Terroryzm

Terroryzm

Belgia obniża poziom zagrożenia. W Brukseli miała być powtórka z Paryża?

Belgijskie władze obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego o jeden stopień. Dotychczas, po wtorkowych zamachach, obowiązywał najwyższy. Tymczasem belgijski nadawca publiczny VRT informuje, że Salah Abdeslam, podejrzany o koordynowanie zamachów w Paryżu z 13 listopada i aresztowany w zeszłym tygodniu, planował dokonanie podobnych aktów terroru w Brukseli.

IS w specjalnym przesłaniu do zwolenników: Belgia ukarana

Tak zwane Państwo Islamskie opublikowało w czwartek zapis wideo adresowany do zwolenników, w którym ogłasza swe zwycięstwo i zapowiada kontynuację dżihadu po wtorkowych zamachach bombowych w Brukseli. IS przyznało się do nich jeszcze we wtorek, kilka godzin po wybuchach.

Samobójca z lotniska uczył się w katolickiej szkole. "Był bardzo dobrym uczniem"

Coraz więcej wiadomo o zamachowcach z Brukseli. Okazuje się, że 25-letni Najim Laachraoui, zamachowiec samobójca z lotniska, uczył się kiedyś w elitarnej katolickiej szkole w Brukseli. Reuters dotarł do dyrektorki, która wspomina, że Laachraoui był wzorowym uczniem. Zresztą to nie jedyny w ostatnim czasie islamski terrorysta, który chodził kiedyś do katolickich szkół.

Zmiany w prawie antyterrorystycznym to zmiany w konstytucji. Orban jest gotów

Rząd węgierski postanowił przygotować pakiet posunięć antyterrorystycznych, obejmujących m.in. zmiany w konstytucji – powiadomił minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter na konferencji prasowej w parlamencie. - Należy wyciągnąć wnioski z wydarzeń w Brukseli. Jest dla nas oczywiste, że trzeba zwiększyć środki bezpieczeństwa – oznajmił Pinter.

Groźba zamachu. Ostrzega ambasada USA

Amerykańska ambasada w Bułgarii ostrzegła obywateli Stanów Zjednoczonych, by unikali dużego węzła komunikacyjnego w Sofii z powodu groźby zamachu na jeden lub wiele miejskich autobusów.

Prezydent Litwy chce wojny

Na wojnę prowadzoną przez terrorystów należy odpowiedzieć wojną – oznajmiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w czwartkowym wywiadzie dla litewskiego radia publicznego LRT. Zdaniem prezydent zagrożenie terrorystyczne Europa ocenia zbyt naiwnie i powierzchownie.

Zamachowiec z Paryża przesłuchany. Zgodził się na ekstradycję do Francji

Salah Abdeslam - główny podejrzany o zorganizowanie zamachów w Paryżu i prawdopodobny współorganizator zamachów w Brukseli - jest przesłuchiwany w sądzie w Brukseli. Sędzia zdecyduje, czy mężczyzna trafi do aresztu. Wkrótce też ma się odbyć rozprawa ekstradycyjna terrorysty. Jego wydania domaga się Francja.

"Być tak małym jak to możliwe". Przeżyła zamachy, bo wiedziała, jak się zachować

Druga eksplozja nastąpiła tuż przed nami i wówczas już wiedzieliśmy, że to coś poważnego. Pierwszą zasadą było, by "być tak małym" jak to możliwe i by się nie ruszać - wspomina Brytyjka, która przeżyła zamach terrorystyczny na lotnisku w Brukseli. Zbiegiem okoliczności dzień wcześniej czytała porady dotyczące tego, jak się zachować w takiej sytuacji.

Młodzi, sfrustrowani i samotni. W imię religii mają zabijać

Mają najczęściej 20-25 lat, są sfrustrowani i samotni, często z kryminalną przeszłością. To profil socjopsychologiczny terrorystów. W grupach przestępczych odnajdują swój sens życia. Wmawia się im, że w imię religii mają zabijać niewinnych ludzi. Materiał "Polska i Świat".

Erdogan: ostrzegaliśmy Belgów, zignorowali to. Jest odpowiedź z Brukseli

Prezydent Turcji powiedział w środę, że służby jego kraju aresztowały i deportowały w lipcu 2015 r. jednego ze zidentyfikowanych przez policję terrorystów samobójców z Brukseli. Turcja ostrzegała Belgów, mimo to mężczyzna pozostał na wolności. Na zarzuty odpowiedział w środę wieczorem belgijski minister sprawiedliwości.

Zatrzymany przez policję, mężczyzna w kapeluszu i Laachraoui. To trzy różne osoby?

Dziennik "Derniere Heure" zaprzeczył swoim wcześniejszym informacjom, że w gminie Anderlecht pod stolicą zatrzymano trzeciego zamachowca z Brukseli, którego zidentyfikowano jako Najima Laachraoui. Wcześniej tym doniesienom zaprzeczył też dziennik "De Tijd". Belgijskie służby mają "kogoś" w swoich rękach, ale nie wiedzą, kim on jest, bo nie ma dokumentów. Przeprowadzą badania DNA.

Co wiemy do tej pory o zamachach? Dziesięć punktów

Co najmniej 35 osób zginęło, a ponad 300 zostało rannych - w Brukseli doszło do zamachów terrorystycznych na lotnisku oraz w metrze, w pobliżu siedzib instytucji unijnych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Oto najważniejsze informacje z Brukseli.