Syria

Syria

"Dwa rosyjskie Su-24". Mocne oskarżenie Amerykanów

Jesteśmy przekonani, że to Rosja jest odpowiedzialna za nalot na konwój z pomocą humanitarną koło Aleppo w Syrii - oznajmił Biały Dom, określając ataki z powietrza "olbrzymią tragedią humanitarną". Rosjanie odpierają zarzuty. Według nich w ogóle nie było nalotu, a oskarżając ich Amerykanie starają się odwrócić uwagę od swojej wcześniejszej wpadki, kiedy zbombardowali pozycje sił reżimowych.

Rosja: nie ma dowodów na nalot. ONZ zmienia ton

Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło, jakoby zniszczony w poniedziałek w Syrii konwój z pomocą humanitarną został zbombardowany. Zdaniem resortu ciężarówki uległy pożarowi. Swoje stanowisko złagodziła także ONZ, które mówi teraz o ataku, a nie nalocie, jak wcześniej.

Setki dzieci i kobiet. Tysiące ofiar rosyjskich nalotów

Co najmniej 8,9 tys. osób - w tym 3,5 tys. cywilów i 5,4 tys. dżihadystów - zginęło w atakach rosyjskiego lotnictwa w Syrii od 30 września 2015 roku, gdy Rosja rozpoczęła naloty - wynika z opublikowanych we wtorek danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

ONZ zawiesiła pomoc humanitarną dla Syrii

Po poniedziałkowym ataku na konwój koło Aleppo ONZ zawiesiła wszystkie konwoje z pomocą humanitarną dla Syrii, a Czerwony Krzyż - pomoc dla czterech miast do czasu, gdy jego pracownikom zostanie przywrócone bezpieczeństwo. W nalocie zginęło ok. 20 osób.

Gotują trawę, mieszkają pod ziemią. "Czasami płaczemy w biurze"

Po sześciu latach konfliktu dla ludzi polityka nie jest już priorytetem, nikt nie debatuje rozwiązań politycznych publikowanych przez rządy czy ONZ. Ludzie tak naprawdę muszą przetrwać - tak codzienność w Syrii opisywał na antenie TVN24 BIS Paweł Krzysiek, rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Syrii. W poniedziałek w ataku na konwój humanitarny ONZ w tym kraju zginęło 12 wolontariuszy i kierowców.

Brak nadziei dla Aleppo. "Rozejm praktycznie się załamał"

Rozejm w Syrii, obowiązujący od 12 września na mocy rosyjsko-amerykańskiej umowy, "praktycznie załamał się" i nie ma nadziei, by pomoc dotarła do kontrolowanej przez rebeliantów wschodniej części Aleppo - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel rebeliantów.

Pierwszy taki atak od ogłoszenia rozejmu

Samoloty bojowe dokonały w niedzielę nalotu na dzielnice miasta Aleppo w północnej Syrii. To pierwszy taki atak od czasu wejścia w życie przed niemal tygodniem rozejmu zainicjowanego przez USA i Rosję - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Dżihadyści: zestrzeliliśmy rządowy samolot. Kontrofensywa Asada

Państwo Islamskie (IS) twierdzi, że zestrzeliło na wschodzie Syrii samolot rządowych sił powietrznych. Taką informację podała w niedzielę powiązana z dżihadystami agencja prasowa Amak. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka pilot maszyny nie żyje.

Krwawy atak sił USA na syryjską armię. Syria: to jawna agresja

Dowództwo armii syryjskiej oświadczyło, że samoloty koalicji pod wodzą USA zbombardowały w sobotę pozycje wojsk rządowych niedaleko lotniska w Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii. To umożliwiło wdarcie się tam bojownikom tzw. Państwa Islamskiego. Zginęło kilkudziesięciu żołnierzy.

Utarczki rebeliantów z żołnierzami USA. Amerykanie "wyproszeni"

Kilka oddziałów amerykańskich sił specjalnych po raz pierwszy wsparło tureckie siły rządowe i ich sojuszników z syryjskiej opozycji w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS) na północy Syrii - poinformował w poniedziałek rzecznik Pentagonu Jeff Davis. Tymczasem agencja Reutera poinformowała, że oddział żołnierzy USA został zmuszony do opuszczenia jednego z miasteczek przez przeciwnych ich obecności rebeliantów.

W nalotach zginął czołowy propagandzista IS

Minister informacji dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), Wail Adil Hasan Salman al-Fajad, zginął w nalocie dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji w pobliżu miasta Rakka na północy Syrii - poinformował w piątek Pentagon w oświadczeniu.

Armia wróciła w okolice kluczowej drogi. Ciężarówki z pomocą wciąż czekają

Armia syryjska wycofała siły i sprzęt z drogi Castello prowadzącej do Aleppo w północno-zachodniej Syrii, ale powróciła na pozycje, gdy dostała się pod ostrzał rebeliantów - podało w piątek ministerstwo obrony Rosji. Rozejm przewidywał demilitaryzację tej drogi na północ od Aleppo, co pozwoliłoby na dostarczenie pomocy humanitarnej do miasta.

Szef sztabu rosyjskiej armii w Ankarze. Rozmowy o Syrii?

Przebywający z wizytą w Ankarze szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Walerij Gierasimow rozmawiał z szefem sztabu generalnego Turcji Hulusi Akarem o sytuacji w Syrii po wejściu w życie rozejmu i możliwej dalszej współpracy – podała agencja Anadolu.