PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

- Uważałam, że te przesłuchania służą innym celom - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Bogucka-Skowrońska, była sędzia Trybunału Stanu i opozycjonistka z czasów PRL o zmianach PiS w sądownictwie i policyjnych przesłuchaniach uczestników demonstracji przeciwko nim.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czterdziestokilkulatkowie mogli ze sobą współpracować. Mogę nie tylko w swoim, ale i Solidarnej Polski imieniu wyciągnąć rękę do współpracy z prezydentem - zadeklarował podczas sobotniej konwencji SP lider ugrupowania Zbigniew Ziobro.

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w piątek o godzinie 17 w Belwederze. - Takie spotkanie to normalna procedura uzgadniania reformy państwa pomiędzy prezydentem a większością sejmową - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przed piątkowym spotkaniem.

- Apeluję do marszałka, aby poddał pod głosowania dwa weta prezydenta. Traktujmy Wysoką Izbę jak i prezydenta z należytym szacunkiem, a nie jako element układanki, waszej gry politycznej - mówił w Sejmie Borys Budka. Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do kwestii braku wpisania w porządek obrad Sejmu glosowań nad wetami Andrzeja Dudy w sprawie ustaw o sądownictwie.

Prezydent kończy pracę nad swoją reformą sądownictwa i ustami profesora Michała Królikowskiego zdradza jej szczegóły. Dyskusję wzbudza ewentualne obniżenie wieku emerytalnego dla sędziów, bo taki przepis sprawiłby, że wielu sędziów Sądu Najwyższego nie mogłoby dokończyć swojej kadencji. Materiał magazynu "Polska i świat".

Podzielam pogląd, że ustawy przygotowane przez większość sejmową i przegłosowane w Sejmie burzyły ład konstytucyjny. Gdyby zostały wprowadzone, to mówienie o państwie prawa byłoby całkowicie nieusprawiedliwione - powiedziała w "Tak jest" w TVN24 sędzia Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów THEMIS. Jej zdaniem, przerwanie kadencji urzędującego prezesa Sądu Najwyższego - z jakiegokolwiek powodu - narusza konstytucję.

1 września 1917 Warszawa była jeszcze zajęta przez wojska niemieckie, ale tworzono już zręby polskich instytucji. Wówczas nastąpiła uroczysta inauguracja działalności sądów królewsko-polskich, rozpoczynająca zarazem istnienie Sądu Najwyższego.

Jesteśmy gotowi rozmawiać z przedstawicielami Unii i pokazywać, że podobne rozwiązania, które proponujemy, funkcjonują w innych krajach Unii Europejskiej - powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał przy tym, że Polska oczekuje od Unii "równego traktowania i wzajemnego szacunku".

- Do tej pory to, co łączyło poprzednią i obecną prezydenturę, to była niesamodzielność. Być może mamy do czynienia z zasadniczym przełamaniem tej niesamodzielności - ocenił w "Faktach po Faktach" Marian Piłka (Prawica RP). Ostatnie dni to walka o powrót prezydenta do funkcji, na którą umawiał się ze społeczeństwem - dodał Andrzej Halicki (PO).

Sąd Najwyższy nie może kontrolować aktu łaski prezydenta - głosi stanowisko Sejmu dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. RPO chce umorzenia tej sprawy, dowodząc, że orzeczenie jest "zbędne lub niedopuszczalne".