PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

"Przychodzę, żeby wyrazić swój sprzeciw"

- Zawsze wierzyłem w prawa obywatelskie, a teraz to jest wyrzucane w Polsce do śmietnika. Przychodzę, żeby wyrazić swój sprzeciw - w nocy w całej Polsce odbywały się protesty przeciwko zmianom w sądownictwie.

"Senatorze, jeszcze możesz!". I nazwisko po nazwisku

Przed budynkiem Senatu, gdzie trwa debata nad ustawą o Sądzie Najwyższym, w piątek wieczorem odbywa się protest przeciwników zmian w sądownictwie. Ludzie domagają się respektowania konstytucji i odrzucenia przez Senat ustawy przyjętej w czwartek przez Sejm. "Senatorze, jeszcze możesz" - skandują, dodając po kolei nazwiska senatorów PiS.

"Żal mi go jako człowieka, jako polityka uważam go za coś bardzo złego"

Nie chcę komentować słów Jarosława Kaczyńskiego z sejmowej debaty nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, bo musiałbym ich użyć, żeby właściwie je skomentować - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Żal mi go jako człowieka, jako polityka uważam go za coś bardzo złego i niekorzystnego dla Polski - dodał.

"Andrzej Duda, oddaj dyplom". Marsz do nadmorskiej rezydencji prezydenta

W czwartek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim wielotysięczny tłum apelował do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie. Prezydenta nie było jednak w tym czasie w gmachu - nieoficjalnie wiadomo, że wypoczywa na Półwyspie Helskim. W piątek grupa protestujących wyruszyła do prezydenckiej rezydencji.

"Co dzień dociera do nas wołanie o pomoc od naszych polskich kolegów"

Polskie władze dążą do stworzenia "politycznie sterowanego wymiaru sprawiedliwości, w którym ulegli sędziowie i prokuratorzy będą tańczyć, jak im się zagra" - podkreślił w oświadczeniu przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów Jens Gnisa. Wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie skrytykowali także prezesi Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego z Czech oraz Sądu Najwyższego Litwy i Rady Sędziowskiej.

"To nie będzie prezydentura obaw przed społeczeństwem, które protestuje przeciwko niekorzystnym zmianom" #Słowosięrzekło

- To nie będzie prezydentura obaw i politycznego kunktatorstwa, obaw przed społeczeństwem, które protestuje przeciwko niekorzystnym zmianom - zapowiadał w lutym 2015 roku w trakcie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda. - Jednym z podstawowych oczekiwań jest to, byśmy zaczęli odbudowywać wspólnotę - dodawał w swoim wystąpieniu inauguracyjnym w sierpniu 2015 roku. #Słowosięrzekło

Safjan: możemy się spodziewać, że wyroki sądów będą wydawane na telefon polityczny

To ustawy ustrojowe o niezwykle głębokim znaczeniu - komentował w "Tak jest" wprowadzane przez PiS w sądownictwie Marek Safjan. - Zbliżają nas, a być może już nawet prowadzą wprost, do tego, że nasz system stanie się systemem autorytarnym. Bo system, w którym władza sądownicza, a zwłaszcza Sąd Najwyższy, podlega kontroli politycznej, przestaje być systemem demokratycznym - wskazywał były prezes Trybunału Konstytucyjnego i sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W poniedziałek spotkanie prezydenta z I prezes Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf - powiedział TVN24 rzecznik SN Michał Laskowski. Informację potwierdził rzecznik prezydenta. Z prośbą o spotkanie prezes Gersdorf apelowała do prezydenta w przesłanym w piątek liście.

Całość oświadczenia rzeczniczki Departamentu Stanu USA w sprawie sytuacji wokół sądownictwa w Polsce

"Jesteśmy zaniepokojeni ciągłym dążeniem polskiego rządu do stanowienia prawa, które zdaje się ograniczać niezależność sądownictwa i potencjalnie osłabiać rządy prawa w Polsce" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu. Heather Nauert przekazała je korespondentowi "Faktów" TVN w USA, Marcinowi Wronie. Poniżej publikujemy je w całości.

"Nieznane konstytucji uprawnienia". Biuro Legislacyjne Senatu ocenia ustawę PiS

"Wydaje się to naruszać konstytucję" - napisało w wydanej ekspertyzie Biuro Legislacyjne Senatu, oceniając ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Biuro wyraziło obawę, że po wejściu nowej ustawy minister sprawiedliwości uzyska "nieznane konstytucji uprawnienia" w kwestii wpływania na funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa i Sąd Najwyższy.

"Żądamy wyprowadzenia policji z terenu Sejmu i Senatu"

W imieniu klubu PO wnoszę o demilitaryzację terenu Sejmu i Senatu i wyprowadzenie oddziałów policji - zaapelował w Senacie Bogdan Klich. - Jesteśmy poddawani naciskowi politycznemu i w takich warunkach nie możemy obradować - argumentował senator Platformy Obywatelskiej przed przystąpieniem izby do rozpatrywania ustawy o Sądzie Najwyższym. Po kilku godzinach obrad wrócił do tematu, pokazując senatorom zdjęcia mundurowych wciąż znajdujących się na terenie parlamentu.