Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Sąd Najwyższy: usunięcie około połowy sędziów Sądu Najwyższego - bezprawne

Bezprawne oraz bezzasadne usunięcie z urzędu blisko połowy doświadczonych sędziów Sądu Najwyższego w żadnej mierze nie usprawni funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - głosi podjęta we wtorek uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Sędziowie w sześciu punktach odnieśli się do sytuacji sądownictwa po przyjęciu przez parlament i prezydenta ustaw zmieniających wymiar sprawiedliwości w Polsce.

Szef Krajowej Rady Sądownictwa rezygnuje. Żurek: gest dobitny

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dariusz Zawistowski oświadczył, że z dniem 15 stycznia rezygnuje z jej przewodniczenia. - To znak protestu przeciwko sytuacji prawnej, którą stworzył nam ustawodawca - powiedział w TVN24 rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. - Nadzwyczajna kasta nie może pogodzić się z tym, że zreformowaliśmy wymiar sprawiedliwości - skomentowała z kolei rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Sędziowie nie zarobią na akcjach

Ważna zmiana dla sędziów posiadających akcje spółek handlowych. Jeśli wypracują one zysk, sędzia będzie musiał przekazać go na cele publiczne albo zamrozić na wskazanym przez prezesa sądu rachunku. Jeśli skorzysta z drugiej opcji, z pieniędzy będzie mógł skorzystać dopiero po przejściu w stan spoczynku. Jeśli nie dopełni obowiązku, będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem.

Sędzia Morawiec o swoim odwołaniu: może to było "na kogo wypadnie, na tego bęc"

- To nie jest reakcja na odwołanie ze stanowiska. To jest reakcja na sposób odwołania ze stanowiska. (...) Naruszył moje dobra osobiste i to w sposób haniebny - powiedziała w piątek w "Piaskiem po oczach" w TVN24 sędzia Beata Morawiec. Odwołana w listopadzie przez ministra Zbigniewa Ziobrę była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie pozwała szefa resortu sprawiedliwości za naruszenie dóbr osobistych.

"Tego typu sędziowie muszą być piętnowani". Poseł PiS o sprawie sędziego Tulei

To karygodny przykład sędziego, któremu mieszają się role polityka, publicysty z rolą sędziego - powiedział w "Kawie na ławę" poseł PiS Jacek Sasin. Odniósł się do sprawy sędziego warszawskiego sądu okręgowego Igora Tulei, który - jak podał tygodnik "Polityka" - będzie musiał wytłumaczyć się na piśmie z postanowienia dotyczącego sejmowego posiedzenia w sali kolumnowej sprzed roku.

"Znaleźliśmy się jako naród na dramatycznym zakręcie"

Jarosław Kaczyński jest człowiekiem owładniętym chorą potrzebą udowadniania tego, że jest najważniejszy. Historia oceni go jako tego, który miał gigantyczną władzę i wykorzystał ją przeciwko Polsce demokratycznej - powiedział Bronisław Komorowski w "Faktach po Faktach".

"Należy bronić zasad liberalnej demokracji". Verhofstadt zadowolony z decyzji Komisji

To smutny dzień dla Polaków, ale jestem zadowolony z propozycji Komisji Europejskiej, która uważa, że artykuł 7.1 traktatu unijnego powinien być uruchomiony - napisał w środę na Twitterze lider grupy liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt. Szefowie większości ugrupowań PE poparli decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7.1 traktatu unijnego i skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy w związku z ustawą o sądach powszechnych.

May "wyrazi swoje zaniepokojenie" w rozmowie z Morawieckim

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poruszy kwestię praworządności w Polsce podczas czwartkowego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim - powiedział w środę rzecznik Downing Street po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7.1 Traktatu wobec Polski.

Szef Komisji Europejskiej: nie jesteśmy na wojnie z Polską

Z pewnością nie zerwaliśmy jak dotąd wszystkich mostów między Polską i Komisją Europejską - tak szef Komisji Jean Claude-Juncker odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego uruchomienia wobec Polski artykułu 7 unijnego traktatu, czyli zastosowania tak zwanej opcji atomowej.

Nowe sądy według PiS. Kluczowe dla obywateli zmiany

Średnio co dwie i pół minuty posłowie przyjmowali, albo odrzucali poszczególne poprawki. W ciągu trzech i pół godzin nocnych obrad (220 minut) sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzyła 85 wniosków o poprawki. W czasie kiedy obywatele spali, w pośpiechu, wśród oskarżeń opozycji o niedopuszczanie do głosu, komisja przygotowała ostateczną wersję dwóch ustaw, które mają radykalnie zmienić oblicze sądownictwa w Polsce.