Ukraina

Ukraina

Próbowali rozbić namiot przed parlamentem, doszło do starć z policją

Kilka tysięcy osób demonstrowało we wtorek przed siedzibami rządu i parlamentu w Kijowie. Protestowano między innymi przeciwko planom uwolnienia rynku gruntów rolnych, przepisom celnym dotyczącym importowanych samochodów oraz "ideologii gender". Doszło do starć ze służbami porządkowymi. Według źródeł rządowych 17 funkcjonariuszy zostało rannych.

Zełenski do Putina: dla nas najważniejsze jest ludzkie życie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartkowym programie telewizyjnym odniósł się do wypowiedzi Władimira Putina o ewentualnym przejęciu władzy w Donbasie przez siły ukraińskie. "Będzie Srebrenica i tyle" - mówił we wtorek prezydent Rosji. - Rozumiemy, że żyją tam Ukraińcy, z szacunkiem odnosimy się do obywateli Ukrainy i żadnej rzezi nie będzie - odpowiada Putinowi prezydent Zełenski.

Parlament Ukrainy przedłużył ustawę, o której "odrzuceniu marzy Putin"

Przedłużenie ustawy o specjalnym statusie władz samorządowych w zajętych przez separatystów rejonach Donbasu przegłosowała w czwartek Rada Najwyższa Ukrainy. - Ustawę należy przyjąć, by prezydent Rosji Władimir Putin nie miał argumentów przeciwko Ukrainie - mówił w trakcie debaty były prezydent, a obecnie przedstawiciel opozycji w ukraińskim parlamencie Petro Poroszenko.

Szef komisji Kongresu: Trump złamał przysięgę

Prezydent USA Donald Trump złamał przysięgę prezydencką i postawił siebie ponad państwem - ocenił szef komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA Jerrold Nadler. Demokrata zabrał głos w czasie poniedziałkowego przesłuchania w sprawie afery ukraińskiej i ewentualnego impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Były minister skazany za rzut kamieniem w rosyjską ambasadę

Sąd w Moskwie skazał byłego ministra transportu Ukrainy Mykołę Rudkowskiego na dwa lata kolonii karnej - poinformował w poniedziałek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Rosja oskarżyła polityka o atak na jej ambasadę w Kijowie w 2014 roku. Na poczet kary byłemu ministrowi zaliczono czas spędzony w areszcie śledczym.

Putin po spotkaniu z Zełenskim: jestem zadowolony

Po rozmowie w cztery oczy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, przywódca Rosji Władimir Putin powiedział, że jest zadowolony ze spotkania. Liderzy rozmawiali w Paryżu, gdzie odbywa się szczyt "czwórki normandzkiej". Było to ich pierwsze spotkanie dwustronne. W paryskim szczycie uczestniczą także prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Spotkanie Putina z Zełenskim w Paryżu bez "ograniczeń czasowych"

Zarówno Kreml, jak i biuro prezydenta Ukrainy, potwierdzają - w poniedziałek w Paryżu, po zakończeniu szczytu przywódców czwórki normandzkiej, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski przeprowadzą rozmowy dwustronne. Doradca Putina do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział, że spotkanie obydwu prezydentów "nie będzie miało ograniczeń czasowych".

Noc w namiotach. Ukraińcy koczują przed siedzibą prezydenta. Czekają na wieści z Paryża

W niedzielę wieczorem około dwóch tysięcy osób przyszło przed siedzibę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zebrani zapowiedzieli, że będą tam dyżurować w oczekiwaniu na wyniki poniedziałkowego szczytu czwórki normandzkiej w Paryżu na temat uregulowania konfliktu w Donbasie. W poniedziałek rano, po mroźnej nocy, którą część z nich spędziła w namiotach, w centrum Kijowa pojawia się coraz więcej ludzi - donosi "Ukrainska Prawda".

"Wyjdziemy na Majdan. Jesteśmy w tym doświadczeni"

Kilka tysięcy ludzi zgromadziło się na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Uczestnicy za pośrednictwem hasła "Czerwone linie dla Zełenskiego" ostrzegli prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed ustępstwami wobec Rosji na szczycie w Paryżu.

"I porada najważniejsza: nie wierzyć Putinowi. Nigdy i w niczym"

Władimir Putin planuje odrębne spotkania dwustronne z przywódcami czwórki normandzkiej w Paryżu - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W tym kontekście wymienił również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szczyt, poświęcony uregulowaniu konfliktu w ukraińskim Donbasie, odbędzie się w poniedziałek. "Szczerze radzę unikać spotkania z Putinem w cztery oczy" - ostrzegł Zełenskiego jego poprzednik Petro Poroszenko, który uczestniczył we wcześniejszych spotkaniach czwórki normandzkiej.

Ukraiński plan "B". "Odgrodzić się murem" od separatystów

Władze Ukrainy w przypadku fiaska rozmów z Rosją na temat rozejmu w Donbasie i wymiany jeńców zamierzają uruchomić plan "B". Ma on polegać na postawieniu muru, który odgrodziłby okupowane przez prorosyjskich separatystów terytoria na wschodzie Ukrainy od reszty kraju - poinformował doradca ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.