Terroryzm

Terroryzm

12 tys. zagranicznych dżihadystów, najwięcej od inwazji ZSRR na Afganistan

- To na pewno najbardziej znacząca mobilizacja zagranicznych bojowników od wojny w Afganistanie w latach 80. XX wieku - tak Peter Neumann z Centre for the Study of Radicalisation and Political Violence w londyńskim King's College ocenia napływ dżihadystów do Syrii i Iraku. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone złożyły projekt rezolucji, która domaga się od wszystkich państw "zapobiegania i tłumienia" rekrutacji i podróży radykalnych islamistów.

Krew, egzekucje i bilet w jedną stronę. Oto kontrpropaganda USA

W odpowiedzi na internetową propagandę Państwa Islamskiego, której celem jest rekrutacja nowych bojowników, także z Zachodu, Departament Stanu USA rozpowszechnia w mediach społecznościowych własne filmy wideo, by zniechęcić młodych do wyjazdu do Iraku i Syrii.

10 lat po Biesłanie. Niezależni dziennikarze: za tragedię odpowiadają siły rządowe

Ilu terrorystów zajęło szkołę w Biesłanie? Co było powodem rozpoczęcia szturmu sił rządowych, do którego nie miało dojść i, do którego dojść nie powinno? Po 10 latach wciąż trwa śledztwo w sprawie najbardziej tragicznego ataku terrorystycznego w Rosji - zginęły wtedy 334 osoby, w tym 186 dzieci. A niezależni rosyjscy dziennikarze znajdują kolejne dowody na niekompetencję urzędników stojących za organizacją ataku.

Biesłan. Trzy dni piekła

Trudno zapomnieć ten widok - dziesiątki zakrwawionych dzieci rozbiegających się na wszystkie strony od płonącego budynku szkoły, łapczywie pijące wodę, niesione na rękach przez zapłakanych dorosłych. Ciała leżące na noszach i w czarnych plastikowych workach. I powtarzane przez dziennikarzy informacje, że "właśnie zaczął się szturm na szkołę w Biesłanie". Szturm, którego miało nie być. Jego 10. rocznica mija dziś.

Obama potwierdza: "Odebrano nam Stevena w wyniku strasznego aktu przemocy"

Nasz rząd ustalił, że odebrano nam Stevena w wyniku strasznego aktu przemocy - oświadczył podczas wizyty w Tallinie prezydent USA Barack Obama. Stany Zjednoczone nie dadzą się zastraszyć bojownikom Państwa Islamskiego i stworzą koalicję państw regionu w celu "osłabienia i zniszczenia" tego ugrupowania - podkreślił Obama.

Porwali żołnierzy ONZ. Żądają skreślenia z listy organizacji terrorystycznych

Islamscy bojownicy z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, którzy w ubiegłym tygodniu porwali na syryjskich Wzgórzach Golan ponad 40 żołnierzy wojskowej misji obserwacyjnej ONZ z Fidżi, ogłosili, że zwolnią przetrzymywanych, jeśli ich ugrupowanie zostanie skreślone z listy organizacji terrorystycznych. Bojownicy domagają się też wypłacenia odszkodowań rodzinom zabitych bojowników.

"Po stronie dżihadystów mogą też walczyć Polacy"

- Należy szacować, że po stronie dżihadystów walczy nawet kilka tysięcy obywateli brytyjskich, francuskich i z innych krajów Europy Zachodniej. Mogą się tam również znaleźć Polacy - mówił w TVN24 Biznes i Świat Adam Rapacki, były wiceminister spraw wewnętrznych.

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo "jego miejsce zastąpi coś gorszego"

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo jeżeli to zrobi, jego struktury w Strefie Gazy zastąpią wkrótce islamiści z o wiele bardziej radykalnych ugrupowań podobnych do Państwa Islamskiego, które kontroluje dużą część Iraku - stwierdził jeden z najważniejszych ludzi w Pentagonie, gen. Michael Flynn, szef Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA) w Pentagonie.

Norwegia w stanie gotowości. Zamachowcy mieli ruszyć z Syrii

- Islamistyczni bojownicy, którzy planują zamachy na Zachodzie, opuścili już Syrię i najpewniej są w drodze do Norwegii - poinformowała norweska policja. Drugi dzień z rzędu na norweskich lotniskach i dworcach kolejowych rozmieszczono dodatkowe siły.

Francja chce zatrzymać w kraju potencjalnych dżihadystów

Francja planuje wprowadzenie zakazu wyjazdu z kraju swoim obywatelom podejrzanym o związki z dżihadystami i radykalnymi ugrupowaniami islamskimi. Nowa ustawa, której projekt przedstawiono w środę, ma na celu wzmocnienie ustawodawstwa antyterrorystycznego.

Smartfony Apple i Samsunga, laptopy i buty. Zaostrzone kontrole na lotniskach

Zaostrzone kontrole pasażerów samolotów lecących do USA to efekt informacji wywiadu USA, według których radykałowie pod sztandarami Al-Kaidy z Jemenu i Syrii połączyli siły w dziedzinie konstruowania bomb. Jest groźba, iż stworzyli nowe, znacznie trudniejsze do wykrycia ładunki. Jak przestrzegają Brytyjczycy, wzmocnione kontrole staną się normą.

"Prawa ręka Osamy". Radykał oczyszczony z zarzutu terroryzmu

Jordański sąd oczyścił w czwartek islamskiego duchownego Abu Katadę z zarzutu działalności terrorystycznej, która doprowadziła w 1998 roku do próby zamachu na amerykańską szkołę w Ammanie. Radykał pozostanie w więzieniu w związku z oskarżeniem w innej sprawie.