Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Petro Poroszenko zapowiedział w Warszawie, że w czasie swojej inauguracji zaplanowanej na 7 czerwca w Kijowie przedstawi plan decentralizacji kraju "wokół modelu polskiego". Prezydent-elekt dodał, że z Polski wyjedzie przekonany o tym, że Ukraina ma "godnych zaufania sojuszników w Unii Europejskiej i na całym świecie".

Ukraińska Straż Graniczna zdementowała informacje Rosjan, którzy stwierdzili w środę, że musieli ogłosić stan wyjątkowy w 15 rejonach graniczących z obwodem donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, z powodu dużego napływu uchodźców ze stref trwających tam działań wojennych. Żaden obywatel Ukrainy nie poprosił o status uchodźcy w Rosji - napisano w oświadczeniu pograniczników.

Rosja tworzy własną internetową "armię trolli", której celem jest tworzenie w sieci pozoru masowego poparcia dla posunięć Moskwy w Europie - twierdzi portal Buzzfeed powołujący się na otrzymane od "rosyjskich hakerów" e-maile wykradzione z firm, które zajmują się organizacją takiej akcji. Dobrze opłacane zawodowe "trolle" mają intensywnie działać na forach dyskusyjnych i portalach społecznościowych.

Ramzan Kadyrow, przywódca Republiki Czeczeńskiej, oświadczył w piątek, że na wschodzie Ukrainy znajduje się "do 14 osób pochodzenia czeczeńskiego". Jedna osoba zginęła, cztery zostały ranne - powiedział Kadyrow w wywiadzie dla rosyjskiego kanału "Wiesti". Jeszcze w poniedziałek podkreślał, że na Ukrainie nie ma żadnych Czeczenów.

Nie kula zamachowca, a decyzja Kremla może położyć kres karierze Aleksandra Ankwaba, prezydenta Abchazji. Tłumy demonstrantów okupują pałac prezydencki, opozycja żąda dymisji Ankwaba. Moskwa nie poparła jednoznacznie prezydenta, co może oznaczać, że stratedzy Putina napisali nowy scenariusz dla północnokaukaskiego quasi-państewka.

Przemawiający podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział, że celem strategicznym jego kraju jest integracja obszaru postsowieckiego. Szuwałow oznajmił przy tym, że nie rozumie, dlaczego niektórzy się temu przeciwstawiają.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział we wtorek, że obecna sytuacja na Ukrainie nie pozwala wierzyć, że wybory prezydenckie w tym kraju odbędą się w sposób właściwy. W wywiadzie dla TV Bloomberg określił warunki wznowienia rozmów o gazie z Kijowem.

Chiny i Rosja są przeciwne ingerowaniu w sprawy wewnętrzne państw - głosi wspólne oświadczenie, które prezydenci Xi Jinping i Władimir Putin przyjęli w trakcie wizyty tego ostatniego w Szanghaju. Prezydent państwa, które oficjalnie wzywa Ukrainę do zmiany konstytucji, wyraził również sprzeciw wobec wspierania działań, których celem jest "zmiana ustroju konstytucyjnego innego państwa".