Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Projekt ustawy rozszerzający możliwość karania posłów przez marszałka Sejmu "to jest porażka" – ocenił w programie "Tak jest" w TVN24 Tadeusz Cymański, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Bartosza Arłukowicza z Platformy Obywatelskiej to dowód na słabość marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Efektów pracy podkomisji smoleńskiej, której przewodzi Antoni Macierewicz, wciąż nie widać. Były minister obrony narodowej nie traci jednak wiary w swoich ekspertów. Chwilami można odnieść wrażenie, że nie stracił także stanowiska w rządzie. Reportaż Piotra Świerczka, reportera "Czarno na białym".

Nazywanie dużych rodzin rodzinami patologicznymi to miara moralnego i intelektualnego upadku części elit i mediów III RP - powiedział w sobotę w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki. Mówił, że duże rodziny dźwigają na sobie ciężar kolejnych 100 lat naszej niepodległości.

Ponad dwie trzecie pytanych Polaków popiera propozycję obniżenia wynagrodzenia posłów i senatorów o 20 procent - wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Większość badanych w tym samym sondażu poparła również propozycję obniżenia wynagrodzenia samorządowcom.

Czy policja chce ukryć koszty zabezpieczania imprez masowych i wydarzeń politycznych? Do tej pory były przejrzyste, ale po lekturze pisma, jakie otrzymał z Komendy Głównej Policji poseł PO Cezary Tomczyk, można podejrzewać, że transparentności już nie będzie. W piśmie jest mowa o daleko idącym uogólnieniu statystyk policyjnych kosztów. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Gdańska w niedzielę. Kiedy odpowiadał na pytania zgromadzonej w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej publiczności, rozpoczęła się demonstracja. Jej uczestnicy wyciągnęli transparenty między innymi o treści "Pycha i Szmal", "PiS wyrzuca niepełnosprawne dzieci ze szkół" i "Wspieramy protest niepełnosprawnych w Sejmie". Premier w asyście ochroniarzy wyszedł ze spotkania.

Ważniejsze jest nie to co deklarujemy, ale to, na ile jesteśmy wiarygodni - powiedział w sobotę w Połańcu (województwo świętokrzyskie) Adam Lipiński, wiceprezes PiS i pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.

Zarobki samorządowców spadną już 1 lipca. Tymczasem obniżka płac parlamentarzystów nie została jeszcze nawet uchwalona. O uposażeniach marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu zadecyduje prezydent - jeśli zechce. Zapowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego obniżanie wynagrodzeń polityków władz centralnych i lokalnych toczy się trzema torami. Na każdym torze w różnym tempie i za pomocą aktów prawnych różnej rangi.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, głos na PiS oddałoby 40 procent wyborców, o 6 punktów procentowych mniej niż w poprzednim miesiącu - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby również PO z wynikiem 19 procent, Kukiz'15 - 10 procent, SLD - 6 procent oraz PSL z 5 procentowym poparciem.

Jesteśmy świadkiem reality show, w którym niestety użyto dzieci jako zakładnika - stwierdził w środę polityk Porozumienia i wiceszef klubu PiS Jacek Żalek. "Kolejny raz poseł Jacek Żalek stracił szansę, aby milczeć" - skomentował Paweł Szefernaker, poseł PiS i sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych. Głos w tej sprawie zabrał również partyjny szef Żalka, przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

- Mocne słowa. Ja bym ich nie wypowiedział - tak wicemarszałek Senatu Adam Bielan (klub PiS) skomentował wypowiedź wiceszefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Jacka Żalka o protestujących w Sejmie. Żalek oświadczył, że nie można im dać 500 złotych w gotówce, o które walczą, bo traktują swoje dzieci "jak żywe tarcze" i "zakładników".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński trafił do szpitala "wyłącznie" z powodu choroby kolana - zapewniła na Twitterze we wtorek rzeczniczka partii Beata Mazurek. Jarosław Kaczyński pozostaje w Wojskowym Instytucie Medycznym od niedzieli. "O tym, jak długo tam będzie, decydują lekarze" - dodała.

- Jeżeli na oczach całej Polski można traktować swoje dzieci jak zakładników, (...) to boję się, że w zaciszu domów niestety tak samo może być - tak poseł Porozumienia i wiceszef klubu parlamentarnego PiS Jacek Żalek skomentował trwający w Sejmie protest rodziców osób niepełnosprawnych domagających się między innymi 500 złotych dodatku rehabilitacyjnego. Zdaniem Żalka "mogą się zdarzyć zwyrodniali rodzice", którzy wydadzą te pieniądze na własne potrzeby.

My bardzo dbamy o rodzinę. Bardzo mocno krytykowano nasz program, który miał być nierealny i niemożliwy do wprowadzenia. Okazało się, że jest inaczej - powiedział w niedzielę w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z mieszkańcami. Dodał, że wielkim sukcesem PiS jest to, że dzieci w Polsce nie żyją w ubóstwie.