Barack Obama zgodził się na zwiększenie skali dostaw broni do Syrii. Jak poinformował Biały Dom, prezydent uchylił część zapisów Aktu Kontroli Eksportu Broni (AECA). Konkretnie te dotyczące dostaw sprzętu wojskowego dla sojuszników "walczących z terroryzmem w Syrii". Tymczasem Rosjanie informują, że pomagają cywilom w oblężonym Aleppo.
Bojówkarze tzw. Państwa Islamskiego rozpoczęli pierwszą od wielu miesięcy ofensywę. Uderzyli w kilku miejscach na pozycje syryjskich sił reżimowych wokół antycznej Palmiry. Początkowo mieli odnieść szereg sukcesów, ale na razie nie udało im się dotrzeć do samego miasta, choć są od niego o kilka kilometrów.
Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, w czwartek rozmawiali przez telefon o sytuacji w syryjskim mieście Aleppo i uzgodnili, że będą kontynuować rozmowy o rozejmie - poinformował amerykański Departament Stanu.
Sytuacja mieszkańców wschodnich dzielnic Aleppo, oblężonych przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję, gdzie nie dociera żadna pomoc humanitarna, ma być krytyczna. - Dziś 150 tys. ludzi grozi eksterminacja - alarmował w Genewie szef lokalnych władz miejskich Aleppo Brita Hadżi Hasan.
Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, rozmawiali w środę wieczorem w Hamburgu o sytuacji w Syrii - poinformował amerykański Departament Stanu. Po spotkaniu dyplomaci nie złożyli żadnych oświadczeń. Mają kontynuować rozmowy w czwartek.
Rosyjską bazę lotniczą Hmejmim w Syrii ochraniać będą żołnierze dwóch batalianów sił specjalnych stacjonujących w Czeczenii - podała w czwartek gazeta "Izwiestija". Przypomina ona, że żołnierze tych formacji brali udział m.in. w wojnie z Gruzją w 2008 roku.
Zajęcie przez wojska rządowe Aleppo nie oznaczałoby wcale końca wojny w Syrii. Byłby to jednak wielki krok w kierunku unicestwienia terroryzmu - powiedział prezydent Syrii Baszar el Asad w wywiadzie dla zbliżonego do syryjskiego reżimu dziennika "Al Watan".
Syryjska armia rządowa przejęła kontrolę nad wszystkimi częściami Starego Miasta w Aleppo kontrolowanego do tej pory przez powstańców - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W rękach powstańców pozostają wciąż wschodnie dzielnice miasta. Tymczasem agencje podały informację o śmierci rosyjskiego doradcy wojskowego w wyniku ostrzału artyleryjskiego ze strony rebeliantów.
W następstwie ostrzału rosyjskiego szpitala polowego w syryjskim Aleppo w poniedziałek zginęła pielęgniarka, a dwaj pracownicy medyczni zostali ranni - poinformowały media, powołując się na rosyjskiego oficera pragnącego zachować anonimowość.
Myśliwiec bombardujący Su-33 Rosyjskich Sił Powietrznych nie zmieścił się na pasie lądowania lotniskowca Admirał Kuzniecow stacjonującego u wybrzeży Syrii z powodu awarii pasa mającego zatrzymać maszynę.
Siły reżimowe wraz sojusznikami w nocy z piątku na sobotę zajęły kolejną dzielnicę Aleppo kontrolowaną dotąd przez rebeliantów, zmuszając wielu cywilów do ucieczki - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Sytuacja opozycji w oblężonym mieście gwałtownie się pogarsza. Moskwa już zaoferowała rozmowy mające na celu zapewnienie im możliwości całkowitego wycofania się.
- Niech skończy się zabijanie w Aleppo (w Syrii) i niech będzie mogła dotrzeć tam pomoc humanitarna - apelował w piątek w Rzymie sekretarz stanu USA John Kerry podczas Forum Med - Dialogi Śródziemnomorskie. Spotkał się też z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek w Rzymie, że negocjacje w sprawie pokoju w Syrii są "blokowane przez tych, którzy chcą usunąć z urzędu" prezydenta Baszara el-Asada. - A tego nie przewiduje rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ - zauważył.
Dania nie przedłuży udziału swych siedmiu myśliwców F-16 w międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim w Syrii i Iraku - poinformował w piątek duński rząd. Półroczna misja duńskich F-16 kończy się w połowie grudnia.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wycofał się ze swojej deklaracji sprzed tygodnia, iż celem tureckiego zaangażowania wojskowego w Syrii jest obalenie prezydenta Baszara el-Asada. Wywołało to poirytowanie sojuszników dyktatora - Rosji i Iranu. Teraz Erdogan oświadczył, że celem są "organizacje terrorystyczne".
Znany syryjski aktywista zginął w nalotach we wschodnim Aleppo - podaje "The Washington Post". 24-latek był znany z niesienia pomocy sierotom w odciętej od świata wschodniej części miasta.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że słowa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o tym, iż turecka armia rozpoczęła operację w Syrii, by zakończyć rządy prezydenta Baszara el-Asada, są dla Rosji zaskoczeniem.
Tureckie wojsko rozpoczęło operację w Syrii, aby położyć kres rządom prezydenta Baszara el-Asada - powiedział w Stambule prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez gazetę "Hurriyet". Według jego szacunków w Syrii zginęło prawie milion osób.
Seria "niezamierzonych ludzkich pomyłek" doprowadziła we wrześniu w Syrii do omyłkowego ataku, w którym zamiast bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) zginęli żołnierze armii syryjskiej - wynika z ujawnionego we wtorek raportu z dochodzenia wojska USA.
Trwająca obecnie ofensywa syryjskich wojsk rządowych na Aleppo zmusiła do ucieczki około 30 tys. jego cywilnych mieszkańców - poinformowało we wtorek mające siedzibę w Wielkiej Brytanii opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.