PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

Mitera o kandydaturze Ułaszonek-Kubackiej: być może było to przeoczenie

- Liczę, że pani kandydatka, pani radca prawny, podejmie decyzję zgodną ze swoim sumieniem i oczekiwaniem - powiedział TVN24 sędzia Maciej Mitera, rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji KRS dla kandydatki do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Małgorzaty Ułaszonek-Kubackiej.

Sędzia Muszyński miał się stawić przed nową KRS. Nie przyszedł

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, który kandyduje do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, miał się stawić we wtorek około godziny 16 na przesłuchaniu przed zespołem Krajowej Rady Sądownictwa. Nie pojawił się. - Kilku kandydatów nie stawiło się z różnych powodów. Niektórzy usprawiedliwiali (brak obecności-red.), a inni nie - powiedział poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

Jaki o przesłuchaniach kandydatów do Sądu Najwyższego bez kamer: może szkoda

- Jestem zwolennikiem daleko jak to możliwe idącej transparentności. Nie wiem, dlaczego KRS tak zdecydowała - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do rozpoczętych w poniedziałek przez zespoły Krajowej Rady Sadownictwa niejawnych przesłuchań kandydatów do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy odpowiada na krytykę: gołosłowne stwierdzenia, inwektywy, groźby

"Wypowiedzi, które nie są poparte merytoryczną argumentacją nie mogą być uznane za poważne, a w przypadku, gdy ich autorami są przedstawiciele organów państwa są ponadto niestosowne" - napisał w piątkowym komunikacie rzecznik prasowy Sądu Najwyższego. To reakcja na krytyczne uwagi po decyzji SN o wysłaniu pytań do Trybunału Sprawiedliwości UE.

"PiS przejmuje sądownictwo, ale nie przejmuje sędziów"

- Mamy do czynienia z próbą podporządkowania władzy sądowniczej władzy wykonawczej. Władza sądownicza nie jest po prostu trzecią władzą. Ona jest jedną z trzech równorzędnych władz - podkreślił w "Faktach po Faktach" TVN24 Leszek Miller, były premier.

Sędzia Trybunału wybrany przez PiS: konstytucja jest najważniejsza

Konstytucja, w tym zakresie, jej zapisy nie budzą wątpliwości. Ta kadencja rozpoczęła się i powinna trwać do 2020 roku - powiedział o kadencji I prezes Sądu Najwyższego były poseł PiS, a obecnie wybrany głównie głosami PiS sędzia Trybunału Konstytucyjnego Piotr Pszczółkowski. - Z punktu widzenia prawa nie powinna budzić żadnych wątpliwości wykładnia tych przepisów. Konstytucja jest najważniejsza - zaznaczył.

Protesty w obronie wolnych sądów

W Gdańsku, Warszawie, we Wrocławiu i w innych miastach w poniedziałek wieczorem odbyły się protesty - jak mówią ich uczestnicy - w obronie wolnych sądów. Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą flagi Unii Europejskiej i świeczki.

"Słyszycie, jak jeżdżą do Brukseli, jak tam żebrzą". Politycy PiS na spotkaniach z wyborcami

Według wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, polski "wymiar sprawiedliwości jest jedyną częścią trójwładzy, która nie podlega kontroli, nie podlega narodowi". - Działa jakby w pewnej próżni społecznej. To się musi zmienić - mówił na spotkaniu w Baligrodzie w Bieszczadach. - Reforma wymiaru sprawiedliwości wkrótce przyniesie pewne efekty, na inne trzeba będzie dłużej poczekać, to jest proces złożony - powiedział z kolei w niedzielę w Chlewiskach (Mazowieckie) poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

"Doprowadzamy do sytuacji, w której trójpodział władzy zostaje zlikwidowany"

- To nie jest tylko świadome łamanie konstytucji. To jest sytuacja, w której na życzenie jednego człowieka - sprawcy kierowniczego - realizowane są plany, według których władza wykonawcza, wykorzystując władzę ustawodawczą, chce zniszczyć władzę sądowniczą - mówiła w "Faktach po Faktach" TVN24 profesor Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspert: grozi nam chaos. Gersdorf powinna trwać na stanowisku

Małgorzata Gersdorf powinna trwać na stanowisku prezesa Sądu Najwyższego. W ten sposób wysyła wyraźny komunikat do zdezorientowanego społeczeństwa - ocenił profesor Marcin Matczak. W "Tak jest" w TVN24 ostrzegł on, że wydarzenia wokół Sądu Najwyższego grożą "chaosem" i "dwuwładzą".

"To dziwne, że sędziowie nie uznają ustawy"

Pani prezes Małgorzata Gersdorf potrafiła wykorzystać pewne przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które są dla niej wygodne - mówił w "Tak jest" prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński. - Nie wiem, dlaczego nie wystąpiła jak kilkunastu innych sędziów z wnioskiem do prezydenta - dodał.

Kto ma podwójne obywatelstwo, ten przestanie być sędzią. Ministerstwo tłumaczy swoje racje

Wymóg posiadania przez sędziego lub asesora sądowego wyłącznie obywatelstwa polskiego wprowadziła nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Kto ma podwójne obywatelstwo, ten straci urząd. Wzbudza to wątpliwości między innymi rzecznika praw obywatelskich. Resort broni przepisu i tłumaczy, że sędziowie są "powołani do służby na rzecz dobra publicznego", dlatego konieczne jest "ograniczenie ryzyka działania na rzecz innego państwa".

Gorące posiedzenie komisji. Pawłowicz o "chamstwie lewackim" i "mordzie"

Bez obrażania kogokolwiek nie potrafi mordy otworzyć - tak Krystyna Pawłowicz z Prawa i Sprawiedliwości mówiła o Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej podczas wtorkowego posiedzenia komisji sprawiedliwości. To oraz słowa o "chamstwie lewackim" były prawdopodobnie reakcją na fakt, że posłanka Nowoczesnej powiedziała o przewodniczącym komisji Stanisławie Piotrowiczu (PiS) "prokurator".