Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

"Rośnie rosyjskie zagrożenie". Finowie radzą, jak je powstrzymać

Rosja stanowi rosnące zagrożenie dla Finlandii - stwierdzono w nowym raporcie Fińskiego Instytutu Spraw Zagranicznych (FIIA). Wezwano w nim władze, by w związku z tym zachowały czujność względem rosyjskich prób wykorzystania energetyki dla celów politycznych, przygotowały się na możliwe "nietradycyjne konflikty", a także kontynuowały wojskową współpracę z Zachodem.

Napięty chiński grafik Putina

Z Barackiem Obamą o Syrii, a z Angelą Merkel i Francois Hollande'em zapewne także o sytuacji na Ukrainie. Kreml i rosyjskie media ujawiają plany Władimira Putina na szczyt G20 w Chinach.

Niektórzy już go pochowali. Tajemnica pałacu, obawy regionu i mocarstw

Kwestia ewentualnego następcy prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa pozostaje otwarta - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Media w Rosji cytują ekspertów, którzy wskazują na wagę stabilności w Uzbekistanie dla całego regionu Azji Środkowej. Nie wiadomo, co się tak naprawdę dzieje z prezydentem, który niepodzielnie rządził krajem od ćwierć wieku.

Tajny układ Moskwy i Ankary? Zaskakujące słowa wicepremiera Turcji

Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji NTV, że Ankara nie prowadzi w Syrii wojny i jej nie okupuje, a o operacji tureckich sił w tym kraju Rosja uprzedziła "wszystkie strony" konfliktu. Najbardziej zaskakujące w tym wystąpieniu jest to ostatnie.

Fico nie ujawnia, o czym będzie rozmawiał z Putinem

Premier Słowacji Robert Fico poinformował, że spotka się w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Nie ujawnił, o czym konkretnie chce z nim rozmawiać. Fico jest zwolennikiem zniesienia sankcji wobec Rosji.

Irańskie wojsko czuje się "zdradzone". Koniec współpracy z Rosją

Minister obrony Iranu stwierdził, że Rosja "zdradziła zaufanie", jakim obdarzyli ją Irańczycy. Rosjanie mieli nie nagłaśniać faktu, że do nalotów na Syrię korzystają z irańskiego lotniska. Zrobili jednak coś przeciwnego. Irańskie MSZ oświadczyło, że po tygodniu współpraca została zakończona.

Steinmeier u Ławrowa. Niemcy piszą o "cynizmie Moskwy"

Po nieudanej wizycie szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Rosji niemieccy komentatorzy krytykują politykę Kremla wobec Syrii i Ukrainy polegającą na podsycaniu konfliktów służących rosyjskim interesom i używaniu - jak w czasach ZSRR - słowa "niet".

Rosja zerwie stosunki dyplomatyczne z Ukrainą? Miedwiediew: to jest jedna z opcji

"Rosja rozważa możliwość zerwania stosunków dyplomatycznych z Ukrainą po wydarzeniach na Krymie" – informuje rosyjski dziennik "Izwestia". Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew stwierdził w piątek po południu, że zerwanie stosunków jest jedną z opcji i zastrzegł, że nie podjęto jeszcze żadnej decyzji. Z kolei szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin powiedział, że Ukraina może podnieść kwestie wprowadzenia reżimu wizowego z Rosją.

Moskwa może dążyć do swoich celów "wszelkimi środkami". Nawet wywołując wojnę

Obecne zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy nie stanowi nowej jakości - pisze w swojej analizie Ośrodek Studiów Wschodnich. Aktualne natężenie walk ma być "średnio intensywne" w porównaniu z tym, co już się działo się po podpisaniu porozumień mińskich. OSW ostrzega jednak, że Moskwa może dążyć do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie "wszelkimi środkami”. Nawet wzniecając na nowo ograniczoną wojnę.

Londyn i Moskwa chcą "normalizacji"

Szefowie brytyjskiej i rosyjskiej dyplomacji Boris Johnson i Siergiej Ławrow w czwartkowej rozmowie telefonicznej wyrazili chęć normalizacji stosunków dwustronnych - wynika z komunikatów rosyjskiego MSZ i brytyjskiego resortu spraw zagranicznych.

Rosja "nie zostawi bez odpowiedzi" incydentu na Krymie

MSZ Rosji oświadczyło, że śmierć na Krymie żołnierzy rosyjskich "nie pozostanie bez konsekwencji". W komunikacie ministerstwo zaznaczyło, że kieruje to ostrzeżenie do władz ukraińskich i ich "zagranicznych kuratorów".

"Guccifer 2.0" sprzyja Trumpowi? Amerykanie niemal pewni: to agent GRU

To, co jeszcze w poniedziałek było tylko przypuszczeniem sztabu wyborczego Hillary Clinton, teraz nabiera kształtów pewności w całym Waszyngtonie. Amerykańskie agencje wywiadowcze poinformowały Biały Dom, że "wysoce pewnym" jest to, że to właśnie hakerzy Kremla stoją za upublicznionymi przez portal WikiLeaks mailami mającymi skłócić obozy Clinton i Berniego Sandersa.

Trump sugeruje, że Rosja może na kogoś napaść. Jest reakcja Kremla

Rzecznik prezydenta Władimira Putina uznał, że niezbyt fortunnym sformułowaniem ze strony Donalda Trumpa jest "mówienie bez potrzeby o hipotetycznej napaści Rosji na kogokolwiek". Odniósł się w ten sposób do wywiadu kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA, gdzie rozważał jak by zareagował na rosyjski atak na państwa bałtyckie.