Syria

Syria

Palestyńskie bojówki spychają rebeliantów

Syryjskie siły rządowe i oddziały rebeliantów toczyły zaciekłe walki na północ od miasta Aleppo na północnym zachodzie Syrii - poinformowały obie walczące strony. Podają jednak sprzeczne doniesienia co do wyniku starć.

Rocznica rosyjskiej operacji w Syrii. Zginęło ponad 9 tys. ludzi

Ponad 9,3 tys. ludzi, w tym 3,8 tys. cywilów, zginęło w bombardowaniach rosyjskiego lotnictwa w Syrii - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. 30 września zeszłego roku Kreml rozpoczął operację wojskową w Syrii na rzecz poparcia prezydenta Baszara al-Assada.

Kurs na nową wojnę zastępczą? "Konflikt będzie jedynie narastać"

Rosyjski dziennik "Kommiersant" ocenia, że konflikt na linii Moskwa-Waszyngton będzie teraz narastać i oba kraje zaczną w Syrii atakować sojuszników drugiej strony. Takie wnioski dziennikarze wyciągają relacjonując ostrą wymianę oświadczeń między Moskwą i Waszyngtonem.

Musieli kuć i kopać. Spod sterty gruzów wyciągnęli dziewczynkę

Nawet najbardziej przerażające liczby nie robiły już wrażenia. Dramat syryjskiego Aleppo, w którym zginęło już 100 tys. osób, trwa od miesięcy. Uwagę świata zwrócił jednak dopiero 5-letni chłopiec, który wyciągnięty spod gruzów, czekał w karetce na pomoc. Teraz tragedia Aleppo teraz ma jeszcze twarz innego dziecka. To dziewczynka, która też cudem przeżyła bombardowanie pod gruzami. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Merkel i Obama o "barbarzyńskich rosyjskich nalotach"

Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel potępili podczas rozmowy telefonicznej w nocy z czwartku na piątek "barbarzyńskie naloty rosyjskie i reżimu syryjskiego na wschodnie dzielnice Aleppo" - poinformował Biały Dom.

Syryjski ambasador: nie zrzucamy bomb na cywilów

Ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżaafari odrzucił w czwartek oskarżenia, że syryjskie siły rządowe zabijają cywilów. - Syryjski rząd nie bombarduje cywilów. To nasi ludzie - zapewniał po posiedzeniu rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Syrii.

Na granicy rośnie mur. Turcja odgradza się od Syrii

Do wiosny 2017 roku Turcja ukończy wznoszenie muru na liczącej ponad 900 kilometrów granicy z Syrią - oświadczył w czwartek minister obrony Fikri Isik. Według władz mur ma powstrzymać napływ syryjskich uchodźców, których w Turcji jest obecnie blisko 3 mln.

USA zamrożą współpracę z Rosją w Syrii? Kerry ostrzega Ławrowa

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zagroził w środę, że USA zamrożą wszelkie kontakty z Moskwą w sprawie Syrii, jeśli reżim Baszara el-Asada i Rosja nie zaprzestaną bombardowania Aleppo. Z kolei sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun nazwał ataki na szpitale w Aleppo "zbrodniami wojennymi". - To gorsze niż rzeźnia - stwierdził.

Naloty nie ustają. Apel o ewakuację rannych i chorych z Aleppo

Syryjskie siły rządowe we wtorek posunęły się naprzód w starej części Aleppo na północnym zachodzie Syrii, usiłując wyprzeć stamtąd rebeliantów w ramach szerokiej ofensywy rozpoczętej w zeszłym tygodniu - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała we wtorek o ewakuację rannych i chorych z miasta.

Rosja oburzona słowami o "barbarzyństwie"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że nie do zaakceptowania jest retoryka USA i Wielkiej Brytanii w kwestii Syrii. Skomentował w ten sposób posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym padły zarzuty wobec Rosji o "barbarzyństwo".

"To, co Rosja robi w Aleppo to barbarzyństwo"

Amerykańska ambasador przy ONZ Samantha Power oświadczyła w niedzielę na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że rosyjskie działania w Syrii to barbarzyństwo, a nie walka z terroryzmem. Rada zebrała się, aby omówić eskalację walk w Aleppo na północy Syrii.

Londyn: Rosja winna przedłużania wojny w Syrii

Rosja jest odpowiedzialna za przedłużanie wojny w Syrii i być może za zbrodnie wojenne, jeśli to rosyjskie lotnictwo dokonało ostrzału konwoju z pomocą humanitarną - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson w programie BBC wyemitowanym w niedzielę.

"Nie potrzebujemy pieniędzy. Bo po co, skoro codziennie giną ludzie?"

Syryjska armia po zerwaniu obowiązującego w kraju rozejmu rozpoczęła ofensywę w celu odbicia całego Aleppo. Według źródeł medycznych tylko w piątkowych bombardowaniach miasta zginęło ponad 90 cywilów. W mieście panuje głód, nie ma prądu. Zdaniem księdza Ziada Hillala z międzynarodowej organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” mieszkańcom Aleppo nie potrzeba teraz pieniędzy i pomocy humanitarnej, a pokoju. Z księdzem rozmawiała reporterka TVN24 Brygida Grysiak.