Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

UE rozszerza "czarną listę" Rosjan. Szykuje kolejne sankcje

UE dodała 12 nazwisk do listy osób objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu przez Rosję. KE i kraje UE przygotują sankcje gospodarcze wobec Rosji, które będą uruchomione w razie dalszej destabilizacji Ukrainy - to ustalenia pierwszego dnia szczytu UE. Według nieoficjalnych informacji do unijnej "czarnej listy" dodano doradców prezydenta Rosji Władimira Putina. Z wyniku rozmów nie do końca był zadowolony premier Donald Tusk.

McCain: Straciłem akcje w Gazpromie, anuluję wczasy na Syberii

Republikański senator USA John McCain, objęty w czwartek rosyjskimi sankcjami wizowymi, ironizował, że przyjdzie mu anulować wakacje na Syberii. W podobnym tonie reagowali inni kongresmeni, którzy twierdzą, że są dumni z takiego potraktowania ich przez Moskwę.

Szef GRU, bankier Putina i "prawosławny czekista". Zobacz, kogo objęły sankcje USA

Nowe amerykańskie sankcje uderzają w najbliższe otoczenie prezydenta Rosji. W jego przyjaciół, kolegów z KGB, biznesowych wspólników. Na liście znaleźli się m.in. były pierwszy wicepremier i minister obrony, a obecnie szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, gazowo-naftowy potentat Giennadij Timczenko oraz Jurij Kowalczuk - jak się nieoficjalnie mówi, dbający o finanse Putina.

Kto pogwałcił suwerenność Ukrainy? Według Moskwy to Zachód

Rosja oskarżyła państwa zachodnie o pogwałcenie zobowiązań do respektowania suwerenności Ukrainy i jej politycznej niezawisłości, o czym traktowała umowa z r. 1994, czyli Memorandum Budapeszteńskie. Według Moskwy Zachód sprzyjał "zamachowi stanu" na Ukrainie.

Zachód reaguje po aneksji Krymu. Londyn grozi poważnymi konsekwencjami

Władimir Putin, dokonując aneksji Krymu, wybrał drogę izolacji - powiedział po orędziu Rosjanina i podpisaniu umowy o włączeniu Kryma i Sewastopolu do Rosji szef brytyjskiego MSZ William Hague. Premier Wielkiej Brytanii dodał zaś, że Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji.

Udział Rosji w grupie G8 zawieszony

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował we wtorek na antenie radia Europe-1, że udział Rosji w grupie G8 został zawieszony. Ma to związek z działaniami Moskwy na Krymie. Z kolei Angela Merkel powiedziała, że w sprawie spotkania grupy państw G8 nie zapadły żadne nowe decyzje

Czym Rosjanie straszą USA? Zagładą zza grobu. System "Perimeter"

- Rosja może zamienić USA w radioaktywna pustynię - przekonywał w swoim programie prominentny prezenter rosyjskiej telewizji państwowej. Dmitrij Kisielow wspomniał przy tym o owianym mgłą tajemnicy systemie "Perimeter". Według nieoficjalnych informacji ma on zapewniać, że nawet po zrujnowaniu Rosji przez zaskakujący atak jądrowy, w kierunku przeciwnika zostanie wysłane niszczycielskie kontruderzenie.

Putin "w sporze z Zachodem nie przetrwa"

Prezydent Rosji Władimir Putin utrzymuje aparat państwa w ryzach i zaspakaja potrzeby ludności tylko dzięki sprzedaży surowców. Jego system nie przetrwa konfrontacji gospodarczej z Zachodem, jeśli UE wykaże determinację - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

"Rosja to stacja benzynowa przebrana za państwo"

- Rosja to stacja benzynowa przebrana za państwo. Jest skorumpowana, rządzą nią złodzieje, jej gospodarka opiera się tylko na ropie i gazie - powiedział w niedzielę w CNN republikański senator John McCain, argumentując w ten sposób potrzebę wprowadzenia przeciwko niej sankcji ekonomicznych.

Kliczko wzywa Zachód do nałożenia sankcji na Rosję

Szef opozycyjnej partii ukraińskiej UDAR Witalij Kliczko wezwał Zachód na łamach niemieckiej gazety "Bild" do sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na przeprowadzone w niedzielę referendum na Krymie, w którym większość poparła przyłączenie półwyspu do Rosji.

Ryzykowne manewry i taranowanie. Amerykanie mają doświadczenia spod Krymu

Obecna wizyta amerykańskiego niszczyciela na Morzu Czarnym nie jest niczym niezwykłym. Jednostki US Navy wpływają tam regularnie od wielu dekad, ale współczesne rejsy są jednak bardzo spokojne. Te z okresu zimnej wojny obfitowały w ostre spotkania z Flotą Czarnomorską. W 1988 roku doszło nawet do taranowania Amerykanów.

Źródła w Waszyngtonie: USA rozważają wysłanie broni do Kijowa

Władze Ukrainy zwróciły się do USA z prośbą o pomoc wojskową w związku z agresją Rosji na Krymie i jej manewrami wojskowymi przy wschodniej granicy kraju. Chodzi zarówno o wsparcie w zakresie dostarczenia broni, jak i organizacyjne - podała agencja Reutera powołując się na dwóch amerykańskich oficjeli.

Amerykańska ocena Krymu: Jest tam 45 tys. żołnierzy rosyjskich

Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział w czwartek w amerykańskim Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu. Szef dyplomacji mówił też, że według amerykańskich ocen, na Krymie jest teraz 45 tys. rosyjskich żołnierzy.

Amerykanie sprzedają ropę z rezerw. "Bez związku z Ukrainą"

Biały Dom poinformował w środę, że podjęta tego dnia przez ministerstwo energetyki USA decyzja w sprawie sprzedaży ropy z amerykańskich rezerw strategicznych nie ma związku z kryzysem na Ukrainie. Zdaniem niektórych ekspertów jest to jednak "sygnał dla Rosji".