Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Naciski na Madryt, Rosjanie się wycofują. Ich okręty nie będą tankowane w Hiszpanii

Rosyjska ambasada w Madrycie poinformowała nas, że wycofuje prośbę o zgodę na przyjęcie tych okrętów, w związku z czym zostało ono anulowane - poinformował hiszpański szef MSZ. W ten sposób najprawdopodobniej zakończyły się spekulacje o tym, czy rosyjskie okręty płynące do Syrii zostaną zatankowane w hiszpańskiej enklawie w Ceucie. Taka możliwość wywołała zaniepokojenie m.in. szefa NATO.

Ławrow stawia zarzuty: UE nie jest gotowa do pragmatyzmu

- Niedawny szczyt UE pokazał, iż Unia nadal nie jest gotowa do wypracowania pragmatycznej linii w stosunkach z Moskwą - ocenił szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Zdaniem ministra, sytuacja w Syrii stała się pretekstem do nasilenia nacisków na Rosję.

To on zablokował sankcje wobec Rosji

"To premier Włoch Matteo Renzi przeforsował na szczycie UE rezygnację z nałożenia na Rosję sankcji w związku z jej brutalnymi działaniami militarnymi w Syrii" - pisze piątkowy "Financial Times". Do nowych retorsji wobec Moskwy nawoływały Berlin, Londyn i Paryż.

"Zatrzymać Putina". Prezydent Rosji na rozmowach w Berlinie

W Berlinie rozpoczęło się w środę wieczorem spotkanie czwórki normandzkiej w sprawie sytuacji na Ukrainie. Na zaproszenie Angeli Merkel do stolicy Niemiec przyjechali prezydenci Francji, Rosji i Ukrainy - Francois Hollande, Władimir Putin i Petro Poroszenko. Przed rozmowami w stolicy Niemiec doszło do demonstracji przeciwko bombardowaniom w mieście Aleppo oraz polityce Władimira Putina.

Rosja oskarża Belgię o śmierć cywilów w Syrii

Władze Rosji oskarżyły w środę belgijskie siły powietrzne, wchodzące w skład antydżihadystycznej koalicji pod wodzą USA, o zbombardowanie pod Aleppo dwóch domów i zabicie sześciu cywilów. Moskwa domaga się reakcji Waszyngtonu. Belgowie dementują zarzuty.

Wiceszef MSZ: łagodzenie sankcji wobec Rosji byłoby kompromitacją UE

Wciąż nierozwiązany problem agresji rosyjskiej na Ukrainie to tylko jeden z powodów, dla których warto rozmawiać o polityce wobec Moskwy- powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański. Dodał, że Polska jest otwarta na dyskusje ws. zaostrzenia restrykcji wobec Moskwy za jej działania w Syrii.

Kijów milczy, Kreml już potwierdził. Putin przyleci na rozmowy

19 października w Berlinie spotkają się szefowie państw tzw. formatu normandzkiego – poinformowała administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Z komunikatu nie wynika, czy w rozmowach dotyczących sytuacji na wschodzie Ukrainy weźmie udział prezydent Rosji Władimir Putin. Wątpliwości w tej sprawie rozwiał jednak jego rzecznik, Dmitrij Pieskow, który potwierdził, że Putin będzie uczestniczył w spotkaniu.