Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Łotwa i Estonia planują wzniesienie na swych granicach z Rosją ogrodzenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo regionu bałtyckiego i móc lepiej kontrolować napływ uchodźców, którzy próbują dostać się nielegalnie do strefy Schengen.

Sierpień lub wrzesień to termin dostawy pierwszej partii rakiet S-300. Rosyjska firma Rostec wtedy zamierza wysłać transport do Iranu - poinformował szef konsorcjum Siergiej Szemiezow cytowany przez agencję Ria Nowosti. Według jednej z kuwejckich gazet tymczasem, realizację dostaw ma osobiście wstrzymywać Władimir Putin.

Zwierzchnik sił zbrojnych Rosji przyznał, że operacja w Syrii stała się "poważnym egzaminem" sprzętu wojskowego. - Zwłaszcza lotniczego - powiedział prezydent Władimir Putin, przyjmując raporty o dostawach uzbrojenia i sprzętu dla armii oraz realizacji zamówień państwowych w tej sferze.

Francuska marynarka wojenna wykryła przenoszący pociski atomowe rosyjski okręt podwodny w Zatoce Biskajskiej - podał magazyn "Obs", powołując się na francuskich oficjeli. Do wykrycia miało dojść w styczniu.

Sytuacja ukraińskiej lotniczki Nadiji Sawczenko była w środę tematem rozmowy telefonicznej szefów MSZ Rosji i Ukrainy - Siergieja Ławrowa i Pawło Klimkina. Tego dnia poinformowano, że ogłaszanie wyroku ws. Sawczenko rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni.

Ukraiński wywiad publikuje kolejne nazwiska i zdjęcia wysokich rangą rosyjskich wojskowych, którzy dowodzą oddziałami rebeliantów w Donbasie. Informuje także o rosyjskim pododdziale artyleryjskim, który pojawił się na poligonie w obwodzie donieckim. Rzecznik prezydenta Petra Poroszenki napisał na Twitterze, że w czasie konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło ponad dwa tysiące obywateli rosyjskich.

Negocjacje dyplomatyczne w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie zabrnęły w ślepą uliczkę. Po fiasku rozmów szefów MSZ "normandzkiej czwórki" w Paryżu, rzecznik Kremla oświadczył, że spotkania przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec w najbliższym czasie nie będzie. - Kijów nie przestrzega umów mińskich - oznajmił Dmitrij Pieskow.

Uroczyste przekazanie blisko 30 cennych dokumentów wykradzionych z rosyjskich archiwów i odzyskanych przez amerykańskie służby odbyło się w czwartek w rezydencji ambasadora USA w Moskwie. Są wśród nich np. dokumenty z podpisami cara Piotra I i Józefa Stalina.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł we wtorek w Genewie przed rosnącym zagrożeniem ze strony tzw. Państwa Islamskiego (IS) i innych grup prowadzących wojnę chemiczną na Bliskim Wschodzie. Wezwał do globalnych negocjacji nad nowym układem, by z tym walczyć. Szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził też, że konwoje, w tym humanitarne, wkraczające od strony Turcji do ogarniętej wojną Syrii dostarczyły ugrupowaniom rebelianckim broń.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow nie wykluczył, że Syria mogłaby w przyszłości stać się państwem federalnym. Odrzucił przy tym - jak to ujął - "scenariusz kosowski". Stwierdził również, że mówienie Amerykanów o jakimś "planie B" dla Syrii jest "nieuczciwą i nierzetelną grą".