PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

Przed sądami manifestacje z apelem o jeszcze jedno weto

Po decyzji prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przed sądami w poniedziałek odbywały się manifestacje, podczas których domagano się weta także wobec trzeciej ustawy: o ustroju sądów powszechnych, którą Andrzej Duda postanowił podpisać. Protesty odbyły się m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Gdańsku.

Wieczorne demonstracje w kraju

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek rano o swoich wetach wobec ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. W siedzibie PiS przez cały dzień trwały narady najważniejszych polityków związanych z obozem rządzącym. Po południu odbyło się z kolei spotkanie premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego z prezydentem. W wielu miejscach kraju wieczorem zorganizowano demonstracje.

"KRS chce wziąć udział w pracach nad projektem ustawy o sądownictwie"

Oceniamy pomysł zawetowania dwóch ustaw bardzo dobrze - powiedział przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Krajowa Rada Sądownictwa deklaruje chęć wzięcia udziału w pracach powołanego przez prezydenta zespołu, który ma opracować projekt ustawy o sądownictwie - dodał.

Komisja Europejska: do sprawy Polski odniesiemy się w środę

Komisja Europejska ostrożnie reaguje na dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy - relacjonował z Brukseli reporter TVN24 Maciej Sokołowski. Rzecznik Komisji Margaritis Schinas zapowiedział w poniedziałek, że instytucja ta odniesie się do sprawy Polski dopiero po środowym kolegium komisarzy.

Weto prezydenta Dudy najważniejszą wiadomością dnia w zachodnich mediach

W poniedziałek, tuż przed południem czasu polskiego, serwisy internetowe największych mediów w Wielkiej Brytanii i USA poinformowały czytelników o zapowiedzi zastosowania przez prezydenta Andrzeja Dudę weta w kwestii dwóch ustaw o sądownictwie przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Głównie miejsce w serwisach międzynarodowych poświęciła Polsce stacja CNN, brytyjskie BBC, agencja Bloomberg, dzienniki "Guardian" i "Financial Times". "The New York Times" uznał z kolei informację z Warszawy za najważniejszą w tamtym momencie w polityce międzynarodowej.

Co powiedział prezydent Andrzej Duda? Najważniejsze cytaty

Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS - powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Andrzej Duda. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów tych aktów prawnych. Wybraliśmy najważniejsze cytaty z przemówienia prezydenta.

Narada w PiS. Nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu

Przed godziną 22 zakończyło się spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości. Narady z przerwami trwały dziesięć godzin. "W związku z licznymi spekulacjami i pytaniami o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu informuję, że nic mi o takim posiedzeniu nie wiadomo" - napisał na Twitterze wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekazał, że nie jest planowane posiedzenie Sejmu do 13 września.

Dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy

Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS - powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Andrzej Duda. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów tych aktów prawnych. - Chcę dokonać poprawy tych ustaw w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej - wyjaśnił.

Wieczorne demonstracje w kraju

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek rano o swoich wetach wobec ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. W siedzibie PiS przez cały dzień trwały narady najważniejszych polityków związanych z obozem rządzącym. Po południu odbyło się z kolei spotkanie premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego z prezydentem. W wielu miejscach kraju wieczorem zorganizowano demonstracje.