Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w czwartek z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Na początku spotkania Juncker wyraził nadzieję na "szczerą rozmowę". - Kiedy pojawiają się problemy, należy spotykać się i rozmawiać - powiedział.

Rosja chce powrotu dobrych relacji z Turcją, ale to Ankara musi zrobić pierwszy krok i przeprosić za zestrzelenie rosyjskiego samolotu - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. We wtorek prezydent Turcji wyraził nadzieję na normalizację stosunków.

Ponad 30 lat po wojnie libańskiej izraelski przywódca mógł go dotknąć. W czasie uroczystości w Moskwie Rosjanie zwrócili Izraelowi słynny czołg Magach 3, który w czasie konfliktu w 1982 r. dostał się w ręce syryjskiej armii, a potem trafił do ZSRR, gdzie badano jego możliwości bojowe. W środę premier Benjamin Netanjahu zobaczył go na własne oczy.

Fregata brytyjskiej marynarki wojennej HMS Kent śledzi od niedzieli przemarsz wynurzonego rosyjskiego dieslowskiego okrętu podwodnego Staryj Oskoł. Royal Navy opublikowała niecodzienne zdjęcia tego wydarzenia z Morza Północnego. Rosyjski okręt zmierza na Morze Czarne po testach we Flocie Północnej.

Rosja to potencjalny nieprzyjaciel, ale i potencjalny partner, przynajmniej wciąż na to liczymy - powiedział Jackowi Stawiskiemu z TVN24 BiS zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow. - Można wybierać przyjaciół, ale sąsiadów nie. Rosja to dzisiaj sąsiad Europy, który destabilizuje sytuację w regionie. Ale jeśli będziemy konsekwentnie podążać ścieżką, którą obraliśmy, to Rosja w końcu zrozumie, że musi przestrzegać zasad. To może potrwać długo, ale wierzę, że któregoś dnia wrócimy do relacji partnerskich - stwierdził.

- Już jako premier Rosji mówiłem, że prędzej czy później mój kraj zostałby pełnoprawnym członkiem NATO i wtedy właśnie mieliśmy świetne relacje z sojuszem - mówił Michaił Kasjanow, były premier Rosji, w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS. W jego opinii Rosja ma szansę zostać członkiem Sojuszu. - Mamy za sobą ogromny potencjał. Gdyby tak nie było, nie byłoby takiej możliwości - powiedział. Kasjanow zaznaczył, że dla całego NATO istotna jest solidarność - podtrzymanie zdecydowanego stanowiska i sankcji względem Rosji. - W efekcie Putin nie będzie miał jak kontynuować swojej agresywnej polityki. Nie zniszczy naszej wspólnej europejskiej przyszłości - podkreślił.

Angela Merkel nie zamierza znosić jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała w środę rzeczniczka niemieckiego rządu, Christiane Wirtz, odnosząc się do wypowiedzianych w poniedziałek słów szefa MSZ tego kraju, który zasugerował, że byłoby to możliwe w niedalekiej przyszłości.

Rosja zgodziła się oddać Izraelowi czołg, który został utracony podczas inwazji na Liban w 1982 roku. Maszyna została zdobyta w walce przez Syryjczyków i trafiła do ZSRR na testy. Ostatecznie skończyła w muzeum broni pancernej. Dla Izraelczyków czołg ma znaczenie szczególne, bo wiąże się z historią niewyjaśnionych losów trzech żołnierzy.

- Trudno zdefiniować co jest czystą retoryką, a co realnym zagrożeniem. Władimir Putin i jego najbliżsi współpracownicy od wielu lat stwarzają obraz NATO, które zbliża się do granic Federacji Rosyjskiej i stanowi dla Rosji ogromne zagrożenie - powiedział rzecznik prezydenta Marek Magierowski. To komentarz do słów Władimira Putina, który stwierdził, że "Rosja będzie zmuszona podjąć działania, żeby zminimalizować zagrożenie, jakie stanowi budowa tarczy antyrakietowej w Rumunii i Polsce".