Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Protesty w obronie wolnych sądów

W Gdańsku, Warszawie, we Wrocławiu i w innych miastach w poniedziałek wieczorem odbyły się protesty - jak mówią ich uczestnicy - w obronie wolnych sądów. Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą flagi Unii Europejskiej i świeczki.

"Unia Europejska nie da się nabrać na marionetkowy taniec rządu PiS"

Widać, że Unia Europejska straciła cierpliwość do PiS-u. PiS stracił najzwyczajniej w świecie twarz. Widać, że te wszystkie kosmetyczne zmiany nikogo nie nabiorą. PiS nie oszukał Komisji Europejskiej - mówiła w rozmowie z TVN24 Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - Unia Europejska nie da się nabrać na ten marionetkowy taniec premiera Morawieckiego i rządu PiS - ocenił z kolei Krzysztof Brejza (PO).

Gersdorf "nie ma innej możliwości niż przyjście do pracy"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego jest w trudnej sytuacji. Ma dylemat: wystąpić przeciwko państwu czy ulec - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Jakubiak (Kukiz'15), pytany, czy Małgorzata Gersdorf powinna pójść do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie swojej kadencji. - Nie ma możliwości, by ktokolwiek w Polsce niezależnie zbadał tę ustawę. W związku z tym pozostają środki prawa międzynarodowego, które Polska przyjęła jako środki dla swoich obywateli - ocenił z kolei Borys Budka (PO).

"Słyszycie, jak jeżdżą do Brukseli, jak tam żebrzą". Politycy PiS na spotkaniach z wyborcami

Według wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, polski "wymiar sprawiedliwości jest jedyną częścią trójwładzy, która nie podlega kontroli, nie podlega narodowi". - Działa jakby w pewnej próżni społecznej. To się musi zmienić - mówił na spotkaniu w Baligrodzie w Bieszczadach. - Reforma wymiaru sprawiedliwości wkrótce przyniesie pewne efekty, na inne trzeba będzie dłużej poczekać, to jest proces złożony - powiedział z kolei w niedzielę w Chlewiskach (Mazowieckie) poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

"Doprowadzamy do sytuacji, w której trójpodział władzy zostaje zlikwidowany"

- To nie jest tylko świadome łamanie konstytucji. To jest sytuacja, w której na życzenie jednego człowieka - sprawcy kierowniczego - realizowane są plany, według których władza wykonawcza, wykorzystując władzę ustawodawczą, chce zniszczyć władzę sądowniczą - mówiła w "Faktach po Faktach" TVN24 profesor Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

"To dziwne, że sędziowie nie uznają ustawy"

Pani prezes Małgorzata Gersdorf potrafiła wykorzystać pewne przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które są dla niej wygodne - mówił w "Tak jest" prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński. - Nie wiem, dlaczego nie wystąpiła jak kilkunastu innych sędziów z wnioskiem do prezydenta - dodał.

"Mój przykład wskazuje, że nie ma niezależności sądów"

Historia prezesa sądu w Toruniu to przykład, jak politycy mogą zmuszać sędziów do wykonywania poleceń. I co może się stać, gdy polecenia nie zostaną wykonane. Sprawa profesora Jerzego Naworskiego dotyczy nie tylko sędziów, ale też obywateli, których sprawy do sądu trafią. Czy będzie to sąd niezawisły? O tym z byłym już prezesem toruńskiego sądu rozmawiał reporter "Czarno na białym" Tomasz Marzec.

Kto ma podwójne obywatelstwo, ten przestanie być sędzią. Ministerstwo tłumaczy swoje racje

Wymóg posiadania przez sędziego lub asesora sądowego wyłącznie obywatelstwa polskiego wprowadziła nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Kto ma podwójne obywatelstwo, ten straci urząd. Wzbudza to wątpliwości między innymi rzecznika praw obywatelskich. Resort broni przepisu i tłumaczy, że sędziowie są "powołani do służby na rzecz dobra publicznego", dlatego konieczne jest "ograniczenie ryzyka działania na rzecz innego państwa".

"Możemy stać się samotną wyspą prawną"

Delegacja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa pytała nas, czy nasz kraj jest nadal praworządny i respektuje wartości europejskie Zapewniliśmy, że jest to naszym nadrzędnym celem - oświadczył w piątek rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera. Sytuację i znaczenie czwartkowej wizyty delegacji w Polsce inaczej ocenia jednak sędzia Waldemar Żurek, były rzecznik KRS. - Możemy stać się samotną wyspą prawną - komentuje.

Delegacja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa z wizytą w Warszawie

Delegacja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) spotkała się w czwartek z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa. Tematem spotkania były zmiany wprowadzone w radzie. Delegacja rozmawiała też z reprezentantami Sądu Najwyższego, stowarzyszenia "Iustitia" oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Komisja Europejska ma podtrzymać stanowisko dotyczące Polski

Komisja Europejska powtórzy na spotkaniu krajów członkowskich, które odbędzie się 26 czerwca w Luksemburgu w ramach Rady Unii Europejskiej, swoje stanowisko w sprawie praworządności w Polsce – poinformował w Brukseli wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis.