Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier jest zadowolony z "konstruktywnego tonu" prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaapelował do separatystów na wschodzie Ukrainy o przełożenie referendum w tym regionie. Wcześniej pozytywnie apel Putina ocenił pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler (SPD). Pozytywnie o słowach Putina wypowiedział się także Biały Dom.

Podczas wtorkowego posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy w Wiedniu delegacja Ukrainy planowała przedłożyć projekt rezolucji zawierającej ostrą krytykę pod adresem Rosji, jednak odstąpiła od tego zamiaru - informuje w środę dziennik "Kommiersant". Rosję, która w odpowiedzi planowała niezwykle ostrą odpowiedź, poparła grupa państw, także z UE.

Wygląda na to, że UE w swoim czasie podjęła decyzję o "oderwaniu" Ukrainy od Rosji. Widzimy, co z tego wyszło - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jego zdaniem kolejne międzynarodowe negocjacje nie mają sensu, bo najpierw trzeba wdrożyć w życie postanowienia tych wcześniejszych. O ich niewypełnianie Ławrow oskarża Kijów i Zachód.

Do końca roku 2014 Rosja planuje wysłać do Syrii pierwszą serię treningowych samolotów Jak-130. Łącznie kontrakt z Damaszkiem dotyczy 36 maszyn i ma być wypełniony do 2016 roku.

Zdaniem pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą i po wschodzie kraju destabilizuje teraz południe z Odessą. Turczynow skrytykował też działania milicji ukraińskiej.

Czy na Ukrainie czeka nas wojna? - Putin nie zdecyduje się na otwartą inwazję, na otwarte wejście - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Marek Sawicki z PSL. Włodzimierz Czarzasty z SLD z kolei zwracał uwagę, że od początku wiadomo było, że Moskwa "maczała w tym palce".

W rozmowie telefonicznej z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł przed falą przemocy na wschodzie Ukrainy - poinformowało w sobotę wieczorem rosyjskie MSZ.

Rozpoczynając "odwetową operację" na południowym wschodzie Ukrainy, władze w Kijowie pogrzebały nadzieję na utrzymanie porozumienia z Genewy, które miało na celu złagodzenie napięć na Ukrainie - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Według agencji ITAR-TASS władze rosyjskie skontaktowały się z przedstawicielami OBWE w sprawie "ofensywy ukraińskich sił zbrojnych" w Słowiańsku.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w czwartek władze w Kijowie i prorosyjskich separatystów na południowym wschodzie Ukrainy do rozmów, które miałyby się odbyć pod egidą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Rosja na razie nie będzie podejmować działań odwetowych w odpowiedzi na najnowsze sankcje Zachodu, lecz może zmienić zdanie w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja - ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.