Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Ławrow: Zachód nam pokazał, ile warte są obietnice

To, co wydarzyło się na Krymie, było związane z koniecznością ochrony rosyjskiej ludności, która mieszka tam od setek lat - powiedział Siergiej Ławrow w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, który wypomniał mu, że Rosja obiecywała, że Krymu nie zajmie, a po dwóch tygodniach to uczyniła. Szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że Rosja "nie zmusza nikogo, by jej wierzył", a same kraje Zachodu pokazały przez lata, "ile takie obietnice są warte".

UE rozszerza "czarną listę" Rosjan. Szykuje kolejne sankcje

UE dodała 12 nazwisk do listy osób objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu przez Rosję. KE i kraje UE przygotują sankcje gospodarcze wobec Rosji, które będą uruchomione w razie dalszej destabilizacji Ukrainy - to ustalenia pierwszego dnia szczytu UE. Według nieoficjalnych informacji do unijnej "czarnej listy" dodano doradców prezydenta Rosji Władimira Putina. Z wyniku rozmów nie do końca był zadowolony premier Donald Tusk.

McCain: Straciłem akcje w Gazpromie, anuluję wczasy na Syberii

Republikański senator USA John McCain, objęty w czwartek rosyjskimi sankcjami wizowymi, ironizował, że przyjdzie mu anulować wakacje na Syberii. W podobnym tonie reagowali inni kongresmeni, którzy twierdzą, że są dumni z takiego potraktowania ich przez Moskwę.

Szef GRU, bankier Putina i "prawosławny czekista". Zobacz, kogo objęły sankcje USA

Nowe amerykańskie sankcje uderzają w najbliższe otoczenie prezydenta Rosji. W jego przyjaciół, kolegów z KGB, biznesowych wspólników. Na liście znaleźli się m.in. były pierwszy wicepremier i minister obrony, a obecnie szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, gazowo-naftowy potentat Giennadij Timczenko oraz Jurij Kowalczuk - jak się nieoficjalnie mówi, dbający o finanse Putina.

Kto pogwałcił suwerenność Ukrainy? Według Moskwy to Zachód

Rosja oskarżyła państwa zachodnie o pogwałcenie zobowiązań do respektowania suwerenności Ukrainy i jej politycznej niezawisłości, o czym traktowała umowa z r. 1994, czyli Memorandum Budapeszteńskie. Według Moskwy Zachód sprzyjał "zamachowi stanu" na Ukrainie.

Zachód reaguje po aneksji Krymu. Londyn grozi poważnymi konsekwencjami

Władimir Putin, dokonując aneksji Krymu, wybrał drogę izolacji - powiedział po orędziu Rosjanina i podpisaniu umowy o włączeniu Kryma i Sewastopolu do Rosji szef brytyjskiego MSZ William Hague. Premier Wielkiej Brytanii dodał zaś, że Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji.