PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

"Naturalna jest pewna zmiana pokoleniowa". Barbara Piwnik o nowej KRS

- Nie przesądzałabym, że tych kandydatur nie ma - stwierdziła sędzia Barbara Piwnik w programie "Tak jest". Była minister sprawiedliwości uważa, że brak chętnych do Krajowej Rady Sądownictwa może wynikać z kwestii proceduralnych. - Ma być to lista osób, które pod swoim imieniem i nazwiskiem daną kandydaturę będą zgłaszać, a więc nie wykluczam, że te działania zostały już podjęte - oceniła.

Sąd Najwyższy: usunięcie około połowy sędziów Sądu Najwyższego - bezprawne

Bezprawne oraz bezzasadne usunięcie z urzędu blisko połowy doświadczonych sędziów Sądu Najwyższego w żadnej mierze nie usprawni funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - głosi podjęta we wtorek uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Sędziowie w sześciu punktach odnieśli się do sytuacji sądownictwa po przyjęciu przez parlament i prezydenta ustaw zmieniających wymiar sprawiedliwości w Polsce.

Sędziowie nie zarobią na akcjach

Ważna zmiana dla sędziów posiadających akcje spółek handlowych. Jeśli wypracują one zysk, sędzia będzie musiał przekazać go na cele publiczne albo zamrozić na wskazanym przez prezesa sądu rachunku. Jeśli skorzysta z drugiej opcji, z pieniędzy będzie mógł skorzystać dopiero po przejściu w stan spoczynku. Jeśli nie dopełni obowiązku, będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem.

"Panie prezydencie, decyzja należy do pana"

Nie poddamy się temu, co robi PiS, nie poddamy się niszczeniu praworządności, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego - mówił w piątek wieczorem do protestujących przed Senatem wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO).

"Nie widzę nieczystych zagrań". Dera o rozmowach Duda-Kaczyński

- Priorytetem prezydenta jest to, żeby wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa był wyborem wielopartyjnym. Żeby nie było sytuacji takiej, że jedna partia zdominuje wybór - wskazywał w "Tak jest" prezydencki minister Andrzej Dera, pytany o sedno zmian w sądownictwie uzgadnianych przez prezydenta i prezesa PiS.

We wtorek dwa wyroki Trybunału. Jeden w sprawie profesor Gersdorf

24 października Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w sprawie wniosku posłów PiS co do konstytucyjności regulaminu wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego. Tego samego dnia ogłosi też orzeczenie w sprawie ustaw z 2016 roku dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, zaskarżonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

"Dzisiaj przeżywamy czas goryczy"

- Uważałam, że te przesłuchania służą innym celom - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Bogucka-Skowrońska, była sędzia Trybunału Stanu i opozycjonistka z czasów PRL o zmianach PiS w sądownictwie i policyjnych przesłuchaniach uczestników demonstracji przeciwko nim.

Ziobro: mogę wyciągnąć rękę do prezydenta

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czterdziestokilkulatkowie mogli ze sobą współpracować. Mogę nie tylko w swoim, ale i Solidarnej Polski imieniu wyciągnąć rękę do współpracy z prezydentem - zadeklarował podczas sobotniej konwencji SP lider ugrupowania Zbigniew Ziobro.

"Prezydent oczekuje na propozycje, jakie przedstawi prezes PiS"

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w piątek o godzinie 17 w Belwederze. - Takie spotkanie to normalna procedura uzgadniania reformy państwa pomiędzy prezydentem a większością sejmową - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przed piątkowym spotkaniem.

"Będziemy mieć dwa światy". Budka apeluje o poddanie wet prezydenta pod głosowanie

- Apeluję do marszałka, aby poddał pod głosowania dwa weta prezydenta. Traktujmy Wysoką Izbę jak i prezydenta z należytym szacunkiem, a nie jako element układanki, waszej gry politycznej - mówił w Sejmie Borys Budka. Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do kwestii braku wpisania w porządek obrad Sejmu glosowań nad wetami Andrzeja Dudy w sprawie ustaw o sądownictwie.

Niższy wiek emerytalny może "wymieść" 40 procent składu Sądu Najwyższego

Prezydent kończy pracę nad swoją reformą sądownictwa i ustami profesora Michała Królikowskiego zdradza jej szczegóły. Dyskusję wzbudza ewentualne obniżenie wieku emerytalnego dla sędziów, bo taki przepis sprawiłby, że wielu sędziów Sądu Najwyższego nie mogłoby dokończyć swojej kadencji. Materiał magazynu "Polska i świat".

Sędzia Kamińska: słuchałam profesora Królikowskiego "ze zdumieniem i z ogromną satysfakcją"

Podzielam pogląd, że ustawy przygotowane przez większość sejmową i przegłosowane w Sejmie burzyły ład konstytucyjny. Gdyby zostały wprowadzone, to mówienie o państwie prawa byłoby całkowicie nieusprawiedliwione - powiedziała w "Tak jest" w TVN24 sędzia Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów THEMIS. Jej zdaniem, przerwanie kadencji urzędującego prezesa Sądu Najwyższego - z jakiegokolwiek powodu - narusza konstytucję.

Sąd Najwyższy ma 100 lat

1 września 1917 Warszawa była jeszcze zajęta przez wojska niemieckie, ale tworzono już zręby polskich instytucji. Wówczas nastąpiła uroczysta inauguracja działalności sądów królewsko-polskich, rozpoczynająca zarazem istnienie Sądu Najwyższego.