PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

"Pan prezydent chyba bardzo się przywiązał do swojej ustawy o Sądzie Najwyższym"

Decyzja odwlekana niemal do końca konstytucyjnego terminu. Niewygodna, bo całkiem niedawno prezydent podpisał ustawę o całkowicie innej treści. Tyle, że Prawo i Sprawiedliwość pod wpływem nacisku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoją decyzję zmieniło, więc i Andrzej Duda nie miał innego wyjścia. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Unijna komisarz sprawiedliwości: Komisja Europejska nie wycofa skargi w sprawie Polski

Komisja Europejska nie wycofa swojej skargi przeciw Polsce w sprawie Sądu Najwyższego z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, choć decyzje polskiego rządu są pozytywnym krokiem - powiedziała czeskim dziennikarzom komisarz sprawiedliwości Unii Europejskiej Vera Jourova. - Moim zdaniem są argumenty prawne przemawiające za tym, żeby KE jednak się ze sprawy nie wycofywała - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Morawiecki z Junckerem o Sądzie Najwyższym. "Bardzo pozytywna rozmowa"

Zmiany, które ostatnio przeprowadziliśmy w wymiarze sprawiedliwości są bardzo pozytywnie postrzegane w Komisji Europejskiej - zapewnił w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef polskiego rządu, rozmawiał o polskim sądownictwie z szefem Komisji Europejskiej. - Była to bardzo pozytywna rozmowa - podkreślił.

"Chcielibyśmy w miarę szybko wypracować jakieś stanowisko"

Ze strony polskiego rządu sygnały są jednoznaczne: nie można twierdzić, że Polska chciałaby uniknąć wdrożenia w życie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chcemy w miarę szybko wypracować stanowisko w tej kwestii, skonsultować z Komisją Europejską i wdrożyć w życie - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Działanie prezydenta "czyni realnym problem odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu"

Sędziowie apelacji krakowskiej wyrażają dezaprobatę wobec działania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, polegającego na wręczeniu w dniu 10 października 2018 roku nominacji osobom wybranym do Sądu Najwyższego - czytamy w jednej z dziewięciu uchwał przyjętych 12 października przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej. "Działanie prezydenta, podejmowane wbrew konstytucji, destabilizuje sytuację prawną i obniża zaufanie do sądów oraz wydawanych przez nie orzeczeń" - podkreślono.

"Staniemy się takim podpaństwem członkowskim". Polscy sędziowie spodziewają się lawiny pytań

Do polskich sądów coraz częściej trafiają pytania o niezależność sądownictwa, kierowane przez sędziów z innych krajów Unii Europejskiej. Swoje wątpliwości nie tylko oni, ale - jak się okazuje - także prokuratorzy wyrażają w kontekście procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania. - Może dojść do tego, że Polska wypadnie z funkcjonowania w Europejskim Nakazie Aresztowania. Staniemy się takim podpaństwem członkowskim - podkreśla profesor Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Sąd Najwyższy umorzy postępowanie, ale nie można "przesądzić, co zrobi TSUE"

Zasadą jest, że Sąd Najwyższy zobligowany jest oświadczeniem strony. Nieważne jest, czy to jest skarga kasacyjna, czy zażalenie. Jeżeli jest wycofane z Sądu Najwyższego, postępowanie ulega umorzeniu - wyjaśniał w rozmowie z tvn24.pl Krzysztof Michałowski z Sądu Najwyższego, odnosząc się do faktu, że ZUS wycofał zażalenie, na podstawie którego SN skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne. - Absolutnie nie jestem w stanie przesądzić, co Trybunał Sprawiedliwości zrobi - podkreślił Michałowski.

"Celem obecnej władzy jest trzymanie Polski na najniższym poziomie integracji"

Nie podzielam poglądu, że ambicją czy zamiarem Jarosława Kaczyńskiego jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. Natomiast uważam, że celem obecnej władzy jest trzymanie Polski na najniższym poziomie integracji europejskiej. Dlatego, żeby płynęły pieniądze, ale żeby nie stosować się do różnych wartości i rozwiązań prawnych - powiedział Leszek Miller w "Faktach po Faktach".

Tryb przyspieszony, rozprawa w lutym. Unijny trybunał podał Polsce termin

Polski rząd otrzymał informację o dacie rozprawy w sprawie pytań prejudycjalnych, jakie Sąd Najwyższy przesłał 2 sierpnia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. Termin wyznaczono na luty przyszłego roku roku 
- dowiedziała się TVN24. TSUE przyjął dla tej sprawy tryb przyspieszony.

"Faszyzm nie jest zjawiskiem historycznym, ale stanem umysłu"

Tutaj nie ma miejsca na jakieś delikatne słowa, tylko trzeba powiedzieć coś bardzo wyraźnego. Tego typu wypowiedzi są symptomem tak zwanego faszystowskiego stylu myślenia - mówił w "Kropce nad i" profesor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Matczak. W ten sposób skomentował słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o "ojkofobii sędziów".

"Doprowadziliście do sytuacji, za którą my, Polacy, musimy się wstydzić"

Nie jest tak, że to jest organizacja, która ma decydujący czy wiążący głos w sprawach sądownictwa - ocenił w "Faktach po Faktach", były rzecznik resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do decyzji Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. - To jest kolejny krok wyprowadzania Polski z rodziny demokratycznych państw - stwierdził były minister sprawiedliwości Borys Budka. - Doprowadziliście do sytuacji, za którą my, Polacy, musimy się wstydzić - mówił poseł PO.

"Bardzo dziękuję tym sędziom, którzy mimo szykan potrafią się postawić"

Należy chuchać i dmuchać na tę niezależność sędziowską, ale także na odwagę. Dlatego, że z przysięgą wiążą się obowiązki, odwaga, żeby stanąć w obronie tej swojej niezależności. Mnie to niesłychanie imponuje, bardzo dziękuję tym sędziom, którzy mimo szykan potrafią się postawić i potrafią działać niezależnie - podkreślił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Janas, opozycjonista z czasów PRL.

"Każdy, kto złamał konstytucję, poniesie konsekwencje po zmianie władzy"

Wszystkie działania PiS wokół sądownictwa były tworzone po to, żeby ostatecznie mieć wpływ na wynik wyborów. Karność na państwa czeka. Władza przemija i mogę zagwarantować i obiecać publicznie: każdy, kto złamał konstytucję i prawo poniesie konsekwencje po zmianie władz - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 poseł PO Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia.

Bodnar: dokonuje się domykanie systemu

Mamy do czynienia cały czas z domykaniem systemu, przekształcaniem naszego państwa z demokratycznego w takie, które nie ma swojej nazwy. Używam pojęcia: konkurencyjny autorytaryzm. Chodzi o taki system, w którym rządzący mają stałą przewagą nad tymi, którzy aspirują do władzy ze względu na różne mechanizmy - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.