ukrainy prezydent Stanów Zjednoczonych poruszył temat ewentualnego śledztwa w sprawie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta. Joe Biden jest uważany za najbardziej prawdopodobnego kandydata demokratów w najbliższych wyborach prezydenckich.

Formuła Steinmeiera dzieli Ukraińców i cieszy Kreml

Ukraińska opozycja domaga się od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyjaśnień, czy zgoda na podpisanie tak zwanej formuły Steinmeiera w sprawie konfliktu w Donbasie nie oznacza kapitulacji Ukrainy przed Rosją. Podpisanie dokumentu pozytywnie ocenił Kreml. Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, wyraził nadzieję na szybkie wyznaczenie terminu spotkania "czwórki normandzkiej".

Wraca "formuła Steinmeiera", Zełenski składa zapewnienia

Ukraina nie zgodzi się na wybory w zajętym przez separatystów prorosyjskich Donbasie w obecności wojsk - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski. Poinformował też, że trwają przygotowania nowej ustawa o szczególnym statusie Donbasu, która wyklucza kapitulację w toczącym się tam konflikcie. Tzw. formuła Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu nie wejdzie w życie, póki nie będzie uwzględniona w ukraińskim prawie, zapewnił prezydent.

Tom Cruise w Kijowie. "Ta misja jest możliwa!"

Amerykański aktor Tom Cruise przyleciał w poniedziałek do Kijowa na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Obydwaj rozmawiali o kinie i możliwościach kręcenia filmów na Ukrainie - podała administracja ukraińskiego prezydenta.

Pompeo "słyszał rozmowę Trumpa z Zełenskim"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo słyszał rozmowę telefoniczną Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego z 25 lipca - poinformowała telewizja CNN, powołując się na zaznajomione ze sprawą źródło. Departament Stanu nie odniósł się do prośby tej stacji o komentarz w tej sprawie.

Trump sugeruje możliwość ukarania szefa komisji wywiadu. "Areszt za zdradę?"

"Wymyślił fałszywe słowa" - tak prezydent USA Donald Trump uzasadniał w poniedziałek, dlaczego jego zdaniem szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów może zasługiwać na "areszt za zdradę". Adam Schiff kieruje śledztwem mogącym doprowadzić do impeachmentu amerykańskiego przywódcy. Już wcześniej prezydent oceniał, że prowadzone przez demokratę śledztwo to "polowanie na czarownice".

Zełenski spotkał się z Trumpem. "Nikt na mnie nie naciskał"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę z Donaldem Trumpem. Spotkanie odbyło się dzień po ogłoszeniu przez demokratów, że Izba Reprezentantów wszczyna dochodzenia w sprawie nacisków Trumpa na Ukrainę, co może prowadzić do impeachmentu prezydenta. Również w środę Biały Dom opublikował zapis rozmowy prezydentów, która odbyła się 25 lipca.

Zełenski pokazał pocisk. "Opowiem wam historię człowieka"

Każdy z was mógłby osobiście usłyszeć jego niesamowity śpiew - mówił w czasie wystąpienia na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Jest jednak rzecz, która na to nie pozwoli - dodał, demonstrując obecnym pocisk, od którego - jak stwierdził - zginął w Donbasie znany ukraiński śpiewak operowy Wasyl Slipak.

Trump po rozmowie z Zełenskim: nie powiedziałem nic złego

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nie wywierał - jak donosiły media - nacisków na swojego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego w sprawie dochodzenia wobec syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena. - Nie powiedziałem nic złego - zapewnił.