Myśliwiec bombardujący Su-33 Rosyjskich Sił Powietrznych nie zmieścił się na pasie lądowania lotniskowca Admirał Kuzniecow stacjonującego u wybrzeży Syrii z powodu awarii pasa mającego zatrzymać maszynę.
Siły reżimowe wraz sojusznikami w nocy z piątku na sobotę zajęły kolejną dzielnicę Aleppo kontrolowaną dotąd przez rebeliantów, zmuszając wielu cywilów do ucieczki - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Sytuacja opozycji w oblężonym mieście gwałtownie się pogarsza. Moskwa już zaoferowała rozmowy mające na celu zapewnienie im możliwości całkowitego wycofania się.
- Niech skończy się zabijanie w Aleppo (w Syrii) i niech będzie mogła dotrzeć tam pomoc humanitarna - apelował w piątek w Rzymie sekretarz stanu USA John Kerry podczas Forum Med - Dialogi Śródziemnomorskie. Spotkał się też z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek w Rzymie, że negocjacje w sprawie pokoju w Syrii są "blokowane przez tych, którzy chcą usunąć z urzędu" prezydenta Baszara el-Asada. - A tego nie przewiduje rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ - zauważył.
Dania nie przedłuży udziału swych siedmiu myśliwców F-16 w międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim w Syrii i Iraku - poinformował w piątek duński rząd. Półroczna misja duńskich F-16 kończy się w połowie grudnia.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wycofał się ze swojej deklaracji sprzed tygodnia, iż celem tureckiego zaangażowania wojskowego w Syrii jest obalenie prezydenta Baszara el-Asada. Wywołało to poirytowanie sojuszników dyktatora - Rosji i Iranu. Teraz Erdogan oświadczył, że celem są "organizacje terrorystyczne".
Znany syryjski aktywista zginął w nalotach we wschodnim Aleppo - podaje "The Washington Post". 24-latek był znany z niesienia pomocy sierotom w odciętej od świata wschodniej części miasta.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że słowa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o tym, iż turecka armia rozpoczęła operację w Syrii, by zakończyć rządy prezydenta Baszara el-Asada, są dla Rosji zaskoczeniem.
Tureckie wojsko rozpoczęło operację w Syrii, aby położyć kres rządom prezydenta Baszara el-Asada - powiedział w Stambule prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez gazetę "Hurriyet". Według jego szacunków w Syrii zginęło prawie milion osób.
Seria "niezamierzonych ludzkich pomyłek" doprowadziła we wrześniu w Syrii do omyłkowego ataku, w którym zamiast bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) zginęli żołnierze armii syryjskiej - wynika z ujawnionego we wtorek raportu z dochodzenia wojska USA.
Trwająca obecnie ofensywa syryjskich wojsk rządowych na Aleppo zmusiła do ucieczki około 30 tys. jego cywilnych mieszkańców - poinformowało we wtorek mające siedzibę w Wielkiej Brytanii opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że syryjska armia lojalna wobec władz w Damaszku w ciągu ostatniej doby dokonała przełomowych postępów w walkach o Aleppo, co radykalnie zmieniło sytuację w tym mieście na północy Syrii.
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault zażądał "natychmiastowego" posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby omówić sytuację w ogarniętym katastrofą humanitarną Aleppo w Syrii i umożliwienie pomocy jego mieszkańcom.
Sekretarz stanu USA John Kerry chce "uniknąć katastrofy" i prowadzi "nieprawdopodobne wysiłki dyplomatyczne", by zawrzeć z Rosją porozumienie kończące oblężenie Aleppo - pisze w poniedziałek "Washington Post".
Wojska rządowe i sojusznicy reżimu Baszara el-Asada zmusili rebeliantów do wycofania się z kolejnej dzielnicy na wschodzie Aleppo - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Ostatnie postępy wojsk w tym odciętym od świata mieście to największe niepowodzenia zbrojnej opozycji od 2012 roku.
Około pół tysiąca cywilów uciekło w nocy z soboty na niedzielę z dzielnic kontrolowanych przez rebeliantów we wschodniej części miasta Aleppo do stref opanowanych przez syryjskie siły rządowe - poinformowała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Mieszkańcy uciekli po przejęciu przez armię największej "rebelianckiej" dzielnicy.
Syryjskie wojska rządowe odbiły z rąk rebeliantów pozostającą dotąd pod ich kontrolą największą dzielnicę wschodniego Aleppo - poinformowały syryjskie media państwowe. Siły rządowe miały zająć cały obszar dzielnicy Masaken Hanano. Oficjalna agencja prasowa Sana poinformowała, że saperzy zaczęli rozminowywanie terenu.
Rosyjskie albo syryjskie lotnictwo zbombardowało w piątek szpital ginekologiczny w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północy Syrii. Zginęły trzy osoby - podała organizacja pomocowa prowadzące tę placówkę. Szpital nie nadaje się do użytkowania.
Premier Turcji Binali Yildirim powiedział w czwartek, że Ankara podejmie działania odwetowe w związku ze śmiercią trzech tureckich żołnierzy, którzy zginęli w ataku syryjskiego lotnictwa. To prawdopodobnie pierwsze tureckie ofiary sił rządowych Syrii.
Syn prezydenta elekta USA Donald Trump Jr. spotkał się miesiąc temu w Paryżu ze zwolennikami Kremla na rozmowach o zakończeniu wojny w Syrii - pisze w czwartek nowojorski dziennik "Wall Street Journal".