Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

W sobotę w Warszawie pod hasłem "Nowa arena programowa" odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Lider partii Jarosław Kaczyński zabrał głos jako pierwszy. Wskazywał na dwie najważniejsze wartości: równość i wolność. W jego ocenie "wolność jest kwestionowana". - Są tacy, którzy chcą nam odebrać wolność poglądów, wolność słowa, wolność sumienia, wolność religii - wyliczał. Prezes PiS w swoim wystąpieniu zawarł też przedwyborcze obietnice.

Grzegorz Schetyna tworzy "koalicję strachu" i będzie połykał "przystawki", Robert Biedroń "łamie konstytucję", "znakiem firmowym" PiS jest wiarygodność, a PO chce wyprowadzić Polskę z Unii - można przeczytać w wysyłanych posłom PiS przekazach dnia, do których dotarł portal tvn24.pl. Politycy w tak zwanych briefach dostają instrukcje, jak komentować "taśmy Kaczyńskiego" i jakich tematów unikać.

Po około godzinie zakończyło się środowe spotkanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z pozostałymi liderami Zjednoczonej Prawicy - Zbigniewem Ziobro z Solidarnej Polski oraz Jarosławem Gowinem z Porozumienia.

Trudno powiedzieć - takimi słowami szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki odpowiedział, czy wyjaśnienia Przemysława Czarneckiego były satysfakcjonujące dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dotyczyły one noworocznego incydentu w domu posła Czarneckiego, w którym ucierpiał jego gość. Tadeusz Cymański z PiS też krótko skomentował sprawę dotyczącą jego klubowego kolegi.

11 grudnia mija rok od zaprzysiężenia Mateusza Morawieckiego na premiera. Ten czas upłynął pod znakiem sporu z Unią Europejską w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości i kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Dwa z dwunastu miesięcy rządów Morawiecki spędził jeżdżąc po Polsce i prowadząc kampanię wyborczą. - Za bardzo się utożsamił z PiS-em - mówi jego ojciec, Kornel Morawiecki. - Merytorycznie nie ma nic do powiedzenia. Stąd tyle kłamstw - ocenia Kazimierz Marcinkiewicz. Włodzimierz Cimoszewicz rządy obecnego premiera określa jako "bardzo rozczarowujący czas". Materiał programu "Czarno na białym".

Pieniądze, wpływy, miejsca na liście. To łączy PiS z Tadeuszem Rydzykiem. PiS musi sięgać po taki głęboko tradycyjnie katolicki elektorat - oceniła w "Kropce nad i" w TVN24 Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Uważam, że trzeba wprowadzić realny rozdział Kościoła od państwa. To, co widzieliśmy na urodzinach Radia Maryja, to nie były tylko tańce i śpiewy, ale umawianie się na nasze publiczne pieniądze, które dostanie Kościół w zamian za popieranie PiS-u - skomentowała.

Radni PiS, SLD i lokalnego komitetu związanego z lewicą utworzą koalicję w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim - poinformowali lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Starostą będzie osoba z PiS, a wicestarostą - z SLD. - Wola wyborców - tak uzasadniał tę decyzję Grzegorz Piec, szef PiS w powiecie koneckim.

Jarosław Kaczyński pojawił się we wtorek w Sejmie i w gabinecie marszałka Marka Kuchcińskiego uczestniczył w dwóch naradach. Później, około godziny 13 rozpoczęło się spotkanie kierownictwa PiS w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej. - Obradowaliśmy w świetnych nastrojach - mówił Adam Bielan, wychodząc ze spotkania. Narada jednak jeszcze się nie skończyła. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska, na Nowogrodzką przyjechał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i Jacek Sasin. Prawdopodobnie rozmowy cały czas trwają.

- Irlandia była przez stulecia biedniejsza niż Anglia, dziś jest znacznie bogatsza. Niemcy były przez stulecia bogatsze od Polski i nikt nie powiedział, że nie może przyjść taki czas, w którym my będziemy bogatsi - mówił w sobotę w Gorlicach prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na spotkaniu z wyborcami. Jak dowiedziała się TVN24, burmistrz Gorlic na spotkanie nie został wpuszczony. Miał usłyszeć, że zabrakło miejsc.

"Cieszymy się, że Tusk odpowiedział na nasz apel o jedność" - napisała na Twitterze Beata Mazurek. - "Wygaście choć na te dni waszą strategię 'ulica i zagranica' i choć na krótko nie bądźcie opozycją totalną" - dodała.