Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Pięć godzin rozmów z klubami. Zakończyły się konsultacje u prezydenta

W Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje w sprawie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Z Andrzejem Dudą spotkały się delegacje PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL. Jak poinformował po rozmowach rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, jest "wielce prawdopodobne", że projekty zostaną przedstawione 25 września.

Kampania promująca zmiany w sądownictwie to "dynamit pod państwo"

To publiczne pieniądze wykorzystywane przez fundację, która ma promować polską markę, do atakowania jednej z władz konstytucyjnych przez inną władzę - mówił w "Tak jest" o kampanii dotyczącej reform w wymiarze sprawiedliwości rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. - To sytuacja bez precedensu, kiedy dochodzi do takiej kampanii nienawiści - dodał.

Spotkanie Duda-Kaczyński "trochę jak kiedyś Breżniewa z Carterem"

- Powinno być rutyną, że prezydent spotyka się z szefem partii, z której się wywodzi i nikt tego specjalnie nie ogłasza, nie stoją dziesiątki reporterów pod Belwederem, żeby o tym powiedzieć - komentował rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim poseł PO Tomasz Siemoniak, gość programu "Jeden na jeden".

"Pozorowana reforma sądownictwa nie jest żadną reformą sądownictwa"

Zróbmy dobrą reformę sądownictwa, naprawdę dogłębną, bo tego oczekują od nas obywatele - przekonywała w piątek premier Beata Szydło. Mówiąc o przygotowującym własne projekty ustaw prezydencie Andrzeju Dudzie przypomniała, że wywodzą się "z tego samego środowiska" i w czasie kampanii wyborczych podejmowali "dokładnie takie same zobowiązania".

Niższy wiek emerytalny może "wymieść" 40 procent składu Sądu Najwyższego

Prezydent kończy pracę nad swoją reformą sądownictwa i ustami profesora Michała Królikowskiego zdradza jej szczegóły. Dyskusję wzbudza ewentualne obniżenie wieku emerytalnego dla sędziów, bo taki przepis sprawiłby, że wielu sędziów Sądu Najwyższego nie mogłoby dokończyć swojej kadencji. Materiał magazynu "Polska i świat".

19 organizacji pisze do prezydenta. Chcą debaty o sądownictwie

O otwartą dla wszystkich Polaków, pozbawioną politycznych etykiet oraz prowadzoną w poczuciu jedności i odpowiedzialności debatę w sprawie reformy sądownictwa zaapelowało w środę do prezydenta Andrzeja Dudy kilkanaście organizacji społecznych i prawniczych.

Mucha: słowa kanclerz Merkel wpisują się w kampanię wyborczą w Niemczech

- Niefortunnie się zdarzyło, że takie wypowiedzi się pojawiają - mówił Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta w "Faktach po Faktach" TVN24. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Angeli Merkel, kanclerz Niemiec oraz Emmanuela Macron, prezydenta Francji , którzy w ostatnim czasie poważnie skrytykowali polski rząd.

"Nie przyjmujcie stanowisk po wyrzuconych". Iustitia apeluje do sędziów

"Pamiętajmy, że za każdą taką decyzją stoi pozbawienie naszych kolegów i koleżanek funkcji w sposób urągający wszelkim zasadom prawnym i międzyludzkim" - czytamy w apelu Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia", które w piśmie prosi sędziów, aby nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych prezesach sądów.

"Zrobiłem w tej sprawie to, co powinien był zrobić prezydent RP"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że dotrzyma terminu dwóch miesięcy, jakie - wetując ustawy o KRS i SN - dał sobie na przygotowanie nowych propozycji. Odnosząc się do decyzji o wecie, powiedział: - Zrobiłem w tej sprawie to, co powinien był zrobić prezydent RP.

"Nie wiem, dlaczego wiceministrowi tak dopisuje humor"

- Chcemy, żeby społeczeństwo dalej uważało, że to są ich sądy, że to są wolne sądy. A sądy, gdzie prezesem będzie namiestnik ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, to nie będą wolne sądy w pełni - mówił we "Wstajesz i wiesz" Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".