Terroryzm

Terroryzm

Siły zbrojne USA przeprowadziły operacje militarne w Somalii i Libii. Jedna z nich miała związek z atakiem terrorystycznym w Kenii, celem drugiej było pojmanie wyższego dowódcy Al-Kaidy, Anasa al-Libiego. - USA nigdy nie zaprzestaną wysiłków, aby odpowiedzialni za akty terroru zapłacili za swe czyny - zadeklarował szef dyplomacji USA.

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM) wyznaczyła Algierczyka Saida Abu Mughatila na następcę dotychczasowego przywódcy organizacji Abu Zeida. Poprzedni przywódca AQIM zginął w Mali w walkach z wojskami francuskimi.

Zamach w Nairobi był planowany przez ponad rok przez spiskowców, którzy wynajmowali sklep w centrum handlowym Westgate - podały cytowane przez CNN kenijskie władze. MSW podało również, że w areszcie przetrzymywanych jest ośmiu podejrzanych o uczestnictwo w zamachu, trzech podejrzanych zostało zwolnionych. W ataku terrorystów zginęły co najmniej 72 osoby, a kilkaset zostało rannych.

Kenijskie służby przeszukują gruzy centrum handlowego w Nairobi, zaatakowanego w sobotę przez somalijskich terrorystów. Ci ostatni twierdzą, że władze kenijskie "są odpowiedzialne za śmierć 137 zakładników". Do tej pory władze mówiły o blisko 70 ofiarach ataku terrorystów, zastrzegając, że liczba ta może wzrosnąć.

Chociaż organizacja terrorystyczna Al-Szabab temu zaprzecza, światowe media spekulują, że wśród terrorystów, którzy dokonali ataku na centrum handlowe w Nairobi, była, jak się uważa, Brytyjka. Być może to Samantha Lewthwaite - "Biała Wdowa" po zamachowcy samobójcy z londyńskiego metra z lipca 2005 roku. Co o niej wiadomo?

Organizacja terrorystyczna Al-Szabab "kategorycznie zaprzeczyła", by w ataku na centrum handlowym w Nairobi brała udział jakakolwiek kobieta. Brytyjska prasa przytacza jednak zeznania jednej z pracownic centrum Westgate, która wspomina "bladoskórą" napastniczkę, która do niej strzelała, co podsyca spekulacje, że w ataku brała udział słynna Biała Wdowa" z Wielkiej Brytanii.

Kenijskie wojsko zabiło w centrum handlowym Westgate pięciu terrorystów i zatrzymało 11 osób związanych ich zdaniem z atakiem - poinformował prezydent Kenii Uhuru Kenyatta ogłaszając koniec oblężenia. Jak dodał, z rąk terrorystów z Al-Szabab zginęło 61 cywilów i sześciu członków sił bezpieczeństwa.

Siły bezpieczeństwa nadal przeszukują Westgate, ale "możliwości, że są jeszcze jacyś zakładnicy, są ograniczone" - poinformował szef MSW Kenii. Wcześniej wojsko poinformowało, że zabiło 3 terrorystów i zraniło kilku innych. W związku ze sprawą aresztowano 10 osób, m.in. na lotnisku. Najnowszy bilans z Westgate mówi o 62 osobach zabitych przez terrorystów i 175 rannych.

Fundamenty pod współczesny islamski terroryzm kładło KGB już w latach 70. XX w. - twierdzi były doradca Nicolae Ceausescu, szef wywiadu Securitate. W wydanej niedawno książce generał Ion Mihai Pacepa ujawnia kulisy operacji zaszczepiania w krajach muzułmańskich antyamerykańskiej i antyżydowskiej propagandy. Ujawnione wcześniej dokumenty (tzw. archiwum Mitrochina) pokazują zaś, jak KGB za czasów Jurija Andropowa aktywnie wspierało palestyńskich terrorystów.

Szef Al-Kaidy w Pakistanie i jego odpowiednik w Jemenie wspólnie planowali dokonanie serii zamachów na Bliskim Wschodzie i w Afryce - poinformował "The New York Times" w poniedziałek, powołując się na przedstawicieli amerykańskiego wywiadu. Przechwycona korespondencja Ajmana al-Zawahiriego i Abu Basira stała się powodem zamknięcia ponad 20 ambasad i konsulatów USA na Bliskim Wschodzie i Afryce.