Terroryzm

Terroryzm

Brytyjscy dżihadyści dostali rozkazy powrotu do kraju z Syrii i przeprowadzenia na Wyspach zamachów na skalę podobną do tych z Paryża - podaje amerykańska stacja CNN powołująca się na rozmowę z wysoko postawionym oficerem służb wywiadowczych z jednego z państw europejskich. Materiał "Faktów z zagranicy"; oglądaj o godz. 20 od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Możliwość przywrócenia na dwa lata kontroli na niektórych granicach wewnętrznych w strefie Schengen ma być jednym z tematów obrad szefów MSW państw UE w piątek w Brukseli - wynika z nieoficjalnych informacji.

Al-Kaida ponownie przejęła dwa główne miasta na południu Jemenu, Zindżibar i Dżar, które w ręce rebeliantów wpadły na krótko przed czterema laty - poinformowali w środę mieszkańcy i bojownicy, na których powołuje się agencja Reutera.

W czasie najbliższego karnawału w Wenecji będzie można nosić maski, mimo specjalnych kroków w ramach walki z zagrożeniem terrorystycznym - ogłosiły władze miasta. Odrzucono zaskakujący, jak się podkreśla, pomysł zakazu chowania się za karnawałowymi maskami.

- Rozwijaliśmy się w tej samej macicy, razem dorastaliśmy. Jak mogliśmy pójść tak różnymi drogami? - pyta siebie codziennie Anna Amimour, siostra Samy’ego Amimoura - jednego z zamachowców z sali koncertowej Bataclan w Paryżu. Jej brat 13 listopada zabił w Paryżu kilkadziesiąt osób. Potem wysadził się w powietrze. Kobieta udzieliła wywiadu stacji CNN.

Co najmniej 21 osób zginęło w wyniku samobójczego zamachu na szyicką procesję w stanie Kano na północy Nigerii - podał Reuters, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Władze Tunezji ogłosiły w środę, że na 15 dni zamkną granicę lądową z pogrążoną w chaosie Libią. To rezultat wtorkowego zamachu w centrum Tunisu, w wyniku którego zginęło 12 funkcjonariuszy ochrony prezydenckiej. Do przeprowadzenia zamachu samobójczego na autobus w stolicy, który przewoził członków ochrony prezydenta Tunezji, przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Uważany za głównego organizatora ataków w Paryżu Abdelhamid Abaaoud pojawił się w okolicach sali koncertowej Bataclan po rzezi, jakiej dokonali tam jego wspólnicy - poinformował prokurator Paryża Francois Molins. Abaaoud znajdował się też w pobliżu restauracji i barów, które stały się celem terrorystów. 29-latek nie wzbudzał wtedy żadnych podejrzeń i najprawdopodobniej wmieszał się w tłum.

Bomba eksplodowała przed hotelem w egipskim mieście Al-Arisz na północnym Synaju. W budynku mieszkali członkowie komisji wyborczych zakończonej dzień wcześniej drugiej tury wyborów parlamentarnych.