Ukraina

Ukraina

"Czas sfer wpływów minął. Drzwi do członkostwa Ukrainy w NATO pozostają otwarte"

Ukraina jest gotowa przyspieszyć swoje przygotowania do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim - oświadczył w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaproponował też "rozpatrzenie przyłączenia Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO". - Drzwi do członkostwa Ukrainy w NATO pozostają otwarte - zadeklarował ze swojej strony sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Media: były doradca Trumpa wezwany przed Kongres. Biały Dom milczy

Były doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton został wezwany przez śledczych z komisji Izby Reprezentantów do złożenia 7 listopada zeznań w sprawie afery ukraińskiej - podały amerykańskie media, powołując się na anonimowe źródła. Doniesień tych nie potwierdził jak dotąd Biały Dom.

"Siedem dni ciszy? Wczoraj informowaliście o ostrzałach". Ukraiński sztab prostuje sam siebie

Siły rządowe rozpoczęły wycofywanie ludzi i uzbrojenia z linii frontu w okolicach miasteczka Zołote - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Ukraiński sztab w Donbasie najpierw temu zaprzeczył i oświadczył, że "separatyści złamali warunki rozejmu". Później potwierdził, że "wycofywanie sił stało się możliwe dzięki utrzymaniu ciszy w walkach w ciągu ostatniego tygodnia". Pod tym komunikatem w internecie pojawiły się stwierdzenia: "kłamstwo", "hańba", "zdrada". Wznowienie "rozdzielania sił i środków w Zołotem" potwierdził przedstawiciel OBWE.

Zełenski do weterana: nie możesz stawiać mi ultimatów. Oburzenie na Ukrainie

Przyszedłem do ciebie i powiedziałem: zabierzcie broń. Ty zmieniasz temat. Ty w ogóle nie możesz stawiać mi żadnych ultimatów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do weterana wojny w Donbasie, uczestniczącego w akcji "Nie dla kapitulacji" w miejscowości Zołote w obwodzie ługańskim. Przywódca państwa zażądał od demonstrantów opuszczenia miejsca protestu. Opublikowane w ukraińskich mediach nagranie zdarzenia wzbudziło spore emocje.

Zatrzymania na Krymie "praktycznie co drugi dzień"

126 zatrzymań oraz 587 naruszeń prawa do rzetelnego procesu sądowego odnotowali obrońcy praw człowieka na anektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim od początku roku - poinformował Eskender Barijew, szef ośrodka wsparcia Tatarów krymskich.

"Ukraina wykonała swoją część ustaleń"

Osiągnięcie pokoju w Donbasie i zakończenie rozlewu krwi jest dla mnie absolutnym priorytetem - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie spotkania z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa odbyła się w stolicy Japonii, Tokio, gdzie obydwaj uczestniczyli w intronizacji cesarza Naruhito. Jednym z tematów rozmowy były przygotowania do szczytu przywódców państw czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec Ukrainy i Rosji, poświęconemu pokojowemu uregulowaniu sytuacji we wschodniej Ukrainie.

"Format normandzki zderza się z trudnościami"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że przygotowania do szczytu czwórki normandzkiej nie mogą być na razie prowadzone, ponieważ nieustannie zmienia się stanowisko jednej ze stron. W poniedziałek strona rosyjska oświadczyła, że Ukraina wysyła sprzeczne sygnały.

Chór zaśpiewał w telewizji o podpaleniu domu byłej szefowej banku centralnego

W niedzielny wieczór, kiedy była szefowa Narodowego Banku Ukrainy Wałeria Hontariewa obchodziła urodziny, w najnowszym programie Studia "Kwartał 95", którego gwiazdą był do niedawna obecny prezydent Wołodymyr Zełenski, reprezentacyjny Narodowy Chór im. Weriowki wykonał prześmiewczą piosenkę o podpaleniu jej domu. W Kijowie wybuchł skandal.

"Kluczem do zmiany stanowiska prezydenta wobec Ukrainy był Giuliani"

Ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland zeznał w czwartek przed komisjami Kongresu, że prezydent Donald Trump narzucił dyplomatom zajmującym się Ukrainą swego prywatnego prawnika Rudy'ego Giulianiego i naciskał na wszczęcie śledztwa w sprawie Joe Bidena i jego syna.