Ukraina

Ukraina

"Granat, który wszystko rozwali", w centrum zainteresowania kongresmenów

Osobisty adwokat prezydenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani prowadził na Ukrainie swoją własną politykę, a doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego nazwał go "ręcznym granatem, który wszystko rozwali". Takie rewelacje przynosi amerykańska prasa, informując o kolejnej odsłonie afery, która wybuchła po upublicznieniu rozmowy prezydenta USA z prezydentem Ukrainy.

"Chwała narodowi – nie kapitulacji"

W proteście przeciwko przyjęciu przez władze tak zwanej formuły Steinmeiera i w hołdzie poległym obrońcom Ukrainy demonstrowało w poniedziałek w Kijowie kilkanaście tysięcy ludzi.

Syn Joe Bidena odchodzi z zarządu chińskiej firmy

Hunter Biden, syn byłego wiceprezydenta USA i prawdopodobnego kandydata Partii Demokratycznej w wyścigu prezydenckim Joe Bidena, poinformował, że odchodzi z zarządu chińskiej firmy BHR. Zapewnił, że nie będzie zajmował stanowisk w zagranicznych spółkach, jeśli jego ojciec wygra w przyszłorocznych wyborach.

Trump: teraz zabrali się za legendarnego "pogromcę kryminalistów"

W reakcji na doniesienia o objęciu swojego prawnika Rudy’ego Giulianiego śledztwem przez prokuratora federalnego, Donald Trump napisał na Twitterze, że jest to "jednostronne polowanie na czarownice". Prezydent bronił byłego burmistrza Nowego Jorku nazywając go "świetnym facetem i cudownym prawnikiem".

Protesty i strzały ostrzegawcze na Ukrainie

Ukraińska policja oddała strzały ostrzegawcze podczas bójki, jaka wybuchła przy próbie zablokowania kolumny samochodów weteranów wojny w Donbasie i wolontariuszy jadących na protest przeciwko wycofaniu wojsk ukraińskich z miasteczka Zołote w obwodzie ługańskim. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że po szczycie przywódców czwórki normandzkiej będzie znana data kolejnej wymiany więźniów i osób przetrzymywanych między Ukrainą a Rosją.

Kreml: USA mogą wpłynąć na rozwiązanie konfliktu w Donbasie

Rosja nie popiera pomysłu przyłączenia Stanów Zjednoczonych do rozmów czwórki normandzkiej w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, ale liczy na to, że USA wykorzystają swoje wpływy i wywrą nacisk na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin szuka usprawiedliwień, by nie pojawić się na rozmowach czwórki, bo sytuacja w Donbasie jest dla niego korzystna.

Ukraina wstrzymuje wycofywanie wojsk. "Niestety, Petriwske i Zołote zostały ostrzelane"

Wstrzymano zaplanowane na poniedziałek wycofanie sił i sprzętu z dwóch odcinków frontu w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Jak wyjaśnił ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko, powodem są "ostrzały, które prowadzi przeciwnik". Dzień wcześniej tysiące ludzi zgromadziły się na Majdanie Niepodległości w Kijowie, by zamanifestować obawy, iż ostatnie posunięcia rządu Ukrainy oznaczają kapitulację wobec Rosji.

Media: zgłosił się drugi sygnalista z wiedzą w sprawie Trumpa i Ukrainy

W niedzielę prawnik reprezentujący sygnalistę, który powiadomił o budzącej kontrowersję rozmowie prezydentów Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że do wewnętrznego nadzoru amerykańskich służb wywiadowczych zgłosił się drugi sygnalista, dysponujący wiedzą z pierwszej ręki o postępowaniu prezydenta USA w sprawie Ukrainy.

Trump: Chiny powinny rozpocząć śledztwo w sprawie Bidenów

Donald Trump oznajmił w czwartek dziennikarzom, że chce, aby władze Ukrainy i Chin przeprowadziły śledztwo w sprawie Joe Bidena i jego syna Huntera. Prezydent USA powiedział, że nie rozmawiał o tym jeszcze z prezydentem Xi Jinpingiem, ale "z pewnością może o tym pomyśleć".

"Uwierzcie mi: nigdy nie zdradzę Ukrainy"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na protesty przeciwko zgodzie Kijowa na tak zwaną formułę Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie zadeklarował, że "nigdy nie zdradzi Ukrainy".

Sencow nie chce powrotu Rosji do Rady Europy

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który we wrześniu w ramach wymiany więźniów został wypuszczony z rosyjskiej kolonii karnej, wyraził sprzeciw wobec niedawnego powrotu Rosji do Rady Europy. Skrytykował Moskwę za "nieprzestrzeganie podstawowych praw".