Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Kolejne starcie w Berlinie. Putin dzieli Merkel i Steinmeiera

Rzeczniczka Angeli Merkel stwierdziła w poniedziałek, że "nie ma powodu, by zmieniać politykę Unii Europejskiej wobec Rosji" i sankcje - na tym poziomie, na jakim są - pozostaną co najmniej do marca, bo wtedy będą poddane nowemu głosowaniu w Brukseli. Odniosła się tym samym do słów szefa MSZ Francka-Waltera Steinmeiera, który stwierdził w ub. tygodniu, że sankcje wobec Kremla czas złagodzić.

Kreml potwierdza: Putin zaprosił Kima na defiladę w Moskwie

To, co przez kilka dni było niepotwierdzoną informacją, przekazaną początkowo przez japońskie media, w piątkowy wieczór okazało się prawdą. Władimir Putin wystosował zaproszenie do Pjongjangu dla Kim Dzong Una na doroczną defiladę w Dniu Zwycięstwa 9 maja.

Kreml "zaprosił Kim Dzong Una na paradę zwycięstwa"

Rosja zaprosiła przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una na uroczystości w maju 2015 r., upamiętniające zakończenie II wojny światowej. Byłaby to pierwsza zagraniczna wizyta Kima od objęcia rządów pod koniec 2011 r. - pisze japoński dziennik "Asahi Shimbun".

As wywiadu czy produkt dezinformacji? Za dużo luk w historii "kreta FSB" w Estonii

Wokół sprawy rzekomego świetnie uplasowanego agenta FSB w estońskiej służbie bezpieczeństwa rozgorzała wojna informacyjna. Wraca też stary spór o miejsce byłych funkcjonariuszy sowieckiej bezpieki. Ostateczna ocena autentyczności informacji podanych w filmowym materiale NTV będzie trudna i długotrwała. Takich wątpliwości nie ma, jeśli chodzi o polityczną ocenę rosyjskiego ruchu.

Rosja: nowe sankcje "nie pozostaną bez odpowiedzi"

Rosja podejmie przeciwdziałania, jeśli Stany Zjednoczone nałożą na nią nowe sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie - oświadczył w sobotę wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow po uchwaleniu przez Kongres USA ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.

Ławrow: Pojawiła się szansa na pokój na Ukrainie

- Z trudnościami, ale zawieszenie broni, rozejm udało się osiągnąć - stwierdził najwyraźniej pewny tego, jak będą wyglądały nadchodzące tygodnie na wschodzie Ukrainy, Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji wezwał w piątek do jak najszybszego rozpoczęcia rozmów pokojowych.

Rosja nie chce pomóc Bośni. Boi się jej integracji z UE

Podczas środowego posiedzenia Rady Wdrażania Pokoju (PIC) w Bośni - ciała nadzorującego utworzonego przez USA, UE, Rosję i Japonię po wojnie w Bośni w latach 1992-95 - przedstawiciel Moskwy oświadczył, że przyszłość tego kraju w UE nie jest jego jedyną opcją.

Miedwiediew: Krym to nasza historia, nasze przeznaczenie i nasz ból

- Gdy mówimy o Krymie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że żyje tam wielu naszych rodaków, którzy chcieli powtórnego wejścia do Federacji Rosyjskiej. Krym to nasze przeznaczenie - powiedział w środę w wywiadzie telewizyjnym premier Dmitrij Miedwiediew, mówiąc o półwyspie odebranym Ukrainie w wyniku zbrojnej inwazji w podobnym tonie do Władimira Putina.

Poroszenko "głównym partnerem Rosji w Kijowie"

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa uważa prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę za swojego głównego partnera w Kijowie w poszukiwaniu rozwiązania konfliktu na wschodzie tego kraju.

Kadyrow "żąda głów" ukraińskich deputowanych. "Może pocałować nas w tyłki"

"Zatrzymania i dostarczenia do Groznego" trzech deputowanych ukraińskiego parlamentu zażądał od rosyjskich służb specjalnych szef Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow. Jego zdaniem parlamentarzyści poparli działania terrorystów, którzy zaatakowali w Groznym 4 grudnia i wzywali Ukraińców do wspieranie czeczeńskich separatystów. W odpowiedzi ukraińscy deputowani chcą, by Kadyrow "odpowiedział za śmierć tysięcy Ukraińców" z rąk czeczeńskich najemników w Donbasie, a SBU wszczyna dochodzenie przeciwko Kadyrowowi.

"NYT": Putin zaserwował rozprawę na temat perfidnego Zachodu

Prezydent Rosji Władimir Putin w swym czwartkowym orędziu ponownie atakował Zachód, oskarżając go o wszystkie niedole kraju. Ale będzie mu coraz trudniej używać ostrej retoryki, kiedy rubel słabnie a ceny ropy są coraz niższe - pisze w piątek "New York Times".

Putin: Krym dla Rosjan jest jak Wzgórze Świątynne dla Żydów

Przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej to wydarzenie historyczne - oświadczył w czasie dorocznego orędzia prezydent Rosji Władimir Putin. - To miejsce [Krym - red.] ma ogromne znaczenie dla rosyjskiego narodu, tak jak Wzgórze Świątynne dla ludzi wiary żydowskiej - stwierdził Putin. Dodał, że jego kraj udowodnił w tym roku, iż potrafi bronić swoich rodaków. Orędzie skierowane było do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu. Trwającego ponad godzinę przemówienia wysłuchało ponad 1000 osób.

"Pierwsza partia putinowska na Zachodzie"

Skrajnie prawicowy francuski Front Narodowy (FN) jest finansowany przez Moskwę, chce też zaimportować rosyjski model autorytarnej demokracji - piszą media we Francji i USA. Formacja Marine Le Pen "to pierwsza partia putinowska na Zachodzie" - pisze "Causeur".

MSZ Rosji zaniepokojone "naruszeniami wyborczymi" w Mołdawii

MSZ Rosji skrytykowało Mołdawię za "naruszenia podczas wyborów" i pozbawienie "setek tysięcy obywateli Mołdawii" przybywających na terytorium Federacji Rosyjskiej możliwości oddania głosu. "Otwarto pięć lokali wyborczych" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele biura prasowego resortu. MSZ wskazuje też, że "w wyborach obywatele Mołdawii opowiedzieli się za rozwijaniem stosunków z Federacją Rosyjską".