Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Wychowankowie ukraińskiego domu dziecka, których wywieziono na terytorium Federacji Rosyjskiej, wracają na Ukrainę - poinformowała wieczorem szefowa biura pełnomocnika prezydenta Ukrainy ds. praw dzieci Ludmiła Wołyniec.

Rosja świętuje Dzień Rosji, m.in. przyjęciem w ambasadzie Rosji w Warszawie. Wśród zaproszonych gości - pierwszy raz od 20 lat, jak przyznał - jest Janusz Korwin-Mikke. Przyjeżdżających do ambasady witała pikieta kilkunastu Polaków i Ukraińców.

"Spotkali się Rosjanin, Niemiec i Polak" - tak swój artykuł o spotkaniu "trójkąta królewieckiego" tytułuje moskiewski dziennik "Kommiersant". Ministrom spraw zagranicznych Niemiec i Polski udało się rozweselić Siergieja Ławrowa - tak podsumowuje wtorkowe rozmowy Franka-Waltera Steinmeiera i Radosława Sikorskiego z szefem MSZ Rosji w Petersburgu.

Przedstawiciele Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przeprowadzili w poniedziałek rozmowy o planie pokojowym ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki, którego celem jest deeskalacja sytuacji na wschodzie kraju. Według MSZ Ukrainy "strony doszły do porozumienia w sprawie kluczowych etapów” realizacji tego planu.

Brytyjski premier David Cameron powiedział w czwartek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że Moskwa powinna przestać ingerować na Ukrainie i powinna współpracować z prezydentem elektem Petro Poroszenką. Cameron z Putinem spotkali się na lotnisku w Paryżu. Spotkanie rozpoczęło się bez zwykłego w takich sytuacjach uścisku ręki - donoszą rosyjskie media.

Rosyjskie MSZ uznało wybory prezydenckie w Syrii za sprawiedliwe, wolne i przejrzyste. Skrytykowano państwa, które zapowiedziały, że nie uznają wyników głosowania. Obserwatorzy z Rosji monitorowali przebieg wyborów, w których zwyciężył Baszar el-Asad.

Na Ukrainie nie ma jednak wojny domowej, tylko "operacja karna władz centralnych", zaś mówiący o wojnie dziennikarz jest "agresywny". Pierwszy od czasów aneksji Krymu wywiad Władimira Putina dla zachodnich mediów potwierdza, że prezydent zmienia zdanie w zależności od potrzeb. Nie zmienia się jedno: wiara w wyjątkowość Rosji, która nabiera sił w obliczu największego wroga - Ameryki. Oto fragmenty wypowiedzi Putina dla francuskich mediów.