Terroryzm

Terroryzm

Zamachowiec z Paryża przesłuchany. Zgodził się na ekstradycję do Francji

Salah Abdeslam - główny podejrzany o zorganizowanie zamachów w Paryżu i prawdopodobny współorganizator zamachów w Brukseli - jest przesłuchiwany w sądzie w Brukseli. Sędzia zdecyduje, czy mężczyzna trafi do aresztu. Wkrótce też ma się odbyć rozprawa ekstradycyjna terrorysty. Jego wydania domaga się Francja.

"Być tak małym jak to możliwe". Przeżyła zamachy, bo wiedziała, jak się zachować

Druga eksplozja nastąpiła tuż przed nami i wówczas już wiedzieliśmy, że to coś poważnego. Pierwszą zasadą było, by "być tak małym" jak to możliwe i by się nie ruszać - wspomina Brytyjka, która przeżyła zamach terrorystyczny na lotnisku w Brukseli. Zbiegiem okoliczności dzień wcześniej czytała porady dotyczące tego, jak się zachować w takiej sytuacji.

Młodzi, sfrustrowani i samotni. W imię religii mają zabijać

Mają najczęściej 20-25 lat, są sfrustrowani i samotni, często z kryminalną przeszłością. To profil socjopsychologiczny terrorystów. W grupach przestępczych odnajdują swój sens życia. Wmawia się im, że w imię religii mają zabijać niewinnych ludzi. Materiał "Polska i Świat".

Erdogan: ostrzegaliśmy Belgów, zignorowali to. Jest odpowiedź z Brukseli

Prezydent Turcji powiedział w środę, że służby jego kraju aresztowały i deportowały w lipcu 2015 r. jednego ze zidentyfikowanych przez policję terrorystów samobójców z Brukseli. Turcja ostrzegała Belgów, mimo to mężczyzna pozostał na wolności. Na zarzuty odpowiedział w środę wieczorem belgijski minister sprawiedliwości.

Zatrzymany przez policję, mężczyzna w kapeluszu i Laachraoui. To trzy różne osoby?

Dziennik "Derniere Heure" zaprzeczył swoim wcześniejszym informacjom, że w gminie Anderlecht pod stolicą zatrzymano trzeciego zamachowca z Brukseli, którego zidentyfikowano jako Najima Laachraoui. Wcześniej tym doniesienom zaprzeczył też dziennik "De Tijd". Belgijskie służby mają "kogoś" w swoich rękach, ale nie wiedzą, kim on jest, bo nie ma dokumentów. Przeprowadzą badania DNA.

Co wiemy do tej pory o zamachach? Dziesięć punktów

Co najmniej 35 osób zginęło, a ponad 300 zostało rannych - w Brukseli doszło do zamachów terrorystycznych na lotnisku oraz w metrze, w pobliżu siedzib instytucji unijnych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Oto najważniejsze informacje z Brukseli.

Ewakuacja lotniska. Znaleziono podejrzane pakunki

Port lotniczy Denver to piąte największe pod względem natężenia ruchu lotnisko w Stanach Zjednoczonych i 13. na świecie. Gdy na lotnisku znaleziono kilka "podejrzanych pakunków", ogłoszono ewakuację "głównej części terminala". Na miejsce przybyli saperzy i policja, którzy zbadali podejrzane paczki.

Bruksela wyrasta na wylęgarnię europejskiego terroryzmu

W poszukiwaniu jednego ze sprawców wtorkowych zamachów w Brukseli oczy belgijskich służb są dziś skierowane na Molenbeek. To dzielnica, która zdaniem ekspertów z wielu powodów jest idealną bazą operacyjną dla terrorystów. Tuż pod nosem unijnych i natowskich instytucji. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jedno zdjęcie z lotniska może wyjaśniać cały plan zamachu

Eksperci ds. terroryzmu w Europie i USA analizują, według jakiego planu działali terroryści, którzy wysadzili się we wtorek na lotnisku Zaventem w Brukseli. Do dyspozycji mają tylko jedno zdjęcie podejrzanych i kilka krótkich informacji dotyczących tego, co znaleziono na nagraniach i w samej hali głównego terminala po eksplozjach.