Syria

Syria

Londyn "powinien ponownie rozważyć opcje militarne"

Należy rozważyć zaangażowanie zbrojne Wiekiej Brytanii w Syrii - oświadczył szef MSZ Boris Johnson. Zastrzegł, że zbrojny udział jego kraju możliwy byłby tylko w ramach antyislamistycznej koalicji pod wodzą USA i raczej nie nastąpi w najbliższym czasie.

Rakiety spadły obok szkoły. Zginęły dzieci

Co najmniej czworo dzieci zginęło, gdy w czwartek rakiety uderzyły w pobliżu szkoły w zachodniej części Aleppo, kontrolowanej przez syryjską armię. W dzielnicach rebeliantów w ciągu 48 godzin śmierć poniosło 71 cywilów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

Groźna broń zrobiona z zabawki. Drony ze sklepu do nalotów

Dżihadyści walczący w Syrii w szeregach tzw. Państwa Islamskiego (IS), Al-Kaidy i innych organizacji nauczyli się wykorzystywać proste drony obserwacyjne do przeprowadzania ataków - powiedział agencji Associated Press anonimowy przedstawiciel armii amerykańskiej.

Papież apeluje o rozejm

Papież Franciszek zaapelował o natychmiastowe wstrzymanie ognia w Syrii, gdzie - jak mówił podczas środowej audiencji generalnej - trwa "nieludzki konflikt". Podkreślił, że jest to konieczne przynajmniej na czas ewakuacji ludności cywilnej.

"Więcej napięć, eskalacji i konfrontacji". Ma być jeszcze gorzej

Lider radykalnego libańskiego ugrupowania Hezbollah szejk Sajed Hasan Nasrallah, którego podwładni walczą w Syrii ramię w ramię z siłami reżimu Baszara Asada, stwierdził, że nie widzi perspektyw politycznego zakończenia wojny domowej. Jego zdaniem należy się spodziewać wzrostu napięcia w regionie Bliskiego Wschodu i zaostrzenia konfliktu w Syrii.

Pierwsze takie przemówienie Johnsona. Od razu zaatakował Rosję

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson ostro skrytykował we wtorek Rosję za jej działania w Syrii, w tym zwłaszcza bombardowanie celów cywilnych. Zasugerował, że część z nich powinna być zbadana przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze jako możliwe zbrodnie wojenne.

Turcy źli na Clinton. Powodem Kurdowie

Propozycja kandydującej na prezydenta USA Hillary Clinton, aby dozbroić syryjskich Kurdów walczących w Syrii z tzw. Państwem Islamskim, jest "nieetyczna" i nie przystoi sojusznikowi z NATO - ocenił premier Turcji Binali Yildirim.

Rosyjska eskadra szykuje się do rejsu. Ruchy lotniskowca i krążownika

Rosyjskie media donoszą, że największe okręty floty zaczęły szykować się do wyjścia w długi rejs. Załogi lotniskowca Admirał Kuzniecow, krążownika atomowego Piotr Wielki i niszczyciela Siewieromorsk mają przeprowadzać ostatnie przygotowania przed wyjściem w morze na wiele miesięcy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pierwszy z okrętów ma popłynąć na Morze Śródziemne. Nie jest jasne, czy pozostałe mają mu towarzyszyć.

Baza w Hmejmim już jest. Czas na port w Tartusie

Rosja zamierza utworzyć stałą bazę marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus. "Dokumenty w tej sprawie już zostały przygotowane" – oznajmił wiceminister obrony Nikołaj Pankow. Obecnie Tartus jest "punktem techniczno-zaopatrzeniowym dla rosyjskich okrętów".

Ławrow: działania USA zagrażają bezpieczeństwu Rosji

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w niedzielę, że Rosja jest w stanie bronić swoich interesów w Syrii, jeśli USA zdecydują się na naloty dywanowe na pozycje syryjskich sił rządowych. Według Ławrowa jest to jedna z opcji rozważanych przez Waszyngton.

Wszystkie błędy Obamy. Wojnę można było zakończyć?

Krytyka polityki administracji prezydenta USA Baracka Obamy w sprawie Syrii nasiliła się po niedawnym zerwaniu rozmów z Rosją, kiedy perspektywy zakończenia tragicznej w skutkach wojny domowej w tym bliskowschodnim kraju jeszcze bardziej się oddaliły.

Asad proponuje rebeliantom amnestię

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zapowiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie, że jego siły odzyskają cały kraj, w tym Aleppo. Uważa jednak, że najlepsze dla kraju jest zawarcie porozumień między stronami oraz amnestia dla rebeliantów, którzy złożą broń.