Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rzeczniczka Mogherini żoną lobbysty Gazpromu. "Nie ma konfliktu interesów"

Catherine Ray, rzeczniczka nowo wybranej wysokiej przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini, w październiku 2013 roku wyszła za mąż. To radosne wydarzenie zapewne nie trafiłoby do mediów, gdyby nie fakt, że została żoną Thomasa Barros-Tastetsa. Jest on partnerem w belgijskiej firmie G+, która lobbuje na rzecz rosyjskiego gazowego monopolisty - Gazpromu.

Kerry i Ławrow spotkają się w Pekinie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i amerykański sekretarz stanu John Kerry mają się spotkać w sobotę w Pekinie na marginesie przygotowań do szczytu APEC - poinformowało źródło w rosyjskim MSZ cytowane przez rosyjskie agencje.

"Bies" straszy Debalcewo. Po naradzie na Kremlu przybywa Rosjan w Donbasie

„Wybory” w strefie rebelii bynajmniej nie spowodowały zawieszenia broni w Donbasie. Ostrzał artyleryjski i lokalne utarczki to codzienność. Nowa jest koncentracja dużych sił w pobliżu frontu, przerzut z Rosji dużych ilości broni oraz zastępowanie niepewnych lokalnych oddziałów separatystycznych przez „zielonych ludzików”.

Rotfeld: Rosja uważa, że musi na nowo wyznaczyć wroga

- Strategia Putina opiera się na tym, że Rosja jest silna słabością swoich partnerów - zauważył w programie "Horyzont" prof. Adam Daniel Rotfeld. - Działanie Rosji polega przede wszystkim na wbijaniu klina pomiędzy Europę a Stany Zjednoczone oraz poróżnienia państw europejskich. Uważam więc, że fundamentalnym punktem strategii Zachodu powinno być utrzymanie jedności - podkreślił były szef polskiej dyplomacji.

Narada na Kremlu. O wyborach separatystów i Zachodzie

Sytuacja na wschodzie Ukrainy w kontekście wyznaczonych na 2 listopada wyborów w samozwańczych republikach w Donbasie była jednym z tematów narady prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z członkami Rady Bezpieczeństwa FR. Poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

MSZ Rosji: cofnięcie przez Polskę akredytacji dziennikarzowi "wyzywające"

Jako wyzywające posunięcia określiło w środę MSZ Rosji decyzję władz w Warszawie o cofnięciu akredytacji korespondentowi agencji Rossija Siewodnia Leonidowi Swiridowowi i rozpoczęciu procedury anulowania zgody na jego pobyt w Polsce. MSZ Federacji Rosyjskiej oceniło, że jest to niczym niemotywowany krok ze strony polskich władz. Zastrzegło sobie też prawo do odpowiedzi na te działania.

Rosja uzna wybory separatystów. Ostra reakcja Ukrainy

Szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow zapowiedział we wtorek, że jego kraj uzna wyniki listopadowych wyborów w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. - Rosja spieszy się, by uznać coś, co nie ma nic wspólnego z wyborami - stwierdziło w odpowiedzi ukraińskie MSZ.

Gafa Ławrowa. Pierwszy wyciągnął rękę do króla Norwegii

"Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow jako pierwszy wyciągnął rękę do króla Norwegii" - pisze białoruski portal By24.org powołując się na norweskich internautów. Gafa przydarzyła się podczas spotkania norweskiego króla Haralda V z szefem rosyjskiej dyplomacji na obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Norwegii podczas II wojny światowej.

Kreml grozi Francji sądem, jeśli nie dostanie Mistrali. Nadchodzi moment decyzji

- Jeśli kontrakt na dostawę okrętów nie zostanie wypełniony, to wyślemy pozew i będziemy domagać się odszkodowania. Tak jak to się robi w cywilizowanym świecie - oznajmił Siergiej Iwanow, szef administracji Kremla. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Paryż ma już tylko tydzień na ostateczne zdecydowanie się w kwestii Mistrali.

Putin zaostrza retorykę. "Jednostronny dyktat" USA "destabilizuje świat"

Władimir Putin stwierdził na posiedzeniu Klubu Wałdajskiego, że USA uznawszy się za zwycięzcę w zimnej wojnie, postanowiły przykroić świat do swoich oczekiwań. Rosjanin oskarżył Waszyngton o pogłębianie nierównowagi w świecie i "jednostronny dyktat". Jednocześnie zaprzeczył, że chce odbudowywać radzieckie imperium.

"Jedyni ludzie, których słucha Putin, to wojsko i wywiad". Co jeszcze można przeczytać w Politico?

"Wojna na Ukrainie nie dotyczy teraz już tylko Ukrainy" - twierdzi w swoim artykule opublikowanym na portalu Politico Ben Judah. To właśnie z tego tekstu pochodzą cytaty z Radosława Sikorskiego, które rozpaliły opinię publiczną w Polsce. Co jeszcze napisał Judah? Autor stawia tezę, że konflikt na Ukrainie był jedynie zasłoną dymną dla ustanowienia ostatecznej "imperialistycznej dyktatury w Moskwie".

Organizował we Francji protesty przeciwko Putinowi. Sofia odmawia ekstradycji

Sąd w Sofii odrzucił we wtorek wniosek Rosji o wydanie Nikołaja Kobłakowa, działacza, który organizował we Francji akcje przeciw Władimirowi Putinowi. Według sądu informacje dotyczące domniemanych przestępstw mężczyzny są niewystarczające do ekstradycji. Jak oświadczyła rzeczniczka sądu, nadal nie jest do końca jasne, dlaczego Kobłakow jest poszukiwany przez Rosję.

Sojusz Rosji z Chinami nie tak mocny. Moskiewska euforia na wyrost

Rosyjskie media podsumowały wizytę chińskiego premiera w Moskwie jako wielki sukces i potwierdzenie zwrotu Rosji na Wschód w reakcji na zachodnie sankcje. Tymczasem w Pekinie entuzjazm był znacznie mniejszy i wiele wskazuje na to, że Wschód wcale nie czeka na Rosję z otwartymi ramionami.