Zawinięty w koc, przerażony mały chłopiec pyta ze łzami w oczach, czy umrze. To kolejne wstrząsające nagranie z Aleppo, które obiegło w tym tygodniu media społecznościowe. Chłopiec przeżył najprawdopodobniej atak z użyciem gazu bojowego.
Francja zamierza w "najbliższych dniach" zorganizować spotkanie krajów zachodnich i arabskich, które popierają umiarkowaną opozycję w Syrii - podał szef francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault. Jak dodał, niezbędna jest reakcja na ostrzał miasta Aleppo.
Rosyjskie tankowce dostarczały paliwo lotnicze do Syrii, zatrzymując się po drodze w portach państw Unii Europejskiej, co łamało unijne sankcje - poinformował we wtorek Reuters, powołując się źródła zaznajomione ze sprawą.
Przebywający z wizytą w Damaszku wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura zaproponował w niedzielę, aby we wschodniej części Aleppo powołać autonomiczną administrację - powiedział minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim. Pomysł został odrzucony.
Prezydent Barack Obama spotkał się z chłopcem, który napisał do niego list, w którym poprosił, by prezydent Stanów Zjednoczonych sprowadził do Ameryki Omrana Daqneesha - chłopca uratowanego z gruzów Aleppo, którego zdjęcie obiegło cały świat.
USA ostro potępiły naloty lotnicze na szpitale w Aleppo w północnej Syrii. - Nie ma żadnego wytłumaczenia dla tych haniebnych czynów - oświadczyła w sobotę doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice.
Holenderski koordynator ds. działań antyterrorystycznych Dick Schoof w sobotnim wywiadzie dla agencji Associated Press ostrzegł, że tzw. Państwo Islamskie (IS) ma w Europie 60-80 zakonspirowanych agentów gotowych do przeprowadzenia ataków terrorystycznych.
Niemiecka Prokuratura Federalna oskarżyła o zbrodnie wojenne 41-letniego Syryjczyka. Zarzuca mu się, że lokalna milicja, którą dowodził w syryjskim Aleppo, dopuszczała się plądrowania, bezprawnego pozbawiania wolności oraz stosowania tortur.
Środa jest drugim dniem nalotów na Aleppo. Ostrzelany został szpital dziecięcy, zginęło co najmniej 20 osób, w tym dzieci. Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow zaprzeczył informacjom, że w atakach uczestniczy rosyjskie lotnictwo.
Przy pomocy swojej najnowocześniejszej rakiety przeznaczonej do atakowania okrętów Rosjanie uderzyli w "magazyny uzbrojenia terrorystów" na terenie Syrii. Była to premiera bojowa systemu Bastion i rakiet Onyks. Tym samym Rosjanie po raz kolejny potwierdzili, że Syrię traktują między innymi jako duży poligon do testów nowego uzbrojenia.
Organizacja pozarządowa Sherpa złożyła we wtorek w paryskim sądzie skargę na francuską firmę Lafarge, produkującą materiały budowlane. Zarzuca jej utrzymywanie kontaktów z tzw. Państwem Islamskim w Syrii. Sprawę szeroko opisał w br. dziennik "Le Monde".
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że rosyjskie lotnictwo rozpoczęło nową ofensywę przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii, w prowincjach Idlib oraz Hims. Dodał, że ataki lotnicze będą kontynuowane.
Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potępiła w piątek używanie w wojnie domowej w Syrii zakazanej broni chemicznej i zaapelowała do władz w Damaszku o umożliwienie inspekcji na miejscu.
Samoloty stacjonujące na pokładzie lotniskowca Admirał Kuzniecow wykonują regularne loty nad Syrią, przygotowując się do ataków – poinformowała rosyjska agencja Interfax powołując się na źródła wojskowe.
Syryjska opozycja zwróciła się w liście do amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa o wsparcie w celu powstrzymania "rozlewu krwi" w Syrii, w której od ponad pięciu lat trwa wojna.
Syryjska armia poinformowała o zdobyciu we wtorek strategicznej dzielnicy miasta Aleppo w północno-zachodniej części kraju, co może być najpoważniejszym sukcesem Damaszku i jego sojuszników w ostatnich tygodniach. Doniesieniom tym zaprzeczają jednak rebelianci.
Prezydent Syrii roześmiał się, kiedy został zapytany, czy sypia dobrze z myślą, że każdego dnia zabijane są dzieci - tak przebieg rozmowy z Baszarem el-Asadem relacjonuje dziennik "The Times". Wywiad z Asadem ukazał się w niedzielnym wydaniu pisma.
Ogłoszony przez Rosję rozejm, który rozpoczął się w piątek rano w Aleppo, nie pozwolił organizacjom humanitarnym na dotarcie z pomocą ani nie skłonił cywilów oraz rebeliantów do opuszczenia oblężonego miasta - poinformowała opozycja oraz przedstawiciele ONZ.
Ogłoszony przez Rosję 10-godzinny rozejm zaczął obowiązywać w piątek w syryjskim Aleppo. Ma umożliwić cywilom i rebeliantom opuszczenie oblężonych dzielnic, jednak opozycja odrzuca przerwę w walkach jako "oszustwo" syryjskiego reżimu i wspierającej go Moskwy.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło stratę wojskowego śmigłowca w środkowej części Syrii - poinformowały agencje informacyjne w Rosji. Jednocześnie w internecie zamieszczono nagranie, na którym widoczne jest trafienie i eksplozja maszyny. Autentyczność filmu nie została jednak potwierdzona.