Terroryzm

Terroryzm

Czterech jemeńskich więźniów przetrzymywanych przez USA w bazie Guantanamo na Kubie zostało w czwartek przewiezionych do Arabii Saudyjskiej. Jeden z nich, Mohammed Bawazir, spędził w Guantanamo prawie 15 lat.

Sprawca zamachu terrorystycznego w Berlinie, Tunezyjczyk Anis Amri, był znany niemieckim władzom pod co najmniej 14 różnymi nazwiskami - poinformował w czwartek szef Landowego Urzędu Kryminalnego (LKA) Nadrenii Północnej-Westfalii.

Turecka policja ujawniła we wtorek nagranie przedstawiające domniemanego sprawcę zamachu w Stambule. Na razie pozostaje on nieuchwytny i ukrywa się już trzeci dzień. Na filmie mężczyzna robi sobie "selfie" na stambulskim placu Taksim. - Nie wiadomo jednak, czy materiał powstał przed atakiem czy po nim - podaje Associated Press. W sylwestrową noc napastnik zabił w w popularnym klubie co najmniej 39 osób.

Tzw. Państwo Islamskie (IS) opublikowało komunikat, w którym przyznaje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na klub nocny w Stambule, na zachodzie Turcji. Spośród zidentyfikowanych dotąd 36 ofiar zamachu 11 było narodowości tureckiej, zaś 25 to cudzoziemcy – podaje agencja Anadolu. Nadal nie wiadomo, kto dokonał zamachu, w którym zginęło 39 osób. Za napastnikiem trwa pościg.

Turecka policja zatrzymała ok. 40 domniemanych bojowników tzw. Państwa Islamskiego - podała państwowa agencja prasowa Anatolia. Operację na południu Turcji przeprowadziły specjalne jednostki policji z wykorzystaniem pojazdów opancerzonych i śmigłowca.

Ciężarówkę, którą zamachowiec 19 grudnia wjechał w tłum na jarmarku świątecznym w Berlinie, zatrzymał automatyczny system hamulcowy - poinformowała w środę niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung". W zamachu zginęło 12 osób, a około 50 zostało rannych.